10.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BBCNews).
V neustále sa meniacom vetre „kto to urobil viac?“ Čína sa práve dostala do úzadia pred európsku veternú spoločnosť Siemens Gamesa. Táto firma nedávno postavila na testovacom poli Østerild v Dánsku kolosálnu turbínu, ktorá stanovila svetový rekord.

Foto: youtube.com/@BBCNews
Rekordné zariadenie si vyžiadalo nemalé náklady
Hoci to nebolo o veľa, aj tak sa to počíta… turbína Siemens SG DD-276 sa tiahne od špičky lopatiek po špičku lopatiek na smiešnych 905 stôp (276 metrov). Jej výkon je monštruóznych 21,5 MW – čo by stačilo na výrobu elektrickej energie pre 70 000 dánskych domácností ročne. Očakáva sa, že počas svojej životnosti vymaže približne 55 454 ton emisií CO2 z energie, ktorá by inak vznikla z fosílnych palív.
Toto rekordné zariadenie si vyžiadalo nemalé náklady. Európska únia podporila iniciatívu spoločnosti Siemens Gamesa s názvom Vysoko inovatívny prototyp najvýkonnejšej veternej elektrárne na mori (HIPPOW, čítate správne). Tým, že zo svojho inovačného fondu politickej únie vyčlenila 30 miliónov eur (približne 33 miliónov USD) na čiastočné financovanie tejto gigantickej turbíny. Zatiaľ nie sú známe žiadne informácie o vyrovnaných nákladoch na energiu (Levelized Cost of Energy – LCOE) pre toto monštrum. Avšak údaje o veternej energii na mori v Dánsku sa ešte v roku 2018 pohybovali okolo 46 EUR za megawatthodinu (MWh).
Spoločnosť Siemens Gamesa inštaluje veterné turbíny od roku 1991, pričom 11 turbín umiestnila aj do prvej veternej farmy na mori v dánskom Vindeby. SG DD-276 predstavuje 5 000. turbínu, ktorú spoločnosť postavila v 14 krajinách, čím prekročila celkovú kapacitu 27 GW.
Ďalšie plány
Čínska spoločnosť Mingyang Smart Energy MySE18.X 20 MW predtým držala rekord približne sedem mesiacov po tom. Ako ho prevzala od 18 MW veternej turbíny na mori spoločnosti Dongfang Electric Corporation. V rýchlo sa meniacom vetre zmien sú tieto rekordy často krátkodobé.
Keď už sme pri tom, spoločnosť Dongfang už oznámila dokončenie turbíny s výkonom 26 MW, ktorá sa ešte musí nainštalovať. Spoločnosť Mingyang už tiež oznámila plány na výstavbu vlastných turbín novej generácie s výkonom 22 MW. Keď sa niektorá z nich uvedie do prevádzky, Siemens zostane v prachu.
Vzhľadom na nedávne zdvojnásobenie ciel medzi USA, EÚ a čínskymi technológiami by mohlo byť ťažšie získať kritické minerály a prvky vzácnych zemín. Tie sa používajú pri výrobe komponentov od dosiek plošných spojov až po neodym v magnetoch. Keďže Čína kontroluje väčšinu svetového dodávateľského reťazca -, takže tento rekord bude pravdepodobne krátkodobý.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Koniec závislosti na rope? Čína buduje solárnu revolúciu vo vesmíre!
Vodíkové autá – ako fungujú a prečo by mohli spôsobiť revolúciu na automobilovom trhu?
Planétu nezachráni elektrina. Vedec odporúča pravidlo 1:6:90
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.