15.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@spinlaunch6288).
Vyzerá trochu ako obrovský turbodúchadlo. Tento dizajn má však zaujímavý účel. Bude mať rozpočet na vysielanie satelitov do vesmíru. Áno, tie satelity, ktoré sa okrem iného používajú pri navigácii v autách. Konštrukciu vytvoril kalifornský start-up.
Prvá družica bola vypustená do vesmíru 4. októbra 1957. Odvtedy sa veľa zmenilo. Zmenili sa samotné satelity, ich funkcie aj vzhľad. Čo sa však nezmenilo, je spôsob, akým sa dostávajú na obežnú dráhu. Stále sa vypúšťajú pomocou rakiet. Ako však informuje Spidersweb, kalifornský start-up to chce zmeniť. Práve prišiel s orbitálnym vypúšťacím systémom SpinLaunch.
50 metrov vysoká konštrukcia vyzerá ako turbodúchadlo stojace na zemi. V kruhovom prvku sa bude satelit zrýchľovať. Počas rotácie na ňu môže pôsobiť preťaženie až 10 000 g. Družica ich bez problémov vydrží. A keď v rotore vyvinie správnu rýchlosť, bude vypustená špeciálnym komínom priamo do vesmíru.
Orbitálny vypúšťací systém SpinLaunch je vysoký presne 50,4 metra. Pre porovnanie, newyorská Socha slobody je vysoká 46 metrov. V rotore je satelit vystavený zaťaženiu až do 10 000 G. Počas štartu rakety dosahujú tieto hodnoty 4 G.
4-krát menej paliva a 10-krát lacnejšie. To znie ako revolúcia
Inovatívny systém vypúšťania satelitov je poháňaný elektrickým urýchľovačom. Nie je potrebná špeciálna zdvíhacia raketa. Vďaka tomu sa množstvo paliva použitého na vynesenie satelitu na obežnú dráhu zníži až štvornásobne. Okrem toho sa katapult môže použiť niekoľkokrát denne a náklady na jednu procedúru sa znížia desaťnásobne.
Preto by sa orbitálny vypúšťací systém SpinLaunch mohol stať skutočnou revolúciou na trhu. Na trhu, ktorý potrebuje čoraz viac satelitov a ktorý bude do vesmíru vysielať čoraz viac týchto zariadení.
Má nosič satelitov šancu sa osvedčiť?
V tejto chvíli sa však vynára ďalšia otázka. Uvedené údaje predstavujú teóriu. Ako sa Orbitálny štartovací systém SpinLaunch osvedčí v praxi? Prvé testy potvrdili, že jemná elektronika satelitov „statočne“ odolá vyššiemu preťaženiu. Tie v skutočnosti nemajú na prístroj žiadny vplyv. To znamená, že na americký vynález možno pozerať s veľkým optimizmom. Zníži totiž náklady spoločností a zlacní riešenia založené na satelitných systémoch pre používateľov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako povolím 3D zobrazenie v Mapách Google? Pokyny krok za krokom
Ako viete, že je vaše auto sledované pomocou GPS? Aplikácia, ktorá rozpozná akékoľvek zariadenie
Je to koniec policajných naháňačiek. Americká diaľničná polícia má lepší nápad
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.