30.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NEOMChannel).
Predstavte si mesto bez jedinej cesty, bez jediného auta a bez akéhokoľvek znečistenia. Mesto, kde sa dostanete z jedného konca na druhý za 10 minút, hoci je dlhé 170 kilometrov. Znie to ako sci-fi? V Saudskej Arábii sa táto futuristická vízia stáva skutočnosťou. Megalomanský projekt s názvom The Line má zmeniť naše predstavy o mestách budúcnosti. Namiesto rozširovania do šírky bude toto revolučné mesto rásť do výšky, pričom jeho sklenené steny budú siahať až do výšky 500 metrov.

Foto: youtube.com/@NEOMChannel
Saudská Arábia nie je žiadnym nováčikom v ambicióznych stavebných projektoch. Krajina bohatá na ropu sa snaží diverzifikovať svoju ekonomiku prostredníctvom futuristických projektov. The Line však prekonáva všetko doteraz videné. Tento revolučný koncept vertikálneho mesta, predstavený v roku 2021, má ambíciu stať sa najudržateľnejším mestom na svete. Bez áut, bez ciest, bez emisií – a predsa s kapacitou pre deväť miliónov obyvateľov. Projekt je súčasťou väčšej iniciatívy NEOM, ktorá má premeniť krajinu na technologickú veľmoc.
Mesto budúcnosti: Ako bude vyzerať život vo vertikálnom meste?
The Line prepisuje všetky pravidlá tradičného urbanizmu. Namiesto rozrastania sa do šírky bude toto mesto rásť do výšky. Predstavte si dve paralelné sklenené steny vysoké 500 metrov, medzi ktorými sa bude odohrávať celý mestský život. Tieto steny sa budú tiahnuť v dĺžke 170 kilometrov cez púšť, hory a pobrežné oblasti. Vnútri tejto konštrukcie nájdu obyvatelia všetko potrebné – obytné priestory, obchody, školy, parky, rekreačné zariadenia aj poľnohospodárske plochy. Mesto bude rozdelené do rôznych úrovní, pričom každá bude slúžiť inému účelu. Vďaka vertikálnemu usporiadaniu budú mať obyvatelia prístup ku všetkým službám v rámci päťminútovej chôdze. Nebudú potrebovať autá na každodenné činnosti, čo výrazne zlepší kvalitu života. Všetky služby budú dostupné nonstop, vďaka umelej inteligencii riadiacej chod celého mesta.

Foto: youtube.com/@NEOMChannel
Revolučná doprava: Z jedného konca na druhý za 10 minút
Jednou z najzaujímavejších čŕt projektu The Line je jeho revolučný dopravný systém. V meste nenájdete žiadne cesty, autá ani iné tradičné dopravné prostriedky. Namiesto toho bude celá doprava zabezpečená vysokorýchlostnými vlakmi, ktoré budú premávať pozdĺž celej dĺžky mesta. Tieto vlaky dokážu prepraviť cestujúcich z jedného konca 170-kilometrového mesta na druhý za neuveriteľných 10 minút. Pre porovnanie, takáto vzdialenosť by v bežnom meste trvala niekoľko hodín. Okrem vysokorýchlostných vlakov budú v meste fungovať aj vertikálne a horizontálne výťahové systémy, umožňujúce pohyb medzi rôznymi úrovňami mesta. Celý dopravný systém bude plne automatizovaný a riadený umelou inteligenciou, čo zabezpečí maximálnu efektivitu. Vďaka absencii áut získa mesto obrovské množstvo priestoru pre parky a verejné priestranstvá.
Zelená revolúcia: Mesto bez emisií a s vlastnou energiou
The Line má ambíciu stať sa prvým skutočne uhlíkovo neutrálnym mestom na svete. Bez áut a fosílnych palív nebude produkovať žiadne emisie znečisťujúce ovzdušie. Celé mesto bude napájané výhradne obnoviteľnými zdrojmi energie – predovšetkým solárnou a veternou energiou, ktorých má Saudská Arábia dostatok. Sklenené steny mesta maximalizujú prísun prirodzeného svetla do všetkých častí, čím sa zníži potreba umelého osvetlenia. Zároveň budú vybavené špeciálnymi filtrami regulujúcimi teplotu a vlhkosť, čím sa zníži potreba klimatizácie. Mesto bude využívať pokročilé systémy recyklácie vody a odpadu, vďaka čomu bude takmer sebestačné. Vertikálne farmy umiestnené priamo v meste zabezpečia čerstvé potraviny pre obyvateľov.
Neuveriteľná cena: Koľko stojí mesto budúcnosti?
Vybudovať mesto budúcnosti nie je lacná záležitosť. Odhadované náklady na projekt The Line dosahujú astronomických 1,8 bilióna saudských riálov, čo predstavuje približne 500 miliárd amerických dolárov. Pre porovnanie, ide o sumu prevyšujúcu HDP mnohých krajín sveta. Financovanie zabezpečuje predovšetkým Verejný investičný fond Saudskej Arábie (PIF), ktorý spravuje majetok v hodnote viac ako 600 miliárd dolárov. Očakáva sa aj významný prílev súkromných investícií. Napriek obrovským nákladom saudská vláda verí, že projekt sa z dlhodobého hľadiska vyplatí. The Line má potenciál prilákať turistov, investorov a talentovaných odborníkov z celého sveta, čo by mohlo prispieť k diverzifikácii saudskej ekonomiky. Projekt má vytvoriť státisíce pracovných miest, nielen počas výstavby, ale aj po jej dokončení.
The Line predstavuje odvážnu víziu budúcnosti, v ktorej ľudia žijú v harmónii s prírodou a technológiami. Tento revolučný koncept vertikálneho mesta bez áut, ciest a emisií má potenciál zmeniť naše predstavy o mestách budúcnosti. Namiesto rozrastania sa do šírky na úkor prírody ponúka alternatívu, ktorá minimalizuje ekologickú stopu a maximalizuje kvalitu života obyvateľov. Či sa tento ambiciózny projekt skutočne podarí zrealizovať v plánovanom rozsahu, ukáže až čas. Jedno však zostáva isté – Saudská Arábia týmto projektom jasne demonštruje svoju ambíciu, pričom sa usiluje stať sa lídrom v oblasti inovatívnych a zároveň udržateľných riešení pre budúcnosť. Ako by sa vám páčilo žiť v takomto futuristickom meste?
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Saudskoarabské megamesto Line spotrebuje 20 % dostupnej ocele na svete
Saudskoarabský megaprojekt Neom sa pýši flotilou elektrických plávajúcich vodných taxíkov
Nachádza sa tu najväčšie letisko na svete. Svojou veľkosťou prevyšuje Vatikán
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.