15.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@DPCcars).
Britská automobilka Lotus, svetovo známa svojimi športovými autami, ohlásila masívne prepúšťanie vo svojom výrobnom závode v Hetheli. Dôvodom sú turbulentné trhové podmienky, vysoké clá a klesajúci záujem o elektrické modely. Značka sa pokúša zachrániť pomocou reštrukturalizácie a spolupráce s čínskym vlastníkom Geely, no otázniky nad jej budúcnosťou stále pretrvávajú.

Foto: youtube.com/@DPCcars
Lotus v kríze: Stovky zamestnancov prichádzajú o prácu
Britská automobilka Lotus, ktorá dlhé desaťročia symbolizovala športovú eleganciu a inováciu, prechádza ťažkým obdobím. Spoločnosť oznámila plán prepustiť až 270 zamestnancov vo svojom sídle v Hetheli a vo výrobnom závode. Tento krok je súčasťou širšej reštrukturalizácie, ktorá má zabezpečiť udržateľnosť značky.
Podľa vyjadrenia firmy sú hlavnými dôvodmi “premenlivé podmienky na trhu”, vrátane vysokých amerických ciel a zmeny preferencií zákazníkov. Lotus navyše zaznamenal stratu 200 miliónov dolárov napriek rastu predaja. Rentabilita však stále zaostáva.
Americké clá a elektrická výzva: Kombinácia, ktorá dusí Lotus
Jednou z hlavných prekážok pre Lotus sú vysoké clá na vozidlá dovážané do Spojených štátov, ktoré sú pre značku jedným z kľúčových trhov. Automobily montované vo Veľkej Británii musia čeliť 25-percentnému clu, zatiaľ čo vozidlá vyrábané v čínskom závode v meste Wuhan sú zaťažené až 145-percentnou daňou.
Tieto clá prakticky eliminujú akýkoľvek zisk z predaja a nútia firmu pozastaviť dodávky do USA na neurčito. To má výrazný dopad na modely ako Emira či elektrické SUV Electre a Emeya, ktoré už aj tak zápasia s neuspokojivým dopytom.
Elektrická budúcnosť v ohrození: Elise Type 135 na vážkach
Lotus dlhodobo plánoval svoju budúcnosť postaviť na elektrifikácii. Pripravovaný model Elise Type 135, ktorý mal byť plne elektrický, bol pôvodne ohlásený na rok 2027. Avšak po aktuálnych problémoch a výraznom prepade záujmu o ich elektromobily nie je jasné, či sa tento projekt vôbec zrealizuje.
Značka sa ocitá v náročnej situácii. Elektromobily Lotusu sú považované za neadekvátne konkurencieschopné, či už z hľadiska výkonu, dojazdu alebo ceny. Kým iné značky dokážu zaujať širšiu cieľovú skupinu, Lotus zatiaľ nepresvedčil ani tých najväčších fanúšikov elektrickej mobility.
Spolupráca s Geely: Posledná nádej na záchranu?
Lotus má v pláne úzko spolupracovať so svojím čínskym vlastníkom, spoločnosťou Geely, aby zvýšil efektivitu a zdieľal zdroje v oblasti technológií, inžinierstva a výroby. Tento krok by mohol priniesť vítané zníženie nákladov a väčšiu stabilitu.
Firma však ostáva verná svojmu britskému dedičstvu, čo deklarovala aj vo svojom vyhlásení: „Lotus zostáva oddaný Veľkej Británii, hoci plánujeme zvýšiť synergie s Geely Holding Group, aby sme zabezpečili dlhodobo udržateľnú prevádzku.“

Foto: youtube.com/@mr.automotive
Má Lotus ešte šancu?
Lotus, podobne ako mnoho iných britských automobiliek, zápasí s problémami už desaťročia. Krízy, reštrukturalizácie a boj o ziskovosť sú pre túto značku takmer synonymom. Dnešná situácia je však kritická – ak Lotus nenájde spôsob, ako reagovať na meniace sa podmienky na trhu, jeho budúcnosť môže byť vážne ohrozená.
Fanúšikovia značky i odborníci veria, že ikonický výrobca športových áut dokáže túto krízu prekonať, no cesta k stabilite nebude jednoduchá.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Trumpove clá ohrozujú automobilky: Aká je cena za jeho politiku?
Nemecké automobilky v Číne strácajú dych: Prečo ich už Číňania nechcú?
MG sa vydáva na hranatú cestu: Cyber X prichádza ako revolučný