Správy, Testy, Zaujímavosti,

Pešo v reflexných prvkoch – bezpečnejší pre vodičov, ale neviditeľní pre autá?

17.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@windingroadmagazine). Reflexné prvky na odeve zachraňujú životy, o tom niet pochýb. Ale čo ak práve reflexné prvky, ktoré majú zvyšovať bezpečnosť chodcov, zmätú moderné technológie...

17.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@windingroadmagazine).

Reflexné prvky na odeve zachraňujú životy, o tom niet pochýb. Ale čo ak práve reflexné prvky, ktoré majú zvyšovať bezpečnosť chodcov, zmätú moderné technológie v autách? Najnovšie testy ukazujú, že systémy automatického núdzového brzdenia (AEB) môžu mať paradoxne problém rozpoznať chodcov v reflexnej výbave.

Červená Honda SUV a testovacia bábka
Pešo v reflexných prvkoch – bezpečnejší pre vodičov, ale neviditeľní pre autá?
Foto: youtube.com/@windingroadmagazine

Technológia verzus realita: Čo hovoria testy?

Reflexné prvky sú dlhodobo považované za nenahraditeľnú súčasť bezpečnosti chodcov, najmä v noci. Pruhy, pásky či reflexné prvky oblečenia pomáhajú vodičom lepšie vidieť ľudí na ceste. No čo ak je to len polovica príbehu? Najnovšie skúšky amerického inštitútu IIHS ukázali, že moderné systémy automatického núdzového brzdenia, známe ako AEB, môžu byť práve v prípade reflexných prvkov zmätené.

Štúdia testovala tri obľúbené modely áut – Hondu CR-V, Mazdu CX-5 a Subaru Forester – v rôznych svetelných podmienkach. Vozidlá mali reagovať na testovaciu bábku v odlišných typoch oblečenia, od tmavej a bielej farby až po reflexné bundy. Výsledky? Paradoxne, testovacia bábka v reflexnej bunde bola pre niektoré systémy „neviditeľná“.

Paradox reflexných prvkov: Čím viac viditeľní, tým menej rozpoznateľní

Zdá sa, že príliš jasné reflexné prvky môžu byť pre algoritmy zodpovedné za rozpoznávanie chodcov problémom. Kamery, ktoré používajú systémy AEB, reagovali menej efektívne práve na osoby v reflexnom odeve. Prečo? Reflexné časti môžu odrážať svetlo tak intenzívne, že sa na obraze premietajú ako nejasné svetlé škvrny.

Napríklad Honda CR-V v ôsmich z desiatich pokusov vôbec nezastavila pred bábkou v reflexnej bunde. Mazda CX-5 reagovala podobne nedostatočne. Na druhej strane Subaru Forester zvládol takmer všetky situácie, hoci i pri ňom nastali drobné zaváhania.

Noc a technológie: Prečo nemôžeme slepo dôverovať autám?

Moderné technológie v autách nám uľahčujú život, no tieto testy dokazujú, že ani pokročilé systémy nedosahujú dokonalosť. Najväčšie problémy sa objavujú práve v situáciách, keď slabšie svetlo osvetľuje chodca. A hoci vodič dokáže chodca v reflexnom oblečení v tme rozoznať okamžite, pre kamery auta môže byť tento obraz mätúci.

David Harkey, prezident IIHS, upozorňuje, že výrobcovia musia zlepšiť fungovanie AEB tak, aby reflexné prvky neznamenali pre systémy problém. Zatiaľ platí len jedno: vodiči by nemali slepo dôverovať moderným technológiám a byť neustále pozorní.

Čo to znamená pre chodcov a vodičov?

Reflexné prvky stále zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri kontakte medzi chodcom a vodičom. Pri autonómnych systémoch si však treba uvedomiť ich obmedzenia. Preto vzniká otázka: dokážu dnešné technológie zvládnuť všetky reálne situácie na cestách? Odpoveď je zatiaľ jasná – nie úplne.

Chodci by sa mali naďalej spoliehať na reflexné prvky, no zároveň by nemali zabúdať, že ich ochrana nie je istá, ak narazia na auto, ktoré sa riadi systémom AEB. Pre vodičov to znamená jasnú pripomienku – technológia má slúžiť ako pomocník, nie ako náhrada za ľudskú pozornosť.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Myslíte si, že moderné technológie v autách sú dostatočne spoľahlivé?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Terénny elegán pre Európu

Nemecké diaľnice bez limitov: Väčšina vodičov aj tak jazdí pomaly

Kruhové objazdy pod paľbou kritiky: Holanďania sa vracajú ku klasike


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Dôchodcovia ako kľúč k úspechu: Čína odpovedá na Trumpove clá originálne

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jiaye Liu). Čína našla inovatívny spôsob, ako čeliť ekonomickému tlaku zo strany USA. Vláda sa rozhodla staviť na „striebornú ekonomiku“…

Kráľovské šachy pre kráľovské duše: Rolls-Royce redefinuje luxus

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@RollsRoyceCars). Rolls-Royce opäť posúva hranice luxusu – tentokrát však nie na štyroch kolesách, ale na šachovnici. Nový exkluzívny šachový set…

Dráma vo vzduchu: Čínsky vojenský vrtuľník pristáva na lodi v blízkosti Taiwanu

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/shahpas). Sociálne siete obletelo výnimočné video zachytávajúce čínsky vojenský vrtuľník Z-10, ako sa pokúša pristáť na nákladnej lodi. Experti však…

Tesla v problémoch: Cybertruck nejde na odbyt a zákazníci si trhajú vlasy

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheStraightPipes). Plánoval byť revolúciou medzi elektrickými pickupmi, no namiesto toho spôsobuje Elonovi Muskovi vrásky. Tesla Cybertruck, očakávaný hit, sa nedokáže…

Špionáž na kolesách? Čínske autá majú zákaz vstupu na britské vojenské základne

19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/72westy). Britské ministerstvo obrany zakročilo proti elektromobilom s čínskymi komponentmi. Obavy zo špionáže, sabotáže a prenosu citlivých dát prinútili úrady…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov