3.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autogefuehl).
Správne osvetlenie vozidla obzvlášť prispieva k našej bezpečnosti na jeseň a v zime. Zatiaľ čo o stretávacích a diaľkových svetlách sa hovorí veľa, o pozičných svetlách oveľa menej. Odborníci nám pripomínajú najdôležitejšie pravidlá ich používania.
Každé vozidlo musí mať pozičné svetlá. Vpredu svietia dve biele svetlá a vzadu dve červené svetlá. Vodič ich môže zapnúť aj bez naštartovania motora. Väčšina vozidiel má pozičné svetlá pod spoločným krytom s ostatnými svetlami. V praxi fungujú buď prídavné žiarovky, alebo LED diódy.
Pozičné svetlá. Pre bezpečnosť
Pozičné svetlá označujú alebo osvetľujú vozidlo, ktoré zastavilo mimo bežnej premávky.
Samozrejme, na bezpečných parkoviskách alebo v garážach nemusíme zapínať pozičné svetlá. Vodiči musia zapnúť pozičné svetlá pri zastavení počas zníženej viditeľnosti na okraji cesty alebo pozdĺž cesty, kde môžu zastaviť, alebo keď sa im vozidlo pokazí kdekoľvek inde. Vodič by mal zapnúť pozičné svetlá aj vo vlečenom vozidle (za súmraku, v noci alebo za zlého počasia).
Tieto pravidlá by sme vám chceli pripomenúť práve teraz, pretože po prvé, jesenné a zimné obdobie je zvyčajne spojené so zníženou viditeľnosťou. Po druhé, každé zastavovanie vozidiel na rôznych, často náhodných miestach sa oplatí aspoň udržiavať osvetlenie vozidiel.
Parkovacie svetlá. Praktické príslušenstvo
Niektorí ľudia sa už pravdepodobne stretli s pojmom „parkovacie svetlá“. V praxi ide o voliteľné príslušenstvo niektorých vozidiel. Umožňuje zapnutie pozičných svetiel len na jednej strane vozidla – napr. na strane cesty. Používanie parkovacích svetiel nie je upravené predpismi – v tom zmysle, že nie je povinnosť ich mať. Je to ďalší spôsob, ako úspornejšie označiť vozidlo z hľadiska spotreby elektrickej energie. Ak to podmienky dovoľujú a ak je pravdepodobné, že vozidlo bude stáť dlhší čas, parkovacie svetlá sa môžu použiť aj na označenie stojaceho vozidla s polovičnou spotrebou elektrickej energie.
Záver, zhrnutie
Pozičné svetlá patria medzi základné svetelné zariadenia každého vozidla. Ich hlavný účel spočíva v označení vozidla počas zníženej viditeľnosti alebo v tme. Vodič ich musí zapnúť pri parkovaní na neosvetlených miestach, pri zastavení na krajnici v tme, alebo ako doplnok k denným svietidlám pri zhoršenej viditeľnosti. Pozičné svetlá však nenahrádzajú stretávacie svetlá pri jazde. Biele svetlá vpredu a červené vzadu musia svietiť rovnomerne a dostatočne jasne. Ich nefunkčnosť vyžaduje okamžitú opravu, pretože za jazdu s pokazenými pozičnými svetlami hrozí vodičovi pokuta aj zákaz jazdy. Správne používanie pozičných svetiel výrazne zvyšuje bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Denné alebo stretávacie svetlá? Čo zapnúť pri jazde po našich cestách
Hmlové svetlá v akcii. Ak ich použijete nesprávne, polícia vám to spočíta.
Ako si sám nastavím stretávacie svetlá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.