16.1.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: Foto: shutterstock.com/Ryan DeBerardinis).
Denne ju míňame na cestách, ale málokto pozná jej fascinujúcu históriu. Červená osemhranná značka STOP ukrýva prekvapivý príbeh, ktorý siaha až do začiatkov automobilizmu. Prečo práve osem rohov? Odpoveď vás prekvapí.
Od chaosu k poriadku: Revolučný nápad, ktorý zachraňuje životy
Na počiatku 20. storočia vládol na amerických cestách totálny chaos. Automobily sa začali objavovať čoraz častejšie a neexistovali žiadne jednotné pravidlá. Každé mesto používalo vlastné dopravné značenie. Niektoré používali štvorcové značky, iné kruhové alebo trojuholníkové. Vodiči často nevedeli, čo ktorá značka znamená. Táto nejednotnosť viedla k množstvu nehôd a zmätkov na križovatkách. V roku 1922 prišiel zlom – americká asociácia štátnych diaľnic a dopravných úradníkov sa rozhodla vytvoriť jednotný systém dopravného značenia.
Osem rohov pre lepšiu viditeľnosť
Prečo sa experti rozhodli práve pre osemhranný tvar? Dôvod je prekvapivo praktický. Osemhranný tvar sa stal okamžite rozpoznateľným aj v noci alebo za zhoršenej viditeľnosti. Čím viac rohov značka má, tým viac sa približuje kruhu. Osem rohov predstavovalo ideálny kompromis medzi výrobnou náročnosťou a jasnou identifikáciou. Vodiči dokázali rozpoznať charakteristický tvar STOP značky aj v tme len podľa obrysu. Navyše, žiadna iná dopravná značka nemala a dodnes nemá osemhranný tvar, čo z nej robí absolútne jedinečnú.
Červená farba nie je náhoda
Výber červenej farby pre STOP značku nebol náhodný. Červená farba symbolizuje nebezpečenstvo a nutnosť okamžitej reakcie naprieč všetkými kultúrami. Je to farba krvi, ohňa a výstrahy. Pôvodne však značky neboli červené – prvé STOP značky boli žlté s čiernym textom. K zmene na červenú došlo až v roku 1954, keď sa vyvinuli reflexné materiály, ktoré dokázali červenú farbu účinne odrážať aj v noci.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nová značka na diaľniciach v Európe. Jej ignorovanie znamená pokutu až do výšky 135€
Nová značka vyvoláva otázky. Čo znamená auto zakryté čiarkami
Môžete piť alkohol v aute? Vodič – NIE. A čo cestujúci?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.