23.1.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@HowToDoItTech).
Máte v telefóne aplikáciu, ktorá vás upozorní na rýchlostné radary? V Nemecku sa to môže poriadne predražiť! Policajti tam totiž nezohľadňujú, či aplikáciu použil vodič alebo spolujazdec. Stačí, že ju máte v mobile, a pokuta vás neminie. Prečo sú tieto aplikácie také nežiaduce a aké sú následky?
Varovanie pred radarom? Nie v Nemecku!
V dnešnej dobe má väčšina vodičov vo svojom smartfóne nainštalované navigačné aplikácie, ktoré ich okrem iného upozornia na blížiace sa rýchlostné radary. Na Slovensku či v iných krajinách sú tieto funkcie bežnou pomôckou, ale v Nemecku ich zákon chápe ako porušenie dopravných predpisov.
Podľa nemeckého cestného zákona je zakázané používať akékoľvek zariadenie, ktoré priamo či nepriamo detekuje alebo varuje pred prostriedkami na monitorovanie premávky. Aplikácie, ktoré upozorňujú na radary, patria do tejto kategórie a ich používanie môže viesť k pokutám.
Aj spolujazdec môže zapríčiniť pokutu
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ak vodič aplikáciu nepoužíva, ale má ju zapnutú spolujazdec, všetko je v poriadku. Omyl! Podľa rozhodnutia Vyššieho súdu v Karlsruhe sa zákaz vzťahuje aj na spolujazdcov. Ak vodič z aplikácie akýmkoľvek spôsobom profitoval – napríklad kvôli upozorneniu na radar – môže byť pokutovaný.
Tento precedens vznikol na základe prípadu 64-ročného vodiča, ktorého zastavila polícia kvôli rýchlej jazde. Policajti počas kontroly zistili, že spolujazdec mal v mobile aktívnu aplikáciu na varovanie pred radarom. Výsledkom bola pokuta 100 eur pre vodiča, ktorú neskôr potvrdil aj vyšší súd.
Pokuta aj za nepoužívanú aplikáciu? Áno, v Nemecku je to možné!
Čo je ešte prekvapivejšie, pokutu môžete dostať aj v prípade, že aplikáciu na varovanie pred radarom vôbec nepoužívate. Stačí, že ju máte nainštalovanú v telefóne v stave „pripravenom na použitie“. Nemecký zákon totiž považuje za funkčné zariadenie aj také, ktoré môže byť spustené kedykoľvek počas jazdy.
Za tento priestupok vodičovi hrozí pokuta vo výške 75 eur a jeden bod do evidencie priestupkov. Hoci sa suma môže zdať relatívne nízka, následky v podobe bodov môžu viesť k ďalším komplikáciám, najmä ak ide o opakované porušenie pravidiel.
Prečo Nemecko tak tvrdo bojuje proti týmto aplikáciám?
Dôvodom je predovšetkým bezpečnosť na cestách. Nemecké úrady sa domnievajú, že aplikácie na varovanie pred radarom motivujú vodičov k prekračovaniu rýchlosti tam, kde si myslia, že nie sú sledovaní. To môže viesť k vyššiemu riziku dopravných nehôd a ohrozeniu ostatných účastníkov premávky.
Podľa nemeckých úradov má byť monitorovanie rýchlosti nástrojom na prevenciu, nie predmetom obchádzania. Preto pristúpili k sprísneniu zákonov už v roku 2020, pričom nové rozhodnutia súdov len potvrdzujú ich prísny postoj.
Čo si z toho odniesť? Buďte opatrní!
Ak plánujete cestu do Nemecka, radšej si overte, aké aplikácie máte nainštalované vo svojom telefóne. Ak obsahujú funkcie upozorňujúce na radary, najlepšou voľbou je ich deaktivácia alebo úplné odstránenie. Týmto jednoduchým krokom sa vyhnete zbytočným problémom a možným pokutám.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Máte obľúbené miesto v aute? Toto je sedadlo, ktoré vás ochráni najviac!
Pozor vodiči! Nový Trestný zákon v roku 2025 prináša zásadné zmeny
Bez prilby ani kvapka! Prekvapivá kampaň mení pravidlá pre motocyklistov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.