4.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TUVSUD).
TÜV SÜD testuje vysokonapäťové komponenty v extrémnych podmienkach: Ako prebiehajú skúšky
Spoločnosť TÜV SÜD, súčasť renomovaného nemeckého certifikačného a kontrolného orgánu, realizuje rozsiahle testy na preverenie vysokonapäťových komponentov, ktoré sa nachádzajú v batériách elektrických vozidiel.
Vo svojom špecializovanom laboratóriu v talianskom meste Volpiano neďaleko Turína, TÜV SÜD podrobuje batérie, elektromotory, meniče a ďalšie dôležité časti vozidiel s nulovými emisiami rozmanitým druhom zaťaženia. Cieľom je preskúmať ich bezpečnosť, spoľahlivosť a výkon v extrémnych podmienkach.
Tieto testy umožňujú posúdiť, či vysokonapäťové komponenty spĺňajú prísne európske normy a ďalšie medzinárodné štandardy. Pozrime sa bližšie na to, ako tieto skúšky prebiehajú.
Extrémne podmienky pod drobnohľadom: Chlad, vlhkosť, vibrácie
Laboratórium TÜV SÜD vytvára extrémne prevádzkové podmienky, ktoré môžu vysokonapäťové komponenty zažiť počas používania vo vozidle. Tieto skúšky zahŕňajú extrémne teploty, vibrácie, vlhkosť či ochranu pred prachom a vodou.
TÜV SÜD, ktorý už dlhé roky testuje technológie pre elektromobily, sa zameriava najmä na to, ako zabrániť poruchám pri veľmi nízkych teplotách, ako ochrániť konštrukciu komponentov pred vibráciami a ako zabezpečiť odolnosť jednotlivých súčastí proti vode, vlhkosti a prachu.
Kľúčové testy TÜV SÜD
- Teplotné testy: Komponenty sú vystavené extrémnym teplotám – od najvyšších po najnižšie – a tiež rýchlym zmenám teploty. Cieľom týchto skúšok je zabezpečiť ich správnu funkčnosť v rôznych klimatických podmienkach.
- Test odolnosti voči vode a vlhkosti: Simulácia vlhkosti a prieniku vody rôzneho druhu, aby bola zaistená ochrana pred poškodením.
- Test vibrácií a nárazov: Skúšky simulujúce nárazy a vibrácie, ktoré môžu vzniknúť pri jazde v teréne alebo na nerovných cestách.
- Skúška IP ochrany: Overuje sa, že vysokonapäťové komponenty sú chránené pred vniknutím prachu a vody podľa medzinárodných štandardov.
- Skúška soľnou hmlou: Tento test zisťuje, ako komponenty vzdorujú korózii, čo zohráva kľúčovú úlohu pri vozidlách, ktoré jazdia v pobrežných oblastiach alebo vo vlhkom prostredí.
- Elektrické testy: Zabezpečujú spoľahlivú a bezpečnú funkciu komponentov. Zahŕňajú meranie izolačného odporu, skúšku vybíjacieho napätia a testy tepelného namáhania.
- Skúška elektromagnetickej kompatibility (EMC): Komponenty musia zvládnuť vonkajšie elektromagnetické rušenie a súčasne nesmú vydávať nežiaduce elektromagnetické emisie. Tieto testy zahŕňajú merania emisií, odolnosti a dielektrickej pevnosti.
TÜV SÜD svojou precíznou prácou prispieva k tomu, aby elektromobily spĺňali tie najprísnejšie bezpečnostné štandardy a aby ich vysokonapäťové komponenty mohli bezchybne fungovať aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zamrznuté dvere auta? Ako ich opäť otvoriť
Pozor na aplikácie v aute – môžu viesť k úplnému vybitiu batérie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.