4.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Ground Picture).
Mnohé vážne dopravné nehody sa odohrávajú na priechodoch pre chodcov, čo je dôsledkom nezodpovedného správania sa buď vodičov, alebo chodcov. Vodiči často prekračujú rýchlosť alebo nejazdia dostatočne pozorne, zatiaľ čo chodci nie vždy dodržiavajú predpisy cestnej premávky. Prečítajte si, ako by sa mali vodiči správať na priechodoch pre chodcov a kedy majú chodci právo na prednosť.
V našej krajine sú hlavnými príčinami vážnych nehôd na priechodoch pre chodcov jednak nedisciplinovaní chodci, ktorí ignorujú pravidlá, a jednak vodiči, ktorí jazdia príliš rýchlo alebo nepozorne.
Ako by mali vodiči ísť k priechodom pre chodcov?
Na Slovensku by vodiči mali prechádzať priechody pre chodcov s takou rýchlosťou, ktorá im umožní bezpečne zastaviť, keď to situácia vyžaduje. Zákon síce neuvádza konkrétnu maximálnu rýchlosť pre jazdu cez priechod pre chodcov, no vodiči sú povinní zvýšiť pozornosť a jazdiť opatrne, aby bezpečne umožnili chodcom prechod. Vodiči môžu v obciach jazdiť maximálne 50 km/h, ak dopravné značenie neurčuje inú rýchlosť. Pri priechodoch musia spomaliť a pripraviť sa zastaviť, ak tam prechádzajú chodci.
Pravidlá sa samozrejme týkajú aj chodcov, nielen vodičov.
Obmedzenia pre chodcov.
Kedy nemajú chodci prednosť:
- Priechody pre chodcov so semaforom: Keď je priechod riadený semaforom, platia pravidlá ako pre vodičov, tak aj pre chodcov. Pri červenom svetle nesmú chodci vstupovať na vozovku.
- Električky a vozidlá s prednostným právom jazdy: Chodci musia dať prednosť električkám a vozidlám s prednostným právom jazdy, ako sú vozidlá záchrannej služby, polícia … aj keď sú na priechode.
- Nedodržanie pravidiel cestnej premávky: Ak chodec vstúpi na cestu v rozpore s predpismi, napríklad mimo priechodu, nemá prednosť.
- Nedostatočný priestor pre vodiča: Ak chodec vstúpi na priechod v okamihu, keď vodič nemá dostatok času alebo priestoru na bezpečné zastavenie, chodec zdieľa zodpovednosť za vzniknutú situáciu.
- Chodec by nikdy nemal vstupovať náhle na vozovku, a to nielen na priechodoch. Chodci nesmú vchádzať na vozovku spoza prekážok, ktoré obmedzujú výhľad, a nesmú spomaliť krok alebo zastaviť bez dôvodu.
- Zákon tiež zakazuje prechádzanie cez vozovku alebo cyklistické komunikácie s telefónom, ak to obmedzuje schopnosť sledovať situáciu na ceste.
Chodci musia dbať na svoju bezpečnosť aj na priechodoch pre chodcov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Maximálna povolená rýchlosť, ktorou môže policajné vozidlo jazdiť. Rozdiel medzi zásahom a hliadkou
Môže vás polícia pokutovať aj za telefonovanie cez hlasitý odposluch?
Naučte sa, prečo plná nádrž je základ dlhej životnosti auta.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.