Správy, Zaujímavosti,

Riešenie priamo z kuchyne: Nemecké cesty si podmanila voda z kyslých uhoriek!

11.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/siamionau pavel). Časy, keď boli cesty v zime pokryté soľou, ktorá ničila autá aj životné prostredie, sú v Nemecku dávno preč. Na pomoc prišla originálna...

11.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/siamionau pavel).

Časy, keď boli cesty v zime pokryté soľou, ktorá ničila autá aj životné prostredie, sú v Nemecku dávno preč. Na pomoc prišla originálna metóda – voda z kyslých uhoriek! Nielenže ide o ekologickejšie riešenie, ale zároveň šetrí rozpočet a zvyšuje bezpečnosť na cestách.

Nálev z kyslích uhoriek
Riešenie priamo z kuchyne: Nemecké cesty si podmanila voda z kyslých uhoriek!
Foto: shutterstock.com/siamionau pavel

Novinka na cestách: Prečo kyselé uhorky?

Zima je pre motoristov vždy náročným obdobím. Okrem snehu a ľadu komplikujú jazdu aj škodlivé účinky soli, ktorá ničí vozidlá, topánky a znečisťuje prírodu. Nemecko však našlo ekologické riešenie, ktoré nikoho nenapadlo – využíva vodu zo zaváraných uhoriek. Tento prekvapivý patent nie je len šetrný k prírode, ale prináša aj výrazné finančné úspory.

Ako to celé funguje?

Projekt, ktorý vznikol v spolupráci výrobcu potravín Develey a bavorského Ministerstva dopravy, sa začal už v roku 2019. Voda, ktorá zostáva po fermentácii uhoriek, bola do tej doby považovaná za odpad. Dnes sa však čistí, obohacuje o ďalšiu soľ a využíva na údržbu ciest. Tento proces nielenže zabraňuje plytvaniu, ale zároveň eliminuje potrebu klasickej cestnej soli, ktorá dokáže poškodiť aj podzemné vody.

Výhody nad zlato: Lepšie ako tradičná soľ

Voda z kyslých uhoriek má jednoznačné výhody oproti klasickej soli. Po prvé, jej účinnosť sa prejavuje aj pri extrémne nízkych teplotách až do -20 °C, zatiaľ čo tradičná soľ prestáva fungovať už pri -9 °C. Po druhé, šetrí vodu. Len za poslednú zimu sa vďaka tomuto riešeniu v Nemecku ušetrilo 1,5 milióna litrov vody a 180 ton soli.

Využitie v praxi: Od malých obcí po veľké firmy

Nemecké mestá a dediny nie sú jediné, ktoré profitujú z tohto revolučného riešenia. Dokonca aj automobilová spoločnosť BMW využíva túto metódu na údržbu svojich ciest. Mestá, ako Dingolfing, ročne spracujú tisíce ton uhoriek, ktorých voda namiesto znečisťovania odpadu teraz slúži na ochranu vodičov a zlepšenie zimných podmienok na cestách.

Kyslé uhorky
Voda po uhorkách – nové tajomstvo zimnej údržby ciest.
Foto: shutterstock.com/Viktorya Telminova

Kto by si pomyslel, že voda z kyslých uhoriek môže zmeniť pravidlá zimnej údržby ciest? Nemecký model ukazuje, že aj nevyužité zdroje môžu priniesť nielen finančné, ale aj environmentálne benefity. Možno sa raz dočkáme podobného riešenia aj na slovenských cestách. Čo myslíte? Začneme šetriť planétu kyslými uhorkami?

Je dôležité si uvedomiť, že tento postup je relatívne nový a nie je bežný vo všetkých krajinách. V niektorých krajinách sa voda po fermentácii uhoriek stále považuje za odpad a likviduje sa.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Čo si myslíte o využití vody z kyslých uhoriek na cestách?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Legendárny Európsky most čaká demolácia po 50 rokoch: Cesta k modernizácii potrvá dve desaťročia

Brzdenie motorom: Ako na to v automatoch? Jednoduchý trik na nižšiu spotrebu

Suzuki Jimny ako Renault 5 Turbo či Lancia Delta Integrale? Neuveríte, ako perfektne tieto svety splynuli!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Subaru predstavuje prvý airbag pre cyklistov na svete!

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@drivingsports). Cyklisti patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Japonská automobilka Subaru však prichádza s prelomovou inováciou – prvým airbagom na…

Najväčšia chyba pri umývaní auta: Robíte ju aj vy?

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Anatoliy Cherkas). Umývanie auta je pre mnohých vodičov neoddeliteľnou súčasťou jarnej údržby. Bezkontaktné umyvárne ponúkajú pohodlný a rýchly spôsob, ako…

Nový elektromobil prekonáva očakávania s benzínovým motorom ako generátorom!

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SDADanCars). Mazda prichádza s niečím nečakaným. Jej nový elektromobil EZ-60 dokazuje, že inovácie nemajú hraníc. Tentokrát prekvapila kombináciou elektrického pohonu…

Ostrov, ktorý mení národnosť každých šesť mesiacov: Bizarný príbeh hranice, kde raz ste Španiel a potom Francúz

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: google.com/maps). Predstavte si, že sa ráno zobudíte ako občan Španielska, no o pár mesiacov sa stanete Francúzom – bez toho,…

Dôchodcovia ako kľúč k úspechu: Čína odpovedá na Trumpove clá originálne

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jiaye Liu). Čína našla inovatívny spôsob, ako čeliť ekonomickému tlaku zo strany USA. Vláda sa rozhodla staviť na „striebornú ekonomiku“…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov