29.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív).
Všetci vodiči vedia, že šoférovanie je činnosť, pri ktorej nie je vždy možné zachovať pokoj. Najmä v premávke sú chvíle, keď nie je ťažké, aby sa vám na čele objavil pot. Nedávna štúdia odborníkov z nemeckého ADAC priniesla závery o tom, ktoré správanie počas jazdy je pre vodičov najväčším zdrojom stresu.
Aké situácie sú pre vodičov obzvlášť stresujúce?
Stres je jav, ktorý nás sprevádza každý deň. Na ceste, keď potrebujete niečo rýchlo vybaviť, alebo v dopravnej zápche, keď máte dohodnuté stretnutie. Tiež pri cestovaní na dovolenku alebo pri špeciálnych príležitostiach. V dôsledku toho nás sprevádza nielen v každodennom živote, ale aj v našom vlastnom aute.
Ako vodičom sa nám nie vždy darí zachovať pokoj. Aktuálna štúdia ADAC naznačila, čo spôsobuje ľuďom za volantom najväčší stres a ktoré situácie sú najčastejšími príčinami stresu.
Pre niektorých je obzvlášť stresujúcou situáciou napríklad jazda po diaľnici. Správanie ostatných účastníkov cestnej premávky mnohým vodičom sťažuje udržanie nervov na uzde. Často totiž dochádza k nedorozumeniam, ako sa správať v zrýchľovacom pruhu.
Akého správania sa na ceste vodiči obzvlášť obávajú?
Podľa odborného prieskumu nemeckého autoklubu znepokojuje vodičov najmä jedna vec. Je to situácia, keď pri vysokej rýchlosti idú ostatní účastníci cestnej premávky tesne za sebou (76 percent). Vodiči tiež uviedli, že agresívna „rýchla jazda“ v nich vyvoláva aj pocit ohrozenia.
Takéto správanie vodičov je nielen nebezpečné a stresujúce, ale môže mať aj drahé následky. Každý, kto ide tesne za vozidlom a napríklad bliká svetlami, môže byť potrestaný, ak sa jeho správanie bude interpretovať ako veľmi nebezpečné.
Účastníci prieskumu ADAC uviedli, že za hlavný zdroj stresu nepovažujú len vodičov jazdiacich na tesno a správajúcich sa agresívne.
Aj cyklisti jazdiaci v protismere spôsobujú vodičom stres.
Účastníci prieskumu ADAC uviedli, že zdrojom stresu sú pre nich aj cyklisti, ktorí nedodržiavajú predpisy (72 %). Spomedzi piatich najčastejších situácií, ktoré spôsobujú vodičom stres, sa na treťom mieste v zozname umiestnila neopatrnosť cyklistov a nerešpektovanie pravidiel.
Spor cyklisti verzus vodiči pokračuje aj na Slovensku. Nebezpečná jazda a nerešpektovanie pravidiel sú často dôsledkom nedostatku vzájomného rešpektu. Zdá sa, že nie všetci si vždy berú k srdcu základnú zásadu byť na ceste opatrný a dodržiavať platné zákony.
Nedostatočná signalizácia manévrov „cyklistických bláznov“, ktorí striedavo využívajú podľa kapacity chodník a cestu, sa často končí nielen stresom pre vodičov.
Ďalšími na zozname nepríjemného správania na cestách sú nepozorní účastníci cestnej premávky. Až 68 % opýtaných uviedlo, že obzvlášť nepríjemní sú vodiči, ktorí nevenujú pozornosť dianiu na ceste, pretože sú sústredení napríklad na svoj smartfón. Na poslednom mieste v prvej päťke stresujúcich situácií je zmena jazdného pruhu alebo odbočovanie bez smerovky (64 % opýtaných).
Zhrnutie
Jazda od nárazníka k nárazníku pri vysokých rýchlostiach stále kraľuje zoznamu situácií, ktoré najčastejšie spôsobujú napätie. Napriek sprísneniu predpisov sa takéto situácie na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách vyskytujú až príliš často. Zdá sa, že oveľa viac vodičov nepovažuje za rozumné dodržiavať predpisy a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred sebou.
Agresivita na cestách však zostáva obrovským problémom. Agresívny štýl jazdy, vynucovanie si prednosti sú hlavnými dôvodmi emocionálnych reakcií. Najmä preto, že sa najčastejšie vyskytujú, keď sú vodiči zapojení do premávky pod neustálym časovým tlakom.
Čo teda odporúča vodičom dopravný psychológ ADAC Ulrich Chiellino?
„Mali by sme sa zamyslieť nad väčším rešpektom v premávke. Bezohľadné správanie nemá vplyv len na mňa, ale aj na ostatných. Viac ohľaduplnosti znamená väčšiu bezpečnosť pre všetkých. A emócie sú toho súčasťou. Nikto nie je dokonalý. Viac rešpektu je kľúčom k predchádzaniu konfliktom. Stačí sa len snažiť.“
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Parkuje vám niekto iný na príjazdovej ceste? Čo môžete urobiť
Potrebuješ len gumičku a vyhneš sa pokute
Je preprava bicykla na aute dovolená? Existuje niekoľko obmedzení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.