27.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Igor Link).
Mnohí motoristi pri výbere nových pneumatík čoraz častejšie zvažujú celoročné pneumatiky. Pre koho to bude dobré riešenie? O takýchto pneumatikách však stále koluje niekoľko mýtov.
Pneumatikársky priemysel pokračuje vo vývoji svojich produktov z roka na rok, pričom nové pneumatiky sú stále inovatívnejšie a výkonnejšie. To však neznamená, že sa podarilo vyvinúť pneumatiky, ktoré nám zaručia plnú priľnavosť za všetkých podmienok.
„Spoločnosti vyrábajúce pneumatiky sa predháňajú vo vývoji inovatívnych riešení. Dnešné celoročné pneumatiky od renomovaných výrobcov sú však úplne iným produktom ako guma používaná v 80. rokoch 20. storočia. Súčasné technológie umožňujú kombinovať niektoré vlastnosti zimných a letných pneumatík v jednom výrobku,“
– hovorí odborník
Sú však celoročné pneumatiky rovnako dobré ako ich sezónne náprotivky?
Výhody celoročných pneumatík
Mať dve sady pneumatík a meniť ich dvakrát ročne je pre mnohých vodičov dosť nepríjemné, preto je určite veľkým komfortom, že nemusíte meniť celoročné pneumatiky – ako už názov napovedá, tieto pneumatiky sú určené na jazdu vo všetkých štyroch ročných obdobiach. Celoročné pneumatiky majú zmes gumy, ktorá je mäkšia ako letné sady, ale nie taká mäkká ako typické zimné pneumatiky. Majú tiež dezén vybavený lamelami, ktoré sa zahryzávajú do snehu, ale nie sú tak agresívne ako zimné pneumatiky.
Pred kúpou celoročných pneumatík by sme sa mali uistiť, že majú jedinú oficiálnu značku zimnej homologizácie – symbol snehovej vločky na pozadí troch horských vrcholov. Pneumatiku bez tohto symbolu nemožno považovať ani za celoročnú, ani za zimnú pneumatiku, pretože nepoužíva gumovú zmes, ktorá zabezpečuje priľnavosť pri nižších teplotách.
Nevýhody celoročných pneumatík
Celoročné pneumatiky zvyčajne stoja viac ako sezónne, ale ušetríš čas a peniaze za výmenu. Nebudú dobre fungovať, ak najazdíte viac ako 10 000 km ročne – najmä na diaľniciach.
Pre koho sú určené celoročné pneumatiky?
Celoročné pneumatiky sa určite hodia pre tých, ktorí najazdia málo kilometrov – ak prekročíme 10 000 km ročne, celoročné pneumatiky už nebudú ideálne.
„Pri kúpe nových pneumatík a zvažovaní, či si vybrať sezónne alebo celoročné pneumatiky, by sme mali v prvom rade zvážiť svoje individuálne potreby. Najlepšie je poradiť sa so servisným poradcom v odbornom pneuservise. Je dôležité zvážiť, ako často auto používame a za akých podmienok najčastejšie jazdíme. Ak často absolvujete dlhé cesty v prvej aj druhej polovici roka a vaše auto je väčšie ako kompakt, je lepšie zaobstarať si dve sady pneumatík. Budú úspornejším a bezpečnejším riešením.“
– dodáva odborník.
Pneumatikársky priemysel zaznamenal v posledných rokoch výrazný nárast záujmu o celoročné pneumatiky, pričom v rokoch 2019 až 2023 sa tento segment v Európe zvýši o 66 %*.
Celoročné pneumatiky nemajú dobré vlastnosti v zimných podmienkach. Pravda alebo mýtus?
Je to mýtus. Celoročné pneumatiky spĺňajú certifikáty pre použitie na snehu.
Celoročné pneumatiky sú označené rovnakým štandardným označením „tri horské vrcholy a snehová vločka“ (3PMSF) ako zimné pneumatiky. To znamená, že spĺňajú všetky požiadavky potrebné na jazdu na snehu. Na získanie tejto certifikácie sa zimné aj celoročné pneumatiky testujú podľa priemyselných noriem.
