Správy, Zaujímavosti,

Zapnete kameru v aute? Zistite, či vám môže pomôcť alebo uškodiť!

25.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@HowMuchTech). Kamery v autách sú dnes bežnou výbavou mnohých vodičov. Hoci ich využitie môže byť užitočné pri dokazovaní neviny alebo odhaľovaní pirátov ciest, ich používanie...

25.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@HowMuchTech).

Kamery v autách sú dnes bežnou výbavou mnohých vodičov. Hoci ich využitie môže byť užitočné pri dokazovaní neviny alebo odhaľovaní pirátov ciest, ich používanie prináša aj právne úskalia. Čo hovorí zákon a na čo si treba dať pozor, aby ste sa nedostali do problémov?

Zapnete kameru v aute? Zistite, či vám môže pomôcť alebo uškodiť!
Foto: youtube.com/@HowMuchTech

Kamera v aute – moderný pomocník alebo právna pasca?

Za posledné roky sa kamery v autách stali populárnym doplnkom nielen profesionálnych vodičov, ale aj bežných motoristov. Okrem toho, že umožňujú zachytiť krásy ciest, dokážu pomôcť pri riešení dopravných nehôd či odhaľovaní nezodpovedných vodičov. Napriek tomu má ich používanie svoje pravidlá, ktoré musíte poznať.

Súkromné účely áno, verejné zdieľanie už nie

Slovenské zákony povoľujú používanie kamery v aute, no len na súkromné účely. Ak plánujete video zverejniť na internete, napríklad na sociálnych sieťach, vstupujete do rizikovej zóny. Podľa európskeho nariadenia GDPR sú osobné údaje – ako sú poznávacie značky vozidiel, tváre alebo iné rozpoznateľné údaje – chránené. Zverejnenie takéhoto obsahu bez súhlasu dotknutých osôb môže viesť k vysokým pokutám či právnym ťahaniciam. Aj keď sa rozhodnete údaje zakryť, nemusí to byť vždy dostatočné na splnenie zákonných požiadaviek.

Kamera ako dôkaz? Len ak dodržíte pravidlá

Záznam z autokamery môže byť váš najužitočnejší spojenec, ak sa stanete účastníkom nehody. Polícia ho často akceptuje ako dôkaz vo vyšetrovaní a môže tiež poslúžiť na nahlasovanie dopravných priestupkov. V tejto súvislosti je však kľúčové, aby ste kameru používali v súlade so zákonmi. Ak natáčate na miestach, kde je to zakázané – ako je to napríklad v Rakúsku, Luxembursku či Portugalsku – riskujete pokuty. Na Slovensku, v Nemecku či Veľkej Británii síce platia menej prísne pravidlá, avšak pri montáži a používaní kamier sa tiež vyžaduje dodržiavanie určitých predpisov.

Skryté nástrahy autokamier – čo by ste mali vedieť, kým zapnete nahrávanie.
Foto: youtube.com/@HowMuchTech

Pred cestou si overte zákony v cieľovej krajine

Používanie kamier v aute v zahraničí môže znamenať problém, ak nepoznáte miestne predpisy. Kým niektoré krajiny ich úplne zakazujú, iné uplatňujú prísne pravidlá. Preto si pred cestou overte, aké zákony platia v krajine vášho pobytu. Takto sa vyhnete zbytočným komplikáciám a pokutám.

Používanie kamier v autách je praktické a často pomáha vodičom cítiť sa bezpečnejšie na cestách. Ak však chcete predísť problémom, nezabudnite si naštudovať pravidlá a dodržiavajte ich. Pamätajte, že najlepšou ochranou je informovanosť.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Chcete si kúpiť dobrú kameru do auta? Venujte pozornosť týmto funkciám a parametrom

Google Street View ako svedok zločinu

Kybernetická dráma Peugeotu: Dáta zákazníkov ukradnuté!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Tragédia na diaľnici: Xiaomi SU7 pod paľbou otázok po smrteľnej havárii

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SouthChinaMorningPost). Tragický incident, v ktorom hlavnou úlohu zohral automobil Xiaomi SU7 s autonómnym riadiacim systémom, otriasol verejnosťou. Smrť troch ľudí…

Budúcnosť Volkswagenu: Technológia na úkor kvality?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/MDart10). Volkswagen, kedysi neohrozený líder automobilového priemyslu, čelí čoraz väčším výzvam. Strácajúca kvalita vozidiel, problémy so softvérom a tlak konkurencie…

Nemecká precíznosť vs. americké clá: Kto vyhrá tento boj?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cristi Croitoru). Nemecký automobilový gigant Mercedes-Benz sa ocitol v pretekoch s časom. Pred zavedením nových ciel na dovoz automobilov do…

Ako sa zmenili ceny áut za 5 rokov: Prečo dnes platíme viac?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/SvitlanaRo). Za posledných päť rokov sa trh s automobilmi drasticky zmenil. Kríza s energiami, inflácia a nové povinné bezpečnostné systémy…

Ako sa vyhnúť pokute za prejazd na červenú? Situácie, v ktorých je polícia bezmocná

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ako photography). Prejazd na červenú môže šoféra stáť nielen pokutu, ale aj dočasné odobratie vodičského preukazu. Existujú však situácie, kedy…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov