16.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Olivier Le Moal).
Značná účinnosť nových riešení a prínos pre životné prostredie viedli k tomu, že sa systémy štart-stop objavili v automobiloch všetkých tried. Vzhľadom na čoraz prísnejšie emisné predpisy EÚ pre spaľovacie motory sa výrobcovia automobilov čoraz častejšie snažia zaradiť inteligentné systémy štart-stop do svojej ponuky.
Systém štart-stop – inovácia, ktorá slúži životnému prostrediu
Koncepcia systému štart-stop je jednoduchá: ak sa motor na krátky čas vypne, napríklad keď vozidlo stojí na červenej, zníži sa spotreba paliva a emisie. Týmto spôsobom systém štart-stop pomáha šetriť palivo a nepoškodzuje toľko životné prostredie. Vďaka tejto technológii možno znížiť emisie CO2 o 3 – 8 %.
Ako funguje systém štart-stop
Systém štart-stop zistí, že vozidlo stojí, a na základe senzorov určí, či je splnených niekoľko ďalších podmienok prevádzky vozidla. Ak vodič zastaví na červenú a zaradí neutrál, systém štart-stop vypne motor. V novších modeloch sa motor vypne, keď rýchlosť klesne pod určitú hodnotu. Hoci je motor, hlavný zdroj energie pre všetky systémy vo vozidle, vypnutý, všetky elektrické zariadenia a asistenčné systémy sú stále zásobované energiou. Tá pochádza z akumulátora. Po zošliapnutí spojkového pedála systém štart-stop znovu naštartuje motor. V prípade vozidiel s automatickou alebo dvojspojkovou prevodovkou reaguje systém štart-stop na stlačenie brzdového pedála. Ak sa vozidlo zastaví a vodič naďalej drží brzdový pedál, systém štart-stop vypne motor. Po jeho uvoľnení systém znovu naštartuje motor.
Systém štart-stop je riadený snímačmi
Systém štart-stop získava informácie o stave vozidla z rôznych snímačov. Snímač voľnobehu, snímač otáčok kolies a snímač kľukového hriadeľa hlásia, či sa vozidlo pohybuje alebo stojí. Riadiaca jednotka motora koordinuje systém štart-stop a harmonizuje systémy. Systém riadenia batérie (BMS) poskytuje údaje o stave nabitia, napätí a teplote batérie. Pri každom naštartovaní motora napätie v systéme dočasne klesá, preto je potrebné podporovať správnu činnosť výbavy, ako aj bezpečnostných systémov a systémov zvyšujúcich komfort vodiča. Aby štartér zvládol záťaž spôsobenú zvýšeným počtom štartov a predčasne sa neopotreboval, boli komponenty štartovacieho modulu, ktoré sú vystavené mimoriadnemu namáhaniu, zosilnené a navrhnuté na dlhú životnosť. Týka sa to ložísk, prevodov a mechanizmu spúšťania štartéra.
Rekuperácia v porovnaní so systémami štart-stop. Batérie novej generácie pre inovatívne technológie
Batérie AGM boli špeciálne vyvinuté pre vozidlá vybavené nielen technológiou štart-stop, ale aj rekuperáciou brzdnej energie (rekuperáciou) a inými systémami na úsporu paliva. Batéria s technológiou AGM absorbuje energiu z procesu rekuperácie, čím zvyšuje svoju účinnosť. Na druhej strane batérie EFB sú určené pre vozidlá so základnými verziami systému štart-stop.
Rekuperácia alebo spôsob výroby elektrickej energie z brzdnej energie
Rekuperácia alebo spätné získavanie energie pri brzdení generuje elektrickú energiu, keď vozidlo brzdí, zatiaľ čo motor je v režime pohonu. Vo vozidlách vybavených systémom rekuperácie generátor prenáša získanú energiu späť do batérie, ktorá ju dodáva do komfortných funkcií pri ďalšom vypnutí motora. Táto technológia spolu s batériou AGM nám umožňuje zvýšiť spotrebu paliva a znížiť emisie ešte efektívnejšie, ako keď používame len systém štart-stop. Na ďalšie zvýšenie účinnosti systému štart-stop sa v niektorých vozidlách počas akcelerácie odpojí alternátor, ktorý bežne beží nepretržite (a je brzdou). Celý výkon motora je tak k dispozícii len pri akcelerácii a motor pracuje oveľa efektívnejšie. V tejto situácii batéria napája všetky elektrické zariadenia. To ešte viac zdôrazňuje potrebu účinnej batérie, ktorá dokáže spolupracovať s modernými systémami riadenia energie vo vozidlách.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Máme tu jeseň a s ňou prichádza vlhkosť a zahmlievanie čelného skla v našom aute. Ako ju odstrániť
Ako zistiť, či je v benzíne alebo nafte voda. Čo robiť?
Svieti kontrolka motora. Dá sa vypnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.