28.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív).
Zima je obdobím, ktoré skúša nielen našu trpezlivosť, ale aj schopnosti za volantom. Oškrabanie ľadu, nepríjemný mráz a šmykľavé cesty dokážu niekedy spôsobiť viac problémov, než by sme čakali. A niekedy si za ne môžeme sami! Pozrite sa na desať najčastejších chýb, ktorým by sa mal každý motorista v zime vyhnúť.

Foto: Súkromný archív
1. Zabudnite na letné pneumatiky – zima si žiada poriadne obutie
Jazda bez zimných pneumatík nie je len riskantná, ale aj pokutovaná. Zimné pneumatiky majú špeciálny dezén a mäkšiu zmes, vďaka čomu zabezpečia lepšiu trakciu a bezpečnosť aj v mínusových teplotách. Nedodržať pravidlá vás môže stáť nielen pokutu, ale aj bezpečnosť celého vozidla. A nezabúdajte – aj zimné pneumatiky bez dostatočného dezénu (minimálne 3mm) strácajú svoju účinnosť.

Foto: Súkromný archív
2. Chýba vám chladiaci kvapalina? Problémy na obzore!
Zanedbanie kontroly chladiacej kvapaliny môže skončiť zamrznutým motorom. Nezabudnite, že chladiaca kvapalina nie je len zimný výmysel – chráni motor pred prehrievaním a koróziou po celý rok.

Foto: youtube.com/@scottykilmer
3. Autobatéria pod náporom zimy: Nečakajte, kým „odíde“
Studený štart je pre autobatériu nočnou morou – spotrebováva viac energie, zatiaľ čo jej výkon v mraze klesá. Ak jazdíte prevažne krátke vzdialenosti, pravidelne ju dobíjajte externou nabíjačkou. Vyhnite sa nadmernému používaniu energeticky náročných funkcií, ako je vyhrievanie sedadiel. Pamätajte: Prevencia je lacnejšia ako nová batéria!

Foto: shutterstock.com/Mehmet Cetin
4. Letný čistič skiel v zime? Často šeredná chyba!
Ešte stále máte v nádrži na ostrekovače letnú zmes? Riskujete zamrznutie systému a drahé opravy. Používajte zimnej zmesi s antifrostovou ochranou, no dávajte si pozor na správne riedenie koncentrátu – príliš silný roztok môže znížiť čistiacu schopnosť a zaťažiť životné prostredie.

Foto: shutterstock.com/zedspider
5. Auto pod snehom? Časová bomba na cestách!
Neočistené auto nie je len vizuálny problém – môže spôsobiť reálne nebezpečenstvo. Padajúci sneh z vašej strechy môže ohroziť ostatných vodičov, a znečistené senzory môžu narušiť funkcie asistenčných systémov. Nezabudnite preto na dôkladné očistenie celého vozidla, vrátane značiek a kamier.

Foto: Súkromný archív
6. Klimatizácia v zime – váš nečakaný spojenec
Aj keď ju v zime málokto používa, klimatizácia dokáže účinne odstrániť vlhkosť z interiéru a zabrániť zahmlievaniu skiel. Navyše pravidelné používanie predchádza hromadeniu plesní a nepríjemným zápachom. Takže – zapínajte ju občas aj v zime!

Foto: youtube.com/@oreillyautoparts
7. Bojujete s hmlistými sklami? Robíte to správne?
Zapnutie kúrenia na plný výkon nestačí, ak máte aktivovanú recirkuláciu vzduchu. Pustite čerstvý vzduch zvonka, otvorte okná a zapnite klimatizáciu, aby ste sa rýchlo zbavili hmly na oknách. Čistota skiel a pravidelná ventilácia tiež zohrávajú dôležitú úlohu.

Foto: youtube.com/@TheHighwayStories
8. Znižujete tlak v pneumatikách? Nerobte to!
V minulosti sa zníženie tlaku v pneumatikách považovalo za spôsob zvýšenia trakcie na snehu. Dnes už však platí opak – nesprávny tlak môže zhoršiť stabilitu auta, zvýšiť spotrebu a opotrebenie pneumatík. Rešpektujte odporúčania výrobcu a tlak kontrolujte pravidelne, najmä pri zmene teplôt.

Foto: youtube.com/@lunawebs
9. Hmlovky len v hustom opare!
Hmlovky sú určené len do veľmi zníženej viditeľnosti, kedy je dohľadnosť pod 50 metrov. Inak môžete oslňovať ostatných vodičov a dostať pokutu. Pri slabšej viditeľnosti si radšej pomôžte stretávacími svetlami a prispôsobte rýchlosť.

Foto: shutterstock.com/Milje Ivan
10. Automatické svetlá nie sú dokonalé
Vaša svetelná automatika nemusí vždy správne reagovať na zimné podmienky. V daždi, hmle či snežení sa radšej spoľahnite na manuálne zapnutie stretávacích svetiel – zadné svetlá totiž pri dennom svietení zvyčajne nesvietia a môžete byť pre ostatných menej viditeľní.

Foto: youtube.com/@Honda
Nech je váš zimný zážitok za volantom bezpečný a bez zbytočných komplikácií!
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Chránite svoj motor? Odborníci prezrádzajú, prečo čakať 2 minúty po jazde s dieslom (a nielen s ním)
Problémy pod kapotou: Ktoré motory vás môžu sklamať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.