13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheWheelNetwork).
Renault CEO Luca de Meo, známy ako otec Fiat 500 a vizionár Cupra, upozorňuje na desivú realitu: ceny nových áut v Európe prudko stúpnu. A za všetkým stojí regulácia, čínska konkurencia a úpadok strednej triedy. Aký je osud automobilového priemyslu a našich peňaženiek?

Foto: youtube.com/@TheWheelNetwork
Európa pod tlakom: Trh s autami dusí regulácia a čínska konkurencia
Na prestížnej konferencii v Bruseli Luca de Meo dramaticky vykreslil stav európskeho automobilového priemyslu. Rastúca regulácia, ktorá núti výrobcov prejsť na elektromobily, a závratné pokuty za neplnenie týchto cieľov tlačia ceny nových áut do výšin. A čínski výrobcovia, ktorí dominujú vo výrobe batérií, situáciu ešte zhoršujú. De Meo varuje: „Európa stráca svoju pozíciu!“
„Európania si už autá nemôžu dovoliť.“
Zatiaľ čo regulácie tlačia ceny nahor, kúpna sila strednej triedy klesá. De Meo zdôraznil, že ceny nových vozidiel vzrastú až o 40 %. K tomu treba pridať náklady na parkovanie, pohonné hmoty či údržbu. Výsledok? Čoraz menej ľudí si môže dovoliť auto. „Ľudia nemajú z čoho šetriť,“ varuje.
Nedostupné malé autá: Kde sa stratili cenovo dostupné modely?
Malé autá, kedysi symbol úspornosti a efektivity, prakticky zmizli z európskeho trhu. De Meo otvorene hovorí o tom, že pri súčasnej regulácii je ich výroba technicky nemožná. Výrobcovia sú nútení zameriavať sa na drahšie modely, čím sa stávajú úplne neprístupnými pre priemerného spotrebiteľa.
Ako z toho von? Hľadanie rovnováhy je kľúčové
De Meo podporuje prechod na elektromobilitu, ale zároveň volá po väčšej flexibilite v reguláciách. Automobilový priemysel musí nájsť rovnováhu medzi ekologickými cieľmi a ekonomickou realitou. „Musíme ponúknuť autá, ktoré sú konkurencieschopné a dostupné,“ tvrdí.
Európske regulácie: Viac prekážok ako riešení?
Automobilky dnes čelia viac ako 100 zákonom, ktoré upravujú bezpečnosť, emisie či materiály. Prílišná byrokracia ale brzdí inovácie. De Meo navrhuje jednoduchšie a zrozumiteľnejšie pravidlá, ktoré umožnia rýchlejšiu adaptáciu na nové výzvy.

Foto: youtube.com/@sycomoream8959
Spolupráca s Áziou: Cesta k záchrane?
Luca de Meo vidí budúcnosť v aliančných partnerstvách. Príkladom je dohoda medzi Stellantisom a čínskym lídrom vo výrobe batérií, CATL. Spoločne plánujú gigantickú továreň v Zaragoze s investíciou až 4,1 miliardy eur. Táto spolupráca by mohla byť kľúčom k obnove konkurencieschopnosti európskeho trhu.
Európsky automobilový priemysel na križovatke
Čelíme náročným časom. Pandémia, vojna na Ukrajine či energetická kríza ešte viac komplikujú situáciu. Jedinou cestou je nájsť rovnováhu medzi ekologickými cieľmi, udržateľnosťou a ekonomickou dostupnosťou. Dokáže Európa držať krok s Áziou, alebo stratí svoj náskok nadobro?
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
EÚ otvára peňaženku: 4,6 miliardy eur na čistú energiu a elektromobily
Katastrofa pre európske automobilky: Bankrot Northvoltu zastavuje elektrické sny!
Neuveríte, kto je skutočným kráľom vo výrobe pneumatík!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.