10.1.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/MAXSHOT.PL).
Vedci z Cornell University prišli s revolučným objavom. Dokážu získať zlato z vyradených elektronických zariadení bez použitia škodlivých chemikálií. V jednej tone elektronického odpadu sa nachádza desaťkrát viac zlata ako v tone zlatej rudy. Tento prevratný objav môže zmeniť spôsob, akým nakladáme s elektronickým odpadom.
Poklad v našich starých telefónoch, aj riadiacich jednotiek automobilov
Elektronický odpad sa stáva čoraz väčším environmentálnym problémom. Každý rok vyprodukujeme milióny ton vyradených telefónov, počítačov a ďalších elektronických zariadení. Tieto zariadenia však obsahujú vzácne kovy vrátane zlata. Doterajšie metódy získavania týchto kovov vyžadovali použitie škodlivých chemikálií ako kyanid. Vedci z Cornell University však vyvinuli revolučnú metódu, ktorá je nielen účinná, ale aj šetrná k životnému prostrediu.
Zelená revolúcia v ťažbe zlata
Nová metóda využíva pokročilé materiály známe ako vinylom viazané organické kovalentné štruktúry (VCOFs). Tieto materiály dokážu selektívne zachytiť až 99,9% zlata z elektronických dosiek. Navyše dokážu oddeliť zlato od iných kovov ako meď či nikel bez použitia škodlivých chemikálií. Tento objav predstavuje významný krok k udržateľnejšej budúcnosti recyklácie elektronického odpadu.
Dvojitý environmentálny prínos
Výhody tejto metódy sú dvojnásobné. Nielenže znižuje emisie CO2 pri získavaní zlata, ale získané zlato môže následne slúžiť ako katalyzátor pri premene oxidu uhličitého na užitočné organické chemikálie. Tento proces tak prispieva k riešeniu dvoch významných environmentálnych problémov súčasnosti.
Budúcnosť recyklácie elektroniky
Na dosiahnutie skutočne udržateľnej cirkulárnej ekonomiky nestačí len výskum. Potrebujeme aj politickú podporu a investície do zvyšovania povedomia o dôležitosti recyklácie elektronických zariadení. Rok 2025 by mohol byť prelomovým rokom v tejto oblasti.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Automobilový odpad – ako sa ho zbaviť?
Invázia sa už začala. Žltý prach zahalil autá a parapety. Je nebezpečný pre zdravie?
Málo dymia a nerozpadajú sa. Máme zoznam najlepších dieselov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.