Správy, Zaujímavosti,

Hrdza nikdy nespí: Ako ochrániť svoje auto pred neviditeľným zabijakom zimných ciest.

5.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Design_Nerd). Zimné obdobie prináša viac než len sneh a mráz – spúšťa aj sezónu cesty posypaných chemikáliami, ktoré nám uľahčujú jazdu, ale zároveň zanechávajú vážne...

5.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Design_Nerd).

Zimné obdobie prináša viac než len sneh a mráz – spúšťa aj sezónu cesty posypaných chemikáliami, ktoré nám uľahčujú jazdu, ale zároveň zanechávajú vážne následky. Na Slovensku sa na boj so snehom a ľadom najčastejšie využíva chlorid sodný, známejší ako cestná soľ. Výsledkom sú „čierne“ cesty, ktoré zaručujú bezpečnejšiu jazdu, no zároveň spôsobujú nemalé škody na vozidlách, infraštruktúre a dokonca aj na životnom prostredí.

Hrdza nikdy nespí: Ako ochrániť svoje auto pred neviditeľným zabijakom zimných ciest.
Foto: youtube.com/@Design_Nerd

Prečo práve soľ?

Chlorid sodný je populárny pre svoju nízku cenu a účinnosť – dokáže rýchlo znížiť teplotu topenia snehu a ľadu, čím vytvára zľadovatený povrch bezpečnejším pre vodičov. Problém však nastáva s jeho vedľajšími účinkami. Táto soľ je vysoko korozívna a jej dlhodobé používanie ničí nielen cesty, ale spôsobuje aj vážne poškodenie automobilov a okolitej prírody.

Pri teplotách pod -6 °C, kedy chlorid sodný stráca svoju účinnosť, cestári siahajú po drahšom chloride vápenatom. Ten má síce lepšie výsledky pri nižších teplotách, no jeho korozívne účinky na kovové časti vozidiel sú rovnako ničivé. Navyše, jeho skladovanie je náročnejšie a náklady na jeho použitie sú omnoho vyššie.

Ako ovplyvňuje soľ autá?

Cestná soľ je nepriateľom číslo jeden pre karosérie a podvozky vozidiel. Korózia sa rýchlo šíri na výfukové systémy, gumové komponenty, ako sú tesnenia a manžety, a dokonca aj na elektroinštalácie a senzory. Opravy týchto častí bývajú finančne nákladné a často skracujú životnosť vozidla.

Okrem áut však soľ spôsobuje škody aj na samotných cestách, dopravnom značení, zvodidlách a nevyhýba sa ani vegetácii v okolí ciest. Stromy a tráva sú vystavené nadmernému zasoleniu, čo vedie k ich postupnému poškodeniu či odumretiu.

Existujú lepšie alternatívy?

Aj keď je cestná soľ najlacnejším riešením, existujú ekologickejšie alternatívy, ako sú roztoky kyseliny octovej, kyseliny mravčej či glykolu. Tieto látky sú oveľa šetrnejšie k vozidlám aj prírode, no ich vysoká cena a obmedzená dostupnosť bránia ich širšiemu využívaniu.

Pravidelné umývanie podvozku a ošetrenie karosérie ochrannými vrstvami môže výrazne predĺžiť životnosť vášho auta.
Foto: youtube.com/@InsideEdition

Medzi lacnejšie alternatívy patrí piesok, štrk či troska. Tieto materiály síce neznižujú bod mrazu, ale zvyšujú drsnosť povrchu, čím zlepšujú priľnavosť pneumatík. Nevýhodou je však poškodzovanie laku na autách a čelného skla.

Zimná údržba ciest je nevyhnutná pre bezpečnosť, no zároveň prináša množstvo negatívnych dôsledkov. Udržiavanie vozidla v dobrom stave počas zimy si preto vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Pravidelné umývanie podvozku a ošetrenie karosérie ochrannými vrstvami môže výrazne predĺžiť životnosť vášho auta aj v tejto „hrdzavej“ sezóne.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Jazdíte v zime bezpečne? Toto je presný tlak, ktorý musia mať vaše pneumatiky!

Zimné rána bez starostí: Objavte tlačidlo, ktoré za vás vyrieši námrazu a zahmlené zrkadlá!

Zamrznuté dvere auta? Ako ich opäť otvoriť


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Diesel na ústupe? Súboj titánov – VW Tiguan TDI versus Toyota RAV4 Hybrid!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@crospotter13). Volkswagen Tiguan s robustným dieselovým motorom alebo ekologická Toyota RAV4 Hybrid? Súboj dvoch rivalov, ktorí predstavujú dve rôzne epochy…

Spaľovací motor je späť! Čína ukazuje, ako dostať Európu na kolená

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autosecret). Čínska automobilka BYD ukazuje, že spaľovacie motory ešte nepatria do starého železa. S novinkou YangWang U7 a vlastným boxer…

Tajomná veža z jazera: Skrytý klenot na ceste k Passo Stelvio, ktorý musíte vidieť

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Dario Lauretti). Predstavte si, že sa rútite na motorke serpentínami smerom k legendárnemu horskému priechodu Passo Stelvio a zrazu zbadáte…

Európska únia sprísňuje pravidlá: Šoféri nad 65 rokov budú mať kratšiu platnosť vodičských preukazov

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jelena Stanojkovic). Európska únia pripravuje zmeny, ktoré zasiahnu tisíce motoristov po celej Európe. Nová legislatíva umožní členským štátom skrátiť platnosť…

Podmorský kruhový objazd: Faerské ostrovy ukrývajú technický zázrak, ktorý musíte vidieť

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tomsickova Tatyana). Predstavte si, že sedíte za volantom svojho auta a zrazu sa ocitnete 187 metrov pod hladinou mora, obklopení…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov