19.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ABCNews:).
S príchodom a rozmachom elektromobilov sa vodiči musia zorientovať v množstve noviniek spojených s ich jazdou. Tieto novinky môžu byť pre mnohých, ktorí ešte nikdy nešoférovali elektromobil, neznáme. A práve túto neznalosť využívajú podvodníci. Najnovším trendom, na ktorý je potrebné si dávať pozor, je fenomén nazývaný „quishing“.
Tento pojem možno nie je každému známy, ale určite ste už počuli o phishingu. Podľa webovej stránky IBM je phishing formou kybernetického útoku, ktorý využíva falošné e-maily, textové správy, telefonáty alebo webové stránky na manipuláciu ľudí, aby zdieľali citlivé informácie, stiahli neželaný softvér, alebo sa inak nechali zneužiť kyberzločincami.
Quishing je jednou z mnohých variácií phishingu, pričom sa aplikuje aj na oblasť elektromobilov.
Quishing je založený na využívaní QR kódov. Aj keď sú tieto kódy s nami už od 90. rokov, skutočnú popularitu získali až so vzostupom smartfónov. QR kód je v podstate štvorcový obrazec, ktorý fotoaparát smartfónu naskenuje, aby umožnil prístup na určitú webovú stránku.
V súčasnosti je bežné, že sa QR kódy používajú napríklad na prezeranie jedálnych lístkov v reštauráciách. Hackeri túto známosť zneužívajú tak, že na originálne QR kódy umiestňujú svoje vlastné kódy, ktoré nasmerujú užívateľa na podvodné stránky. Tam ich žiadajú o rôzne údaje, ktoré používateľ v domnienke, že ide o legitímny QR kód, bez váhania poskytne – vrátane údajov o bankových účtoch.
Nabíjacie automaty
Elektromobily sú voči tomuto podvodu obzvlášť zraniteľné, hlavne v momente, keď sa idú nabiť. Mnohí majitelia elektromobilov majú v telefóne aplikácie na rýchle platenie za nabíjanie na verejných staniciach, ale sú aj takí, ktorí ich nemajú, a preto sa často uchýlia k skenovaniu QR kódov na staniciach.
V takýchto prípadoch sa môže zdať, že ide o legitímny proces, ale v skutočnosti ide o falošný QR kód, ktorý vás presmeruje na podvodnú stránku imitujúcu vizuálnu identitu nabíjacej siete. Takto nevedomky odovzdávate svoje údaje priamo podvodníkom.
Parkovacie automaty
Tento druh podvodu však neohrozuje len elektromobily. Podvodníci umiestňujú falošné QR kódy aj na parkovacie automaty v regulovaných parkovacích zónach, kde môžu byť naskenované kýmkoľvek, kto sa snaží zaparkovať a ešte nemá potrebnú aplikáciu v telefóne.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Niekto nechal kočík na okraji cesty? V žiadnom prípade nevystupujte z auta. Je to pasca
Odhalení podvodníci: 5 kľúčových rád, ako sa nenechať oklamať pri kúpe ojazdeného vozidla!
Nová metóda podvodníkov. Chytajú vodičov „na zrkadlo“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.