5.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/LiteHeavy).
Vstúpili ste niekedy do podzemnej garáže a zbadali zákaz pre autá na plyn? Zákazy vjazdu pre vozidlá s LPG nie sú len byrokraciou – za týmto obmedzením stojí reálne bezpečnostné riziko. Zistite, prečo tieto pravidlá chránia nielen váš majetok, ale aj vaše zdravie a život.

Foto: shutterstock.com/LiteHeavy
LPG a podzemné parkoviská: Prečo sa tieto dve veci nesmú kombinovať?
Autá poháňané LPG (skvapalneným ropným plynom) prinášajú vodičom ekonomické výhody, no ich používanie má aj svoje tienisté stránky. Jedným z najväčších problémov je ich potenciálne nebezpečenstvo v uzavretých priestoroch, akými sú podzemné parkoviská. LPG je plyn pod tlakom, ktorý je ťažší ako vzduch. Ak by došlo k úniku, plyn by sa usadil pri zemi a mohol by vytvoriť výbušnú zónu.
Predstavte si situáciu: vodič vchádza do podzemnej garáže, kde došlo k úniku LPG. Po naštartovaní auta však môže iskra z rozžeraveného rozbehu motora spôsobiť katastrofu – explóziu, ktorá ohrozí nielen vodiča, ale všetkých prítomných.
Zakázané, ale prečo? Bezpečnosť na prvom mieste
Na mnohých podzemných parkoviskách sú zákazy pre vozidlá s LPG. Správcovia týchto priestorov často zavádzajú obmedzenia s cieľom chrániť návštevníkov a zabrániť možným tragédiám. Dôležitým faktorom je aj ventilácia – podzemné garáže majú často obmedzený prívod čerstvého vzduchu, čo zvyšuje riziko hromadenia plynu. Preto je nevyhnutné rešpektovať pravidlá a sledovať označenia, aby ste predišli nepríjemným situáciám.
Môže vás zákaz vyjsť draho?
Ak si myslíte, že ignorovanie zákazu je len drobný priestupok, ste na omyle. V niektorých krajinách, môžete za porušenie pravidiel dostať pokutu. Okrem toho môže byť vaše vozidlo z parkoviska odtiahnuté na vaše náklady. Takže nielenže riskujete bezpečnosť, ale aj vlastnú peňaženku.

Foto: shutterstock.com/marekusz
Ako na bezpečnú jazdu s LPG? Pravidelná kontrola je kľúčová
Najskôr venujte pozornosť technickému stavu vašej LPG inštalácie, pretože tak minimalizujete akékoľvek riziko. Následne pravidelne kontrolujte všetky komponenty, aby ste predišli prípadným problémom. Experti odporúčajú pravidelné kontroly každých 12 mesiacov. Každé dva až tri roky by ste mali zrealizovať dôkladnejšiu prehliadku, ktorá zahŕňa kontrolu tesnosti systému, výmenu filtrov a ďalšie servisné úkony. Nezanedbávajte tento krok a vždy sa obracajte na skúsených odborníkov, ktorí majú potrebné znalosti.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Na benzínke ako na mínovom poli: Chyby, ktoré môžu stáť život
Telefón na čerpacej stanici? Odhalenie mýtu, ktorý nemá opodstatnenie
Zákaz predchádzania? Pozor, značka 254 vás môže zmiasť a pripraviť o stovky eur!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.