Výrobcovia napríklad odporúčajú používať celoročné pneumatiky v miernejších zimných podmienkach. V prípade hustého sneženia a zľadovatených podmienok, vodiči by mali zvoliť zimné pneumatiky. Toto odporúčanie je v súlade s výsledkami nedávneho prieskumu, ktorý si objednali výrobcovia a podľa ktorého takmer dve tretiny európskych vodičov považujú zimné pneumatiky za lepšie z hľadiska priľnavosti a brzdenia na zasnežených a zľadovatených cestách.
Celoročné pneumatiky majú v lete horšiu priľnavosť. Pravda alebo mýtus?
Toto je ďalší mýtus. Niektorí vodiči majú mylnú predstavu, že celoročné pneumatiky fungujú len v zime. Najnovšie technológie umožnili vytvoriť moderné celoročné pneumatiky, ktoré výrazne zlepšili výkon na suchých cestách a zároveň zaisťujú dobrú priľnavosť v zimných podmienkach.
Celoročné pneumatiky sa veľmi rýchlo opotrebujú. Pravda alebo mýtus?
Je to mýtus. Životnosť pneumatík je jedným z kľúčových faktorov, ktoré treba pri kúpe zohľadniť. Vďaka moderným technológiám ponúkajú celoročné pneumatiky čoraz vyšší kilometrový výkon. Primeraná konštrukcia zabezpečuje dlhšiu životnosť pneumatík. Rovnomerné rozloženie hmotnosti v kontaktnej ploche pneumatiky vedie k lepšiemu rozloženiu tlaku, čo sa prejavuje rovnomernejším opotrebovaním behúňa a vyšším počtom najazdených kilometrov.
Celoročné pneumatiky sú vhodné len pre malé mestské vozidlá. Pravda alebo mýtus?
Toto tvrdenie je mýtus. Celoročné pneumatiky sú vhodné pre väčšinu vozidiel. Mnohí vodiči stále tvrdia, že celoročné pneumatiky sú vhodné len pre malé, kompaktné vozidlá, no nie je to tak. Výrobcovia ponúkajú celoročné pneumatiky v rôznych rozmeroch, ktoré sú vhodné aj pre väčšie vozidlá, pretože ich konštrukcia je prispôsobená špecifickým požiadavkám každého rozmeru.
Celoročné pneumatiky sú „len kompromisom“. Pravda alebo mýtus?
Konštruktéri navrhli moderné celoročné pneumatiky tak, aby poskytovali optimálny výkon v rôznych podmienkach, čo ich robí vhodnými na celoročné použitie. Keďže technológia umožňujúca výrobu celoročných pneumatík v priebehu rokov dozrela, používa ich čoraz viac vodičov v celej Európe, ktorí v nich nachádzajú atraktívnu alternatívu k náročnej sezónnej zmene letných a zimných pneumatík.
Výrobcovia odporúčajú celoročné pneumatiky vodičom, ktorí jazdia prevažne po mestských cestách, žijú mimo horských oblastí alebo majú menej náročné zimné podmienky. Konštruktéri navrhli moderné celoročné pneumatiky tak, aby poskytovali optimálny výkon v rôznych podmienkach, čo ich robí vhodnými na celoročné použitie. Vodiči nemusia meniť pneumatiky každú sezónu, čím sa znižuje počet úkonov spojených s vlastníctvom vozidla a zároveň sa zabezpečuje ich pripravenosť na rôzne poveternostné podmienky.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Jedna nová pneumatika: smie sa namontovať na vozidlo? Aké sú odporúčania výrobcov?
Jazdite, kým sa neopotrebujú. Nové usmernenia EÚ o pneumatikách automobilov
Máte dve nové pneumatiky? Odborníci odporúčajú zadné, nie predné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.