Správy, Zaujímavosti,

Nehoda v zahraničí: ako sa zachovať a kde hľadať pomoc?

4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky). Koniec roka a začiatok nového je časom mnohých výletov. Vtedy odchádzame na Silvestra, na dovolenku za rodinou alebo na zimnú lyžovačku – často...

4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky).

Koniec roka a začiatok nového je časom mnohých výletov. Vtedy odchádzame na Silvestra, na dovolenku za rodinou alebo na zimnú lyžovačku – často do zahraničia, pričom si vyberáme krajiny ako Rakúsko, Nemecko, Taliansko alebo Poľsko. Zimné mesiace však znamenajú náročnejšie podmienky na cestách, a tým aj zvýšené riziko kolízií. Pred ich následkami sa oplatí chrániť.

Stalo sa a čo bude ďalej? Dávame vám rady, ako sa zachovať, keď sa stanete účastníkom dopravnej nehody v zahraničí.
Foto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky

Každý vodič, najmä ten skúsený, bude súhlasiť s tým, že nie všetko, čo sa deje na ceste, máme pod kontrolou. Je napríklad ťažké vyhnúť sa situácii, keď nám niekto vbehne do zadnej časti vozidla. Pri prudkom brzdení sa nám podarí zastaviť vozidlo, ale to, čo sa deje za nami, nemôžeme ovplyvniť. Čo by sme mali robiť, ak sa staneme účastníkmi kolízie mimo našej krajiny?

Dlho plánovanú cestu môže pokaziť aj drobné nedopatrenie

Na začiatok je dôležité pripraviť sa na cestu do zahraničia. V prvom rade dôkladne skontrolujte stav vozidla: najmä pneumatiky, brzdové doštičky a kotúče, chladiaci systém a prevádzkové kvapaliny, ako aj svetlá. Návšteva dôveryhodného mechanika určite zníži riziko porúch počas viackilometrových úsekov.

Oplatí sa postarať aj o povinnú výbavu. Tá sa môže výrazne líšiť v závislosti od krajiny, do ktorej cestujete. Hoci na Slovensku je pomerne jednoduchá a už sme si zvykli, kde patrí Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, ľahko dostupný z miesta vodiča a autolekárnička, či defekt set. Iné krajiny majú odlišnú výbavu.

Dôležité je tiež nezabudnúť na papierový doklad o poistení zodpovednosti za škodu, ktorý stačí vo väčšine európskych krajín – najmä preto, že na Slovensku takáto povinnosť neexistuje. Niektoré krajiny, ako napríklad Bosna a Hercegovina, Moldavsko alebo Albánsko, vyžadujú aj dodatočné poistenie, tzv. zelenú kartu. Tú je možné získať v poisťovni, ktorej služby využívame.

Hoci krajiny Európskej únie uznávajú slovenské poistenie zodpovednosti za škodu a AC, problémom sa môže ukázať odťahovanie. Preprava vozidla na vlastnú päsť zo vzdialených krajín predstavuje veľmi vysoké náklady. Ako sa mu vyhnúť? Zakúpením doplnkového asistenčného poistenia. Takáto možnosť v PZU existuje.

Pre náhradu škody si najskôr zaobstarajte policajnú správu. Potom spíšte vyhlásenie, ktoré obsahuje údaje o vozidle, vodičovi, poistnej zmluve, čase, mieste nehody a rozsahu škody.
Foto: youtube.com/@CarilionClinicVA

A čo menšia kolízia

Čo by ste mali robiť v prípade kolízie alebo nehody v zahraničí? Väčšina krokov zostáva podobná tým, ktoré treba vykonať na Slovensku: zabezpečiť miesto nehody, zapnúť výstražné svetlá a nastaviť výstražný trojuholník (v niektorých krajinách budete musieť mať na sebe aj reflexnú vestu). Potom v prípade potreby zavolajte na číslo 112 a privolajte záchrannú službu. V niektorých krajinách je volanie na políciu povinné a policajná správa je základom pre náhradu škody.

