14.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ABB Photo).
Predstavte si miesto, kde sa prechádzate po úzkych chodníkoch obklopených 300-metrovými skalnými stenami, zatiaľ čo pod vami burácajú divé vody horskej rieky. Miesto, kde sa slnečné lúče len zriedka dotknú dna a vzduch vibruje silou prírodných živlov. Vitajte v Liechtensteinklamm, najhlbšej rokline sveta, ktorá sa nachádza len niekoľko hodín jazdy autom od slovenských hraníc. Tento prírodný zázrak v rakúskych Alpách ponúka návštevníkom nezabudnuteľný zážitok, ktorý kombinuje adrenalín, úchvatné scenérie a dokonalý únik od každodenného zhonu.

Foto: shutterstock.com/ABB Photo
Liechtensteinklamm leží v spolkovej krajine Salzbursko, neďaleko malebného mestečka St. Johann im Pongau. Táto impozantná roklina vznikala tisíce rokov pôsobením vody rieky Großarler Ache, ktorá si postupne prerazila cestu cez tvrdé horské masívy. Výsledkom je fascinujúca prírodná atrakcia, ktorú ročne navštívia desaťtisíce turistov z celého sveta. Napriek svojej popularite si však roklina zachováva atmosféru tajomného miesta, kde človek cíti rešpekt pred silou prírody.
Prechádzka v útrobách zeme: Čo vás čaká na turistickom chodníku
Návšteva Liechtensteinklamm začína v údolí, odkiaľ sa vydáte po dobre upravenom chodníku smerom do rokliny. Už prvé metre vás ohromia – skalné steny sa začínajú dvíhať nad vami a postupne sa približujú k sebe, až vytvárajú úzky kaňon. Trasa vedie po drevených lávkach a mostíkoch, ktoré sú bezpečne ukotvené v skalách. Najväčším zážitkom je prechod cez tzv. „Helix“ – špirálovitý most, ktorý vás prevedie cez najužšiu časť rokliny. Tento architektonický skvost postavili v roku 2018 po rozsiahlej rekonštrukcii, keď bola roklina dva roky zatvorená kvôli zosuvom pôdy. Z mostu máte dokonalý výhľad na burácajúcu vodu pod vami aj na majestátne skalné steny, ktoré sa týčia do výšky až 300 metrov.

Foto: shutterstock.com/Kurka Geza Corey
Vodopády a prírodné divadlo: Keď voda formuje krajinu
Jedným z najväčších lákadiel Liechtensteinklamm sú početné vodopády. Najimpozantnejší z nich, „Veľký vodopád“, padá z výšky niekoľkých desiatok metrov a vytvára ohromujúce divadlo vody, svetla a zvuku. Voda sa tu rúti s takou silou, že vytvára jemnú hmlu, ktorá sa vznáša v rokline a vytvára magickú atmosféru. Najmä v slnečných dňoch môžete pozorovať dúhové efekty, keď sa svetlo láme v kvapkách vody. Zvuk padajúcej vody je taký intenzívny, že na niektorých miestach sa musíte nakláňať k sebe, ak sa chcete rozprávať. Táto prírodná zvuková kulisa dokonale dopĺňa vizuálny zážitok a umocňuje pocit, že ste sa ocitli v inom svete, ďaleko od civilizácie.

Foto: shutterstock.com/Gaspar Janos
História vytesaná do skál: Ako knieža z Liechtensteinu dal rokline meno
Roklina bola dlho neprístupná a miestni obyvatelia sa jej vyhýbali. Považovali ju za nebezpečné miesto obývané démonmi a zlými duchmi. Všetko sa zmenilo v roku 1875, keď sa o ňu začal zaujímať knieža Johann II. z Liechtensteinu. Tento osvietený panovník financoval výstavbu prvých turistických chodníkov, ktoré sprístupnili toto prírodné divadlo verejnosti. Na jeho počesť dostala roklina meno Liechtensteinklamm. Knieža Johann II. bol známy ako mecenáš umenia a vedy, a jeho prínos k rozvoju turistického ruchu v regióne bol obrovský. Vďaka jeho vízii sa dnes môžeme kochať krásami tejto jedinečnej prírodnej pamiatky. Zaujímavosťou je, že pôvodné chodníky boli vybudované z dreva a robotníci ich museli upevňovať priamo do kolmých skalných stien, čo bolo v tej dobe mimoriadne náročné.
Praktické informácie pre návštevníkov: Kedy ísť a čo si zbaliť
Liechtensteinklamm je otvorená pre verejnosť od konca apríla do konca októbra, v závislosti od počasia a bezpečnostných podmienok. Najlepší čas na návštevu je skoro ráno, keď je v rokline menej ľudí a svetelné podmienky vytvárajú magickú atmosféru. Vstupné sa pohybuje okolo 10 eur pre dospelú osobu, deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Celá trasa meria približne 1,5 kilometra a jej prejdenie vám zaberie asi hodinu, v závislosti od toho, ako často sa budete zastavovať na fotografovanie. Nezabudnite si so sebou vziať nepremokavú bundu, pretože v rokline je vlhko a môžete byť pokropení vodnou hmlou z vodopádov. Pevná turistická obuv je samozrejmosťou, keďže drevené chodníky môžu byť klzké. Fotoaparát alebo smartfón s dobrou kamerou je nevyhnutnosťou – budete chcieť zachytiť tieto úchvatné scenérie.
Okolité atrakcie: Čo ešte vidieť, keď už ste v regióne
Návšteva Liechtensteinklamm sa dá ideálne spojiť s objavovaním ďalších krás regiónu Salzbursko. Len niekoľko kilometrov od rokliny sa nachádza historické mestečko St. Johann im Pongau s pekným námestím a barokovým kostolom. Pre milovníkov hôr sú v okolí vynikajúce možnosti turistiky – od nenáročných prechádzok až po vysokohorské túry. V zime sa oblasť mení na populárne lyžiarske stredisko. Ak máte čas, určite navštívte aj mesto Salzburg, rodisko Wolfganga Amadea Mozarta, ktoré leží približne 70 kilometrov od jazera. Cestou späť na Slovensko môžete následne objaviť aj ďalšie prírodné atrakcie, predovšetkým ľadové jaskyne Eisriesenwelt alebo vodopády Krimml, ktoré patria medzi najvyššie v Európe a určite vás ohromia svojou majestátnosťou.
Liechtensteinklamm predstavuje dokonalý cieľ pre jednodňový výlet alebo zastávku počas cesty do Talianska či západného Rakúska. Táto prírodná pamiatka vám poskytne nezabudnuteľný zážitok a pripomenie vám, akú ohromnú silu má príroda pri formovaní našej planéty. Prechádzka úzkymi chodníkmi medzi mohutnými skalnými stenami, za sprievodu burácajúcej vody, je niečo, čo musíte zažiť na vlastnej koži. Žiadne fotografie ani videá nedokážu plne zachytiť atmosféru tohto miesta. Tak čo, plánujete už svoju návštevu? Dajte nám vedieť v komentároch, či ste už Liechtensteinklamm navštívili alebo sa tam chystáte!
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Slovinské Alpy: Motoristický raj, kde sa končí asfalt a začína dobrodružstvo
Pozor na Stelvio! Prečo aj skúsení motorkári prehrávajú boj so zákrutou?
Ružový zázrak Európy: Objavte pláž, ktorá vyzerá ako z inej planéty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.