31.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@MRWHTSUP).
Približne 20 000 komponentov každého BMW, ktoré je dnes na cestách, je vystavených extrémnej skúške, ktorá ďaleko presahuje očakávania reálneho sveta. Na druhej strane, niekedy aj nie-priemerný vodič vystaví svoje BMW rovnako vyčerpávajúcim podmienkam, napríklad keď vezme svoju M5 na Nürburgring Nordschleife na zábavnú víkendovú jazdu.
BMW bolo pred desiatkami rokov prvou spoločnosťou, ktorá začala zaznamenávať údaje z každého svojho modelu zo svetoznámej trate Nordschleife, trestajúceho vysokorýchlostného okruhu v Nemecku s dĺžkou 12,94 míle (20,83 km).
Extrémne robotické testovanie
Ale model M5 E39, ktorý spoločnosť vyrábala v rokoch 1998 až 2003, bol tiež jedným z prvých strojov vyvinutých s použitím extrémneho robotického testovania. Možno vyzeral ako nenápadný rodinný sedan, ale E39 bol vo svojej dobe tak trochu beštia. Bola to prvá M5 s mohutným motorom V8 s výkonom 394 koní (294 kW) a krútiacim momentom 369 Nm.
Okrem toho malo celohliníkové predné zavesenie a ako prvé BMW bolo vybavené systémom riadenia Servotronic, ktorý upravoval intenzitu riadenia v závislosti od rýchlosti, akou sa vozidlo pohybovalo. Maximálna rýchlosť modelu E39 bola elektronicky obmedzená na 155 míľ/h (250 km/h). Bez obmedzenia dokázal s dostatočným nájazdom dosiahnuť rýchlosť 186 mph (299 km/h).
Chris Bangle, vtedajší šéf dizajnu BMW, povedal, že cieľom modelu E39 M5 je „dokonalá rovnováha medzi výkonom, eleganciou a každodennou použiteľnosťou“.
Vyvinuli testovacie zariadenie simulujúce Nordschleife
V ideálnom svete by možno BMW tento stroj denne a s nadšením testovalo na Nürburgringu Nordschleife – ale to je vzhľadom na utajenie vývoja nových vozidiel, nesmierne premenlivé počasie a inú premávku na okruhu sotva praktické.
Preto tím vyvinul testovacie zariadenie simulujúce Nordschleife, kde sa podvozok mohol podrobiť starostlivo zachytenej dynamickej situácii na okruhu. Pričom sám dodával výkon, brzdil a pôsobil na zákruty. Vozidlo tu mohlo byť vystavené vysokým zaťaženiam a umelo pôsobiacim G-nárazom tak dlho, ako inžinieri chceli. Bez toho, aby sa testovací jazdci dostali do nebezpečných situácií.
BMW naprogramovalo tento stroj na testovanie únavy pomocou zaznamenaných údajov z predchádzajúcich reálnych kôl na Nordschleife tak, aby kopíroval každý aspekt cestnej trate. Od 33-stupňového tvrdého náklonu „kolotoča“ až po rovnú 1,5 míľovú (2,4 km) rovinku známu ako „Döttinger Höhe“. Zariadenie bude zaťažovať pneumatiky, zavesenie a komponenty riadenia až na hranicu ich možností.
Lietajúce iskry a žiariace rotory… Je tu toho veľa, čo si môžete zamilovať! Nezabudnite si pri sledovaní zvýšiť hlasitosť!
Základné princípy únavového testovania sa veľmi nezmenili
BMW počíta s tým, že každá jedna míľa na drsnom simulátore sa z hľadiska vplyvu na vozidlo rovná približne 20 míľam „normálnej“ jazdy v reálnom svete. Dva týždne nepretržitého testovania na simulátore sa teda rovnajú približne 186 000 kilometrom na cestách. Čo určite odstráni všetky potenciálne konštrukčné problémy.
Základné princípy únavového testovania sa za posledných 50 rokov veľmi nezmenili, ale technológia na vykonávanie týchto testov výrazne pokročila. Vzhľadom na to, že jednotlivé komponenty vozidiel môžu prejsť miliónmi cyklov a ich stiahnutie z trhu môže stáť miliardy dolárov. Je veľmi dôležité, aby výrobcovia automobilov pred uvedením vozidiel na trh postupovali správne.
Len za posledné desaťročie presiahli výdavky spoločnosti Ford Motor Company súvisiace so zvolávaním vozidiel 20 miliárd USD. Uf.
Tento typ patentovaného zariadenia na testovanie vozidiel je vo všeobecnosti dobre stráženým tajomstvom. Takže je vzácne vidieť ho v akcii, aj keď je starý niekoľko desaťročí.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Šokujúce rozhodnutie: BMW zabíja svoje najvýkonnejšie kupé!
Všetky nové vozidlá BMW v roku 2025
Kompaktný e-quad a minivan zaujmú vertikálnymi dverami elytra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.