18.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@News4JAX).
Mnohí ľudia trávia v aute až niekoľko hodín denne. Nie všetci však nezabúdajú na pravidelné a dôkladné čistenie a dezinfekciu jeho interiéru. Podľa štúdie vedcov z britskej Nottinghamskej univerzity je len na volante viac baktérií ako na verejných toaletách.
Väčšina majiteľov sa o interiér svojho vozidla stará vysávaním, utieraním palubnej dosky a čistením čalúnenia. Ako sa však ukazuje, je to príliš málo na to, aby sme mohli hovoriť o čistom interiéri auta bez mikróbov. Je plný nebezpečných baktérií, vírusov a tiež plesní. Odkiaľ pochádzajú? Prenášajú ich predovšetkým používatelia vozidla, a to hlavne rukami, preto sa najviac patogénnych mikroorganizmov nachádza na prvkoch, ktorých sa najčastejšie dotýkame, t. j. na volante, radiacej páke, prístrojovej doske, rukovätiach a držadlách. Niektoré z nich žijú aj v kábloch a v ťažko prístupných zákutiach.
Aké baktérie žijú v interiéri vozidla?
Ako zistili britskí vedci, v interiéri auta sa nachádzajú baktérie ako napr.:
- Coli (Escherichia coli), ktoré môžu okrem iného spôsobiť nebezpečnú otravu jedlom, infekcie močových ciest a dokonca sepsu;
- Bacillus cereus (voskový bacil), ktorý okrem iného spôsobuje otravu jedlom, zápal pľúc, zápal mozgových blán alebo zápal oka vedúci k slepote;
- Staphylococcus aureus, ktorý okrem iného spôsobuje vredy, jačmeň, myokarditídu, endokarditídu a stafylokokovú sepsu;
- Legionella, baktéria, ktorá žije v klimatizácii a spôsobuje akútny zápal pľúc;
V aute sa môžu nachádzať aj vírusy spôsobujúce infekcie z prechladnutia, chrípku (vrátane črevnej chrípky) alebo herpesvírusy, ktoré spôsobujú herpes labialis. Riziko ich prítomnosti sa zvyšuje najmä vtedy, ak používateľ auta používa predmety na verejných priestranstvách (napr. tankuje palivo bez použitia ochranných rukavíc) a potom bez dezinfekcie rúk nastúpi do auta a dotýka sa interiéru. Tým vytvára riziko nákazy nielen vlastného tela, ale aj akejkoľvek inej osoby, ktorá ho bude v blízkej budúcnosti používať. Nebezpečenstvo predstavujú aj huby žijúce vo vnútri auta – produkujú jeden z najsilnejších jedov – mykotoxín, ktorý môže spôsobiť alergie, byť príčinou akútnych, chronických (vrátane smrteľných) otráv potravinami, plesňových infekcií, ochorení dýchacích ciest, ako aj oslabenia imunitného systému.
Výskumníci z Nottinghamskej univerzity tiež vypočítali, že počet baktérií na štvorcový centimeter v aute sa pohybuje od 300 do 700, zatiaľ čo v podobnej štúdii na verejných toaletách to bolo 500 baktérií na štvorcový centimeter. Ukázalo sa tiež, že až tri pätiny používateľov áut v nich pravidelne jedia a pijú. Je to veľmi zlozvyk, pretože zvyšky jedla sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie a plesne žijúce v aute.
Ako sa staráte o svoje auto, aby ste znížili počet mikroorganizmov v jeho interiéri?
V prvom rade doplňte štandardné čistenie vozidla dezinfekciou už spomínaných častí jeho výbavy, najmä tých, ktorých sa dotýkate najčastejšie. Patrí k nim volant, prístrojová doska s často dotýkanými tlačidlami a ovládačmi rádia a klimatizácie, radiaca páka, kľučky dverí, tlačidlá/kľučky na otváranie a zatváranie okien, kľučky/tlačidlá na nastavenie sedadiel, ako aj kľučky nad hlavami cestujúcich. Dezinfekciu je najlepšie vykonať biocídnym sprejom na povrchy.
Ventilačný systém vozidla by sa mal každých niekoľko mesiacov odborne dezinfikovať, aby sa zničili baktérie a plesne, ktoré v ňom žijú. Ich prítomnosť sa okrem iného prejavuje nepríjemným zápachom hneď po zapnutí ventilácie, takže ak po zapnutí tejto funkcie ucítite nepríjemný zápach, mali by ste sa obrátiť na servis alebo použiť dezinfekčné spreje na čistenie klimatizácie, ktorých na truhu je viac než dosť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Vezmite si do auta uterák. Tento trik by mal poznať každý vodič. Otravný problém zmizne
9 vôní a zvukov z auta, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať
Zvláštne modré svetlo na prístrojovej doske. Vodič musí byť opatrný
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.