9.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Andy Sutherland).
Predstavte si väzenie na malom skalnatom ostrove, obklopené ľadovými vodami, kde prúdy dokážu stiahnuť človeka pod hladinu v priebehu minút. Miesto, kde boli uväznení najnebezpečnejší zločinci Ameriky vrátane legendárneho mafiánskeho bossa Al Caponeho. Väznica, z ktorej útek považovali za nemožný. Toto je Alcatraz – najslávnejšie väzenie v dejinách USA. No v júni 1962 sa stalo niečo, čo otriaslo povesťou nedobytnej pevnosti. Traja väzni zmizli zo svojich ciel a rozpútali jednu z najväčších záhad kriminálnej histórie.

Foto: shutterstock.com/Andy Sutherland
Alcatraz, prezývaný aj „The Rock“ (Skala), sa nachádza na malom ostrove uprostred Sanfranciského zálivu. Od roku 1934 do 1963 slúžil ako federálne väzenie s maximálnou ostrahou. Počas svojej histórie ubytoval vyše 1 500 najnebezpečnejších zločincov Ameriky. Väznica sa stala legendárnou nielen vďaka svojim neslávne známym obyvateľom, ale aj pre svoju povesť nedobytnej pevnosti. Ľadové vody zálivu, silné prúdy a vzdialenosť od pevniny robili z úteku prakticky samovražednú misiu. Napriek tomu sa o to pokúsilo 36 väzňov v 14 rôznych pokusoch. Takmer všetci boli chytení, zastrelení alebo sa utopili. Takmer všetci…
Najnebezpečnejší muži Ameriky za mrežami Skaly
Alcatraz nebol obyčajným väzením. Bol domovom pre najhorších z najhorších – väzňov, ktorí boli príliš nebezpeční pre iné federálne väznice. Medzi najslávnejších obyvateľov patril Al Capone, obávaný mafiánsky boss z Chicaga, ktorý tu strávil štyri a pol roka. Počas svojho pobytu Capone trpel následkami syfilisu a väčšinu času strávil v nemocničnom oddelení, kde hral na bendžo. Ďalším známym väzňom bol George „Machine Gun“ Kelly, prezývaný podľa svojej obľúbenej zbrane, s ktorou vykonal sériu ozbrojených lúpeží. Podmienky vo väznici boli extrémne prísne – malé cely, chladné sprchy, prísny denný režim a minimálny kontakt s vonkajším svetom.
Útek storočia: Ako traja muži oklamali „nedobytnú“ pevnosť
V noci 11. júna 1962 sa stalo niečo, čo mnohí považovali za nemožné. Traja väzni – Frank Morris a bratia John a Clarence Anglinovci – zmizli zo svojich ciel. Ich plán bol geniálny. Mesiace predtým si vytvorili dieru v stene za umývadlom pomocou improvizovaných nástrojov vrátane upravenej lyžičky a vŕtačky zostrojenej z motora vysávača. Aby oklamali nočné kontroly, vyrobili si z papierovej hmoty, ľudských vlasov a toaletného papiera realistické hlavy, ktoré umiestnili do svojich postelí. Potom sa dostali ventilačným potrubím na strechu väznice, odkiaľ zliezli dole po rúre a opustili ostrov na improvizovanom plte vyrobenom z pršiplášťov. Ich plán zahŕňal preplavenie sa na neďaleký ostrov Angel Island, kde sa chceli prezliecť a následne sa dostať na pevninu.

Foto: shutterstock.com/Grindstone Media Group
Záhada, ktorá nedá spávať FBI: Prežili alebo zahynuli?
Nasledujúce ráno strážnici objavili prázdne cely a spustili masívne pátranie. Na vode našli niekoľko osobných vecí utečencov. Oficiálne vyšetrovanie FBI dospelo k záveru, že muži sa pravdepodobne utopili v chladných vodách zálivu. Teplota vody bola v tú noc okolo 10 stupňov Celzia a silné prúdy mohli ľahko stiahnuť plavca pod hladinu. Napriek tomu sa nikdy nenašli telá utečencov, čo živí špekulácie, že sa im možno podarilo prežiť. V roku 2013 FBI dostala list údajne od Johna Anglina, v ktorom tvrdil, že všetci traja útek prežili, ale Frank Morris zomrel v roku 2008 a Clarence Anglin v roku 2011. Autenticita listu však nebola nikdy potvrdená.
Život za múrmi: Ako vyzerala realita najprísnejšieho väzenia
Život na Alcatraze bol prísne regulovaný. Väzni trávili v celách 16 až 19 hodín denne. Cely boli malé, približne 1,5 x 2,7 metra, vybavené len základným nábytkom – posteľou, umývadlom, toaletou a malým stolíkom. Každý väzeň mal nárok na štyri veci – jedlo, oblečenie, prístrešie a lekársku starostlivosť. Všetko ostatné bolo považované za privilégium. Denný režim začínal budíčkom o 6:30, nasledovala ranná hygiena, raňajky a práca. Väzni pracovali v práčovni, kuchyni, dielňach alebo údržbe. Disciplína bola prísna – za porušenie pravidiel hrozil pobyt v izolácii. Napriek povesti brutálneho väzenia, Alcatraz v skutočnosti ponúkal lepšie jedlo a hygienické podmienky než mnohé iné väznice tej doby.

Foto: youtube.com/@HISTORY
Z väznice turistickou atrakciou: Alcatraz dnes
V roku 1963, len rok po slávnom úteku, bol Alcatraz zatvorený. Dôvodom neboli bezpečnostné obavy, ale vysoké prevádzkové náklady – udržiavanie väznice na ostrove bolo približne trikrát drahšie než prevádzka bežného väzenia. Od roku 1973 je Alcatraz súčasťou Národného rekreačného územia Golden Gate a stal sa jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií San Francisca. Ročne ho navštívi vyše 1,5 milióna turistov. Návštevníci môžu vidieť opustené cely, jedáleň, dvor a ďalšie priestory väznice. Populárny je najmä audiosprievodca, ktorý obsahuje autentické svedectvá bývalých väzňov a dozorcov.
Alcatraz zostáva fascinujúcim symbolom americkej kriminálnej histórie. Jeho príbeh je plný paradoxov – väznica, z ktorej nebolo úniku, a predsa sa možno trom mužom podarilo ujsť. Miesto, ktoré malo byť konečnou stanicou pre najhorších zločincov, sa stalo turistickou atrakciou. A možno najväčším paradoxom je, že útek, ktorý mal byť utajený, sa stal najslávnejším v histórii a inšpiroval množstvo filmov a kníh. Záhada úteku z júna 1962 zostáva dodnes nevyriešená a FBI stále oficiálne považuje prípad za otvorený. Podarilo sa trom väzňom naozaj ujsť z nedobytnej pevnosti? Alebo našli smrť v chladných vodách zálivu? To je otázka, na ktorú možno nikdy nedostaneme odpoveď. Čo si myslíte vy?
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Skrytý klenot hodinu od Ríma, o ktorom ste určite nepočuli: Tivoli vás očarí vodopádmi a záhradami
Pozor na Stelvio! Prečo aj skúsení motorkári prehrávajú boj so zákrutou?
Ružový zázrak Európy: Objavte pláž, ktorá vyzerá ako z inej planéty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.