27.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@business).
Násilné činy a útoky na Teslu sa stupňujú a situácia začína byť kritická. FBI označuje tieto incidenty za domáci terorizmus a pripravuje sa na zásah. Kým Elon Musk volá po zmierlivosti, Donald Trump chce vidieť páchateľov vo väzniciach v El Salvadore. Aké dôsledky táto eskalácia prináša a čo všetko sa vlastne dialo za posledné mesiace? Navyše, tieto udalosti ovplyvňujú nielen priamych účastníkov, ale taktiež celý automobilový priemysel.

Foto: youtube.com/@business
Tesla pod paľbou: Keď vandalizmus prekračuje hranice
Vandalizmus, podpaľačstvo, výstrely a nenávistné grafity – situácia okolo Tesly eskalovala do bodu, kedy FBI zasiahla a označila útoky za akt domáceho terorizmu. Od januára 2025 sa v najmenej deviatich amerických štátoch odohralo množstvo incidentov, ktoré zahŕňajú poškodenie predajní, staníc nabíjania aj samotných vozidiel.
Počas jedného z útokov bolo zničených 80 vozidiel v predajni vo Vancouveri, zatiaľ čo v inom prípade podpaľač spôsobil požiar, v ktorom skončili štyri Tesla Cybertruck v plameňoch. Ani automobilové výstavy už neposkytujú bezpečie – organizátori na Salóne automobilov vo Vancouveri jednoducho zakázali Teslu, aby tak predišli incidentom.
FBI zasahuje: „Toto je terorizmus!“
FBI situáciu neberie na ľahkú váhu. Podľa riaditeľa FBI, Kasha Patela, ide o domáci terorizmus, ktorý si vyžaduje razantnú odpoveď. „Zodpovední budú prenasledovaní, zadržaní a postavení pred spravodlivosť,“ vyhlásil Patel. Organizácia zároveň vydala zoznam možných hrozieb, ako sú násilné vyhrážky, pokusy o vstup do chránených priestorov či sledovanie objektov Tesly.
Elon Musk a Donald Trump: Dve tváre reakcie
Elon Musk reaguje na útoky diplomaticky. „Existuje tu nepochopiteľný stupeň nenávisti a násilia. Tesla je mierumilovná spoločnosť a všetko, čo som kedy spravil, bolo len produktívne,“ uviedol Musk. Na druhej strane Donald Trump situáciu vidí ako príležitosť na tvrdší postoj.
„Chcem vidieť týchto chorých teroristov odsúdených na 20 rokov väzenia. A možno by si mohli trest odpykať vo väzniciach v El Salvadore, ktoré si získali slávu svojimi podmienkami,“ vyhlásil Trump v typickom štýle. Tento návrh priamo nadväzuje na ponuku Nayiba Bukeleho, prezidenta El Salvadoru, ktorý Spojeným štátom ponúkol prenájom svojich väzníc za nízke náklady.
Prečo je Tesla terčom?
Nenávistné činy na Teslu majú rôzne motivácie – od politických dôvodov až po osobné výhrady voči Muskovi. Grafity na miestach útokov často obsahujú odkazy na rasizmus, fašizmus alebo politickú opozíciu. V Londýne sa dokonca objavili kampane spájajúce Muskovo meno s nacizmom.

Foto: shutterstock.com/lunopark
Majitelia Tesiel sa snažia vyhýbať pozornosti – niektorí dokonca na svoje vozidlá lepia nálepky s textom „Tento automobil som kúpil, ešte kým Elon nezošalel.“ Ani to ich však neochráni pred vandalizmom.
Aké opatrenia zavádza FBI?
FBI vyzýva verejnosť k ostražitosti a odporúča sledovať podozrivé aktivity v okolí predajní a staníc Tesly. Medzi preventívne opatrenia patrí zvýšenie bezpečnosti v objektoch Tesly, monitorovanie online hrozieb a koordinácia s ďalšími orgánmi. Jasné posolstvo však znie: páchateľov čaká spravodlivosť.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Útoky na Teslu: Traja páchatelia čelia obvineniu z domáceho terorizmu a hrozí im 20 rokov za mrežami
Podmorské káble v ohrození: Čína testuje nástroj globálneho chaosu
Výbuch hnevu: Vandali zničili viac ako 80 Tesiel na parkovisku v Kanade!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.