28.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@cgtn).
V čínskom prístave Yangzhou sa podarilo niečo, čo posúva hranice technológií a obnoviteľných zdrojov energie. Lopatka veternej turbíny dlhá neuveriteľných 133 metrov a vážiaca 67 ton bola naložená na loď pomocou špičkových technológií. Tento výkon podčiarkuje dominanciu Číny v oblasti energetiky a ich odhodlanie investovať do obnoviteľných zdrojov.

Foto: youtube.com/@cgtn
Rekordný zaťažovací výkon: Čína opäť boduje
Čínska technologická a priemyselná sila sa opäť prejavila v plnej kráse. V prístave Yangzhou sa podarilo naložiť gigantickú lopatku veternej turbíny, ktorá meria 133 metrov a váži 67 ton. Táto operácia prebehla vďaka špeciálnemu systému portálových žeriavov, ktoré spolupracovali v dokonalej symfónii. Použitie snímačov a technológie rozpoznávania obrazu umožnilo precízne sledovať každý krok procesu a zabezpečilo jeho plynulosť a bezpečnosť.
Yangzhou ako logistické srdce energetiky
Prístav Yangzhou sa stáva významným bodom pre logistiku súvisiacu s obnoviteľnými zdrojmi energie. Čína, ako svetový líder v oblasti veternej energetiky, investuje nesmierne prostriedky do rozvoja tejto oblasti. Vývoj väčších a efektívnejších turbín je pre tento sektor kľúčový.
Jedným z najnovších projektov je aj plánovaná veterná turbína s výkonom 25 MW, ktorá bude inštalovaná na hlbokomorských lokalitách, čím sa maximalizuje jej efektívnosť.
Výzvy, ktorým čelí veterná energetika
Aj keď Čína výrazne napreduje, tento sektor čelí výzvam. Prototypy turbín musia zvládať extrémne podmienky, ako sú tajfúny a prudké zmeny počasia. Príkladom je incident z decembra 2024, keď lopatka jednej turbíny utrpela poškodenie. Napriek tomu technológie stále napredujú a výrobci neustále pracujú na zvýšení odolnosti a efektivity.
Čína ako globálny líder obnoviteľných zdrojov
Čína aktuálne dominuje v morskej veternej energetike, pričom prevádzkuje polovicu všetkých svetových turbín tohto typu. S 41 GW pripojenej do siete a obrovskými investíciami do obnoviteľných zdrojov energie, krajina udáva tón celému svetu.
Okrem toho Čína kontroluje 95 % produkcie polisilikónu a kremíkových plátov, ktoré sú nevyhnutné pre fotovoltiku. Táto technologická dominancia umožňuje prekonávať technické možnosti mnohých západných výrobcov a určuje nové štandardy.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Elektrická revolúcia na kolenách: Stellantis platí za odchod zamestnancov
Čínske auto vs. Audi a BMW: Nečakaný výsledok, ktorý prekvapí každého!
Toto sme tu ešte nemali: Manuálna prevodovka pre elektrické autá? Áno, čítate správne!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.