2.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Skowis-Foto).
Divoké zvieratá sa pohybujú po našich pozemkoch a neustále vyvolávajú rôzne emócie. Spomedzi nich práve kuny predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre náš majetok. Tieto lasicovité šelmy si najmä v jesennom a zimnom období vyberajú za svoj cieľ automobily.
Zimné obdobie prináša vodičom mnoho výziev. Predovšetkým musia odpratávať sneh nielen z auta, ale aj z príjazdovej cesty. Navyše každé ráno oškrabávajú zamrznuté okná. Okrem týchto bežných problémov sa však v mrazivých mesiacoch objavuje aj menej častá, no rovnako nepríjemná komplikácia – návštevy divých zvierat. Ignorovanie týchto votrelcov môže viesť k vážnym následkom.
Káble sú dôležité
Kuny znepríjemňujú život vodičom počas celého roka, no v zime ich návštevy výrazne narastajú. Láka ich najmä teplo nevychladnutého motora pod kapotou auta. Hoci by sme mohli cítiť súcit s premrznutými zvieratami, nemôžeme im dovoliť schovávať sa v našich autách. Často totiž prehryzú káble, čím znemožnia správne fungovanie vozidla. Mnohí majitelia áut preto začali využívať prirodzených nepriateľov kún – domáce zvieratá. Účinne funguje napríklad psia srsť umiestnená pod kapotou alebo zavesený záchodový blok. Existuje však ešte viacero účinných spôsobov, ako kunám zabrániť v ich ničivých návštevách.
Najviac ohrozené sú autá, ktoré parkujú v zime vonku na príjazdovej ceste. Kuny pri hľadaní úkrytu okamžite využijú každú možnosť dostať sa do najteplejších častí auta. Pokiaľ nemôžete parkovať v garáži, odporúčame nainštalovať drôtenú sieťku k motoru. Hluk, ktorý vznikne pri kontakte s touto prekážkou, kuny spoľahlivo odplaší.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Tento cicavec vyzerá priateľsky a dokáže znehybniť auto. Ako brániť svoje auto pred kunami?
Autobatéria: Ako môžete otestovať, či batéria vydrží
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.