3.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív).
Existuje niekoľko kategórií zdravotných ťažkostí, pre ktoré môže byť vodičovi zakázané viesť motorové vozidlo. Môže však podľa zákona váš všeobecný lekár zrušiť platnosť vodičského preukazu?
Zákon o cestnej premávke stanovuje niekoľko podmienok, ktoré môžu viesť k odobratiu vodičského preukazu. Ak sa zistí, že vodič má motorické, nervové alebo psychické problémy, môže prísť o vodičský preukaz.
Lekárske odporúčanie na získanie vodičského preukazu
Na získanie vodičského preukazu alebo obnovenie vodičského oprávnenia musí každá osoba absolvovať niekoľko odborných lekárskych vyšetrení. Po týchto vyšetreniach špecializovaní lekári určia, či je osoba spôsobilá viesť motorové vozidlo. Vyžaduje sa aj potvrdenie od všeobecného lekára či, že žiadateľ netrpí chronickým ochorením.
Môže vám všeobecný lekár zrušiť platnosť vodičského preukazu?
Na Slovensku sa otázka platnosti vodičských preukazov riadi súborom zákonov a predpisov, ktoré stanovujú presné postupy a kompetencie rôznych subjektov, vrátane lekárov a dopravných úradov. Aj keď by sa mohlo zdať, že všeobecný lekár má významnú moc v rozhodovaní o schopnosti jednotlivca viesť motorové vozidlo, jeho právomoci sú v skutočnosti obmedzené. Všeobecný lekár nemá právomoc priamo zrušiť platnosť vodičského preukazu. Jeho úloha je však kritická v procese hodnotenia zdravotnej spôsobilosti pacienta, ktorý je už držiteľom vodičského preukazu alebo sa uchádza o jeho vydanie.
Ak lekár pri vyšetrení pacienta zistí prítomnosť zdravotných problémov, ktoré by mohli predstavovať riziko pre bezpečnosť cestnej premávky, je povinný túto informáciu postúpiť ďalej. Táto povinnosť vyplýva z jeho zodpovednosti za zdravie pacienta a zároveň z povinnosti chrániť verejnú bezpečnosť. Lekár teda vypracuje lekársku správu, v ktorej zhodnotí zdravotný stav pacienta z hľadiska jeho schopnosti bezpečne viesť motorové vozidlo. Túto správu následne posiela príslušnému úradu, ktorým je najčastejšie okresný dopravný inšpektorát alebo iný relevantný dopravný orgán.
Po prijatí lekárskej správy sa príslušné orgány zaoberajú posúdením, či zdravotný stav pacienta skutočne ovplyvňuje jeho schopnosť viesť vozidlo. Na základe odporúčaní uvedených v lekárskej správe môžu úrady rozhodnúť o rôznych opatreniach. Tieto opatrenia môžu zahrňovať obmedzenie vodičského oprávnenia, ako napríklad obmedzenie na určité typy vozidiel alebo jazdu iba počas denného svetla. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť k úplnému zrušeniu vodičského preukazu.
Celý proces, od zdravotného posúdenia cez posúdenie dopravným úradom až po prípadné rozhodnutie o zmene stavu vodičského oprávnenia, je riadený platnou legislatívou Slovenskej republiky. Cieľom týchto predpisov je zaistiť, že každý vodič na cestách je zdravotne spôsobilý na bezpečné vedenie vozidla, čím sa minimalizuje riziko nehôd a zabezpečuje ochrana všetkých účastníkov cestnej premávky.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Budú striekať na chodcov. Mestská polícia má nový nápad
Ak je premávka zhustená, je jazda v cyklistickom pruhu povolená?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.