5.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CNET).
Je to mimoriadne dôležité, aj keď mnohí tomu nevenujú pozornosť. Tlak v pneumatikách auta tvorí kľúčový prvok základnej údržby vozidla.
Existuje pojem, ktorý rád označujem ako základná údržba auta. Ide o všetky tie činnosti, ktoré by mali vodiči pravidelne vykonávať, aby si zaistili, že všetko na vozidle funguje správne. Zároveň tým predchádzame poruchám a odhalíme možné známky opotrebovania, ktoré nás môžu upozorniť na problémy.
Pri vozidlách so spaľovacím motorom patrí medzi základné úkony údržby, ktoré zvládne každý aj bez hlbších znalostí mechaniky, napríklad kontrola hladiny motorového oleja. Rovnako je možné skontrolovať aj hladinu iných kvapalín, ako sú chladiaca či brzdová kvapalina. Na nádržkách sú totiž jasne vyznačené minimálne a maximálne hodnoty, medzi ktorými by sa hladina mala pohybovať.
Zároveň môžeme venovať pozornosť aj stavu brzdového systému. Najjednoduchšie je skontrolovať opotrebovanie brzdových doštičiek a prípadne overiť, či brzdové kotúče nie sú skrútené alebo nadmerne opotrebované, aby sme zvážili ich výmenu.
Pneumatiky ako kľúčový prvok základnej údržby auta
A predsa, ešte dôležitejšie sú pneumatiky. Sú jediným prvkom, ktorý je neustále v kontakte s vozovkou, a zodpovedajú za ovládanie vozidla, trajektóriu a bezpečné zastavenie auta pri núdzovom brzdení s čo najkratšou brzdnou dráhou.
Pneumatiky sú vystavené neustálemu opotrebovaniu, ktoré sa môže líšiť v závislosti od štýlu jazdy, teploty alebo kvality materiálu, z ktorého sú vyrobené. Životnosť pneumatík však môžeme predĺžiť tým, že budeme pravidelne kontrolovať ich tlak a udržiavať ho na úrovniach odporúčaných výrobcom.
Prečo je správny tlak v pneumatikách taký dôležitý?
Pneumatiky s nízkym tlakom spôsobujú zmeny v správaní vozidla, sú náchylnejšie na defekty, prasknutia alebo vyzutie z disku. Zároveň zvyšujú spotrebu paliva (alebo energie v prípade elektromobilov).
Prvá vec, ktorú si všimnete pri jazde s podhustenými pneumatikami, je ťažkopádnosť a pomalosť vozidla. Väčšia kontaktná plocha s cestou vedie k zvýšenej spotrebe paliva, pretože motor musí vynaložiť viac úsilia na dosiahnutie požadovanej rýchlosti. Pri autách s nižším výkonom môžete dokonca zaznamenať stratu výkonu.
Jazda s nedostatočne nahustenými pneumatikami vedie aj k rýchlejšiemu opotrebovaniu behúňa a zvyšuje riziko defektu. Taktiež sa predlžuje brzdná dráha, čo predstavuje vážne riziko dopravnej nehody.
Praktické rady na údržbu tlaku v pneumatikách
Kvôli týmto dôvodom by mal každý vodič kontrolovať tlak v pneumatikách aspoň raz za mesiac. V chladnejších obdobiach, najmä ak auto parkuje vonku, je kontrola tlaku ešte dôležitejšia.
Nezabudnite si prečítať špecifikácie výrobcu, aby ste tlak udržali v odporúčaných hodnotách. Ak plánujete cestovať s väčším množstvom batožiny alebo s viacerými pasažiermi, upravte tlak podľa potreby.
Kontrola tlaku v pneumatikách vám nezaberie viac ako pár minút a na čerpacích staniciach vás to nebude stáť ani euro. Údržba, ktorá je rýchla, jednoduchá a môže predísť mnohým problémom.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zimné rána bez starostí: Objavte tlačidlo, ktoré za vás vyrieši námrazu a zahmlené zrkadlá!
Najväčšia nočná mora vodičov: Čo robiť, keď brzdy zlyhajú? Tu je odpoveď odborníkov!
Zamrznuté dvere auta? Ako ich opäť otvoriť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.