20.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/PATARA).
Pred odbočením doprava sa musia vodiči správne zaradiť do jazdného pruhu. Je však dôležité, aby sa do správneho jazdného pruhu zaradili aj po odbočení. Nesprávny výber jazdného pruhu môže viesť k nehode.

Foto: shutterstock.com/PATARA
Za normálnych okolností sa odbočuje vpravo z jazdného pruhu č. 1, ktorý je najbližšie k pravému okraju vozovky.
To znamená, že pred manévrom musíte vybrať správny jazdný pruh. Po odbočení doprava je však dôležité vedieť, v ktorom jazdnom pruhu sa máte nachádzať.
Ako správne odbočiť doprava
Ak má cesta len jeden jazdný pruh, vodič, ktorý sa chystá odbočiť doprava, by sa mal umiestniť čo najbližšie k okraju cesty. Vozovka má dva alebo viac jazdných pruhov, vodič si musí vopred vybrať jazdný pruh 1, aby mohol odbočiť doprava.
Ak cesta nemá žiadne jazdné pruhy ani dopravné značenie, vodiči by mali zaujať nasledujúce pozície:
- pruh vedľa obrubníka alebo krajnice pre tých, ktorí chcú zmeniť smer jazdy doprava;
- jazdný pruh vedľa stredovej čiary cesty alebo deliacej značky pre tých, ktorí chcú zmeniť smer jazdy doľava. Na jednosmerných cestách sú vodiči, ktorí majú v úmysle odbočiť doľava, povinní zaujať jazdný pruh vedľa obrubníka alebo krajnice na ľavej strane;
- v oboch pruhoch tí, ktorí majú v úmysle ísť dopredu.
Pred odbočením na vzdialenosť najmenej 50 metrov musí vodič zapnúť svetelné signály.
Usporiadanie jazdných pruhov po odbočení doprava
Predovšetkým ak zbadáte cestu s jedným jazdným pruhom, kam plánujete vojsť, nemusíte zvažovať žiadne ďalšie pravidlá.
Avšak keď uvidíte cestu s dvomi alebo viacerými jazdnými pruhmi, následne si dobre premyslite, do ktorého jazdného pruhu pred odbočením zaradíte svoje auto. Existujú totiž cesty, ktoré tento manéver umožňujú z prvých dvoch alebo dokonca troch pruhov.
V takejto situácii, ak sa pri odbočovaní doprava nachádzate v druhom jazdnom pruhu, musíte byť stále v druhom jazdnom pruhu cesty, do ktorej vchádzate. Alebo v treťom pruhu, ak odbočujete z tretieho pruhu.

Foto: shutterstock.com/nattanan726
„Toto je všeobecné pravidlo pre všetkých. Keď odbočujete doprava alebo doľava, po výjazde z križovatky sa zaradíte do toho istého jazdného pruhu. Takže ak ste v druhom pruhu a odbočujete doprava na ceste s dvoma alebo viacerými pruhmi, stále ste v druhom pruhu. Alebo ak odbočujete z prvého pruhu, na výjazde ste stále v prvom pruhu. A potom, ak chcete, môžete zmeniť jazdný pruh, pričom rešpektujete pravidlá signalizácie a prednosti v jazde,“
– vysvetlil inštruktor autoškoly.
Keď sa vodiči odbočujúci vpravo z 1. pruhu dostanú na výjazde do 2. pruhu, v podstate „predbiehajú“ ostatných vodičov odbočujúcich vpravo z 2. pruhu. To môže viesť k dopravným zápcham a dokonca k dopravným nehodám.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Odbočovanie doľava – bez kolízie
Aký je rozdiel medzi zákazom vjazdu a zákazom vjazdu pre všetky vozidlá? Rozdiel je zásadný
Nenápadný detail na značke, ktorý vás môže pripraviť o stovky eur
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.