15.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@rm_cars).
Predstavte si, že sedíte v aute, ktoré ste si kúpili za desiatky tisíc eur. Zrazu – nič. Motor nenaskočí, auto nereaguje. Niekto tisíce kilometrov ďaleko práve stlačil tlačidlo a premenil váš majetok na nepoužiteľnú kôpku plechu. Ide o konšpiračnú teóriu, ktorá sa šíri medzi odporcami elektromobility, no vyvoláva znepokojivé otázky: Patrí vám skutočne auto, ktoré ste si kúpili? Môžu Čína alebo Elon Musk na diaľku „vypnúť“ vaše vozidlo, ak sa im znepáčite?

Foto: youtube.com/@rm_cars
Slovenský trh v posledných rokoch zaplavujú čínske elektromobily značiek ako BYD či MG, a samozrejme, americké Tesly. Médiá o nich nadšene informujú, no o potenciálnych rizikách sa hovorí pozoruhodne málo. Hoci nasledujúce úvahy patria do kategórie konšpiračných teórií, prinášajú zaujímavý pohľad na otázky vlastníctva a súkromia v digitálnej dobe.
Vaše auto? Skôr prenajatá hračka s diaľkovým ovládaním
Moderné elektromobily disponujú softvérom, ktorý umožňuje výrobcovi na diaľku monitorovať, aktualizovať, ale aj znefunkčniť vozidlo. Oficiálne sa táto funkcia prezentuje ako bezpečnostný prvok – v prípade krádeže dokáže výrobca auto lokalizovať a zablokovať. Podobne môže zasiahnuť, ak prestanete splácať leasing. Konšpiračné teórie však idú ďalej a tvrdia, že rovnaký mechanizmus môže byť zneužitý z akéhokoľvek dôvodu, ktorý výrobca alebo vláda krajiny, odkiaľ pochádza, uzná za vhodný.
Čínska vláda a Musk – chcete im zveriť kľúče od svojho auta?
Za značkou BYD stojí čínska vláda, ktorá má históriu kontroly a cenzúry. Konšpirátori sa pýtajú: Čo ak sa stanete terčom čínskej propagandy alebo kritizujete režim? Môže vám čínska vláda prostredníctvom BYD „vypnúť“ auto? A podobné otázky vyvstávajú aj v prípade Tesly. Elon Musk, kontroverzný miliardár známy svojimi náhlymi rozhodnutiami, má teoreticky rovnakú moc nad vašou Teslou. Hoci neexistujú dôkazy o takomto zneužívaní, samotná možnosť vyvoláva obavy.

Foto: shutterstock.com/DC Studio
Špionážne zariadenie na štyroch kolesách?
Podľa konšpiračných teórií moderné elektromobily nie sú len dopravné prostriedky – sú to špionážne zariadenia. Obsahujú desiatky senzorov, kamier a mikrofónov, ktoré neustále zbierajú údaje. Tieto dáta sa odosielajú do centrál výrobcov, kde ich analyzujú a využívajú. V prípade čínskych automobilov tieto informácie údajne putujú do Číny, kde podliehajú tamojším zákonom o národnej bezpečnosti. Predstava, že každý váš pohyb môže byť monitorovaný cudzou mocnosťou, je znepokojivá, hoci pre takéto tvrdenia neexistujú presvedčivé dôkazy.
Sloboda výberu vs. informované rozhodnutie
Každý má právo kúpiť si auto, ktoré sa mu páči. Zároveň by však každý spotrebiteľ mal mať možnosť urobiť informované rozhodnutie – poznať nielen výhody, ale aj potenciálne riziká. V prípade moderných vozidiel ide o komplexnú otázku digitálnej bezpečnosti a súkromia, ktorá presahuje rámec bežných spotrebiteľských úvah.
Žijeme v dobe, keď technológie prenikajú do každého aspektu nášho života. Automobily sa z čisto mechanických zariadení zmenili na komplexné počítačové systémy. Táto transformácia prináša mnoho výhod, ale aj nové otázky. Keď si kupujete tradičné auto, získavate produkt, ktorý môžete používať podľa vlastného uváženia. Pri kúpe moderného elektromobilu získavate aj softvér, ktorý zostáva pod určitou kontrolou výrobcu. Je to zmena, o ktorej by sme mali diskutovať, bez ohľadu na to, či považujeme konšpiračné teórie za opodstatnené alebo nie.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Ruská odpoveď na SUV za cenu, ktorá šokuje!
Neuveriteľná stabilita BYD Yangwang U7 vás posadí na zadok!
Lada Niva Travel kráča s dobou: Nový dizajn, nová éra!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.