7.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@HVAC_Mechanic).
Začiatok zimného rána môže byť pre vodičov náročný, najmä pokiaľ ide o naštartovanie vozidla v chladných podmienkach. Rôzne druhy motorov vyžadujú rozdielne postupy, aby sa predišlo problémom. Tu vám povieme, ako zvládnuť štartovanie auta v zime, či už má dieselový alebo benzínový motor.
Keď teploty klesnú pod nulu, štartovanie motora môže byť problematické. Príčiny môžu zahŕňať vybitú batériu, nedostatočný čas na zahriatie zapaľovacích sviečok alebo stuhnutý olej v motore.
Ako naštartovať dieselové auto v zime
Ak máte naftový motor, je dôležité po mrazivom dni či noci neponáhľať sa s naštartovaním. Po zapnutí zapaľovania počkajte aspoň 3 až 5 sekúnd pred otočením kľúča naplno. Počas tohto času sa väčšina výstražných kontroliek na palubnej doske zhasne. V niektorých prípadoch môže byť potrebné počkať o niečo dlhšie.
Vznetové motory využívajú zmes nafty a vzduchu, ktorá sa zapaľuje pod kompresiou. Piest vytláča zmes do spaľovacej komory, kde tlak zvyšuje teplotu na bod zážihu. Následný výbuch tlačí piest späť nadol.
Preto dieselové motory v chladných podmienkach potrebujú čas na zohriatie žhaviacich sviečok. Tie musia dosiahnuť teplotu viac ako 800 stupňov Celzia.
Ako naštartovať benzínové auto v zime
Štartovanie benzínových motorov je podobné, ale s niekoľkými rozdielmi. Po zapnutí zapaľovania počkajte 2 až 3 sekundy pred otočením kľúča. Sledujte kontrolky na prístrojovej doske; keď zhasnú, môžete štartovať.
Benzínové motory fungujú na princípe iskry, ktorá zapaľuje zmes benzínu a vzduchu. Preto sú menej citlivé na nízke teploty v porovnaní s dieselovými motormi.
Bežná chyba vodičov
Mnohí vodiči netrpezlivo štartujú motor okamžite po zapnutí zapaľovania alebo len s krátkym oneskorením. To však môže byť chybou. Mechanici odporúčajú nechať zapaľovanie zapnuté až 10 sekúnd v zime, najmä u dieselových vozidiel. Alebo otočiť kľúčom aspoň dvakrát pred samotným štartovaním.
Týmto postupným zahrievaním sa spaľovacia komora lepšie pripraví a motor by mal naštartovať hladko. Pri benzínových motoroch to nie je tak nevyhnutné, ale pred štartom môžete aj tu podržať zapaľovanie o niečo dlhšie, približne 8 sekúnd.
Po naštartovaní vozidla sa odporúča nechať ho niekoľko minút bežať na voľnobeh. To umožní oleju získať späť svoju viskozitu, aby normálne mazal kovové časti vo vnútri motora.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zachráňte výkon svojho motora! Ako zistiť, či je senzor na vine.
Stop škrabancom a stresu: Naučte sa parkovať ako profík s jednoduchou metódou stĺpikov A, B a C!
Nočná mora každého vodiča. Nemôžete naštartovať auto? Máme riešenie pre poruchu imobilizéra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.