Základom pre uplatnenie nároku na náhradu škody je policajná správa, po ktorej nasleduje vyhlásenie o vozidle, vodičovi, poistnej zmluve, čase a mieste udalosti a škode. Ak je to možné, odporúča sa vypracovať situačný nákres, vyhotoviť fotografie miesta a poškodených vozidiel a zhromaždiť kontakty na svedkov.

Vinník je cudzinec

Keď je vinníkom kolízie cudzinec, mali by sme získať náhradu škody z jeho poistenia zodpovednosti za škodu. Keď zaviníme zrážku, škodu pokryje naša poistka zodpovednosti za škodu v krajine poškodeného. Po príchode na Slovensko si vyhľadajte miestneho zástupcu poisťovne vinníka kolízie. Každá zahraničná poisťovňa spolupracuje so slovenskými subjektmi. O pomoc sa oplatí požiadať aj vašu poisťovňu.

Tí, ktorí si chcú byť istí, že v prípade potreby dostanú potrebnú pomoc, môžu zvážiť uzavretie dodatočného poistenia asistenčných služieb. Ide o celý rad doplnkových možností, ako je okrem iného odťah, náhradné vozidlo, pohonné hmoty alebo výmena kolesa, ale aj starostlivosť o dieťa a prevoz do nemocnice. Takéto riešenia nájdete v jednom z variantov poistenia asistenčných služieb.

Chyba iného vodiča počas cesty do zahraničia je jedna vec. Nezabúdajme však, že je to aj nutnosť jazdiť na dlhé vzdialenosti, a v takom prípade sa ľahko stane, že sa človek unaví, je roztržitý a nepozorný. Navyše zimné mesiace prinášajú dynamicky sa meniace a zvyčajne náročné podmienky na cestách. A hoci kolízia je pre účastníkov vždy stresujúcou situáciou, úzkosť sa zvyšuje s každým kilometrom, ktorý nás delí od miesta bydliska. Nezabudnime sa preto na cestu dobre pripraviť, aby sme sa cítili bezpečnejšie.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Nehoda v autoškole. Kto znáša následky: inštruktor alebo žiak?

Strašná nehoda zaznamenaná kamerovým systémom. Ako sa to mohlo stať?

Nehoda v Rusku. Osobný vlak sa vykoľajil


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Objavte krásu budúcnosti: Toyota bZ3C 2025 s inovatívnou technológiou a dizajnom, ktorý vás ohromí.

4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@zhbocars4047). Toyota bZ3C 2025 je novým modelom, ktorý prináša inovatívne technológie a moderný dizajn. Toto elektrické vozidlo sa vyznačuje svojimi…

Je legálne prekročiť povolenú rýchlosť, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu?

4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív). Prekročenie povolenej rýchlosti sa podľa zákona trestá pokutou a v niektorých prípadoch aj odobratím vodičského preukazu. Môžu však…

Vyhneš sa plateniu diaľničnej známky, ak čiastočne zakryješ prednú tabuľku s evidenčným číslom?

4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cars and Travels). Všetky motorové vozidlá, ktoré jazdia po diaľniciach a spoplatnených úsekoch ciest, musia mať diaľničnú známku. Napriek tomu…

Toto je budúcnosť! Objavte 100 najlepších inovácií, ktoré dokazujú, že nemožné existuje.

3.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SEtechofficialll). Vstúpte do budúcnosti a objavte fascinujúci svet 100 najlepších vynálezov, ktoré menia spôsob, akým žijeme, pracujeme a snívame. Tieto…

Mazda 2025: Všetky pripravované modely

3.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autohome6876). Analyzujeme nové modely Mazda, ktoré prídu v roku 2025. Okrem modernizovaného modelu CX-60 by sa mohli objaviť ďalšie dva…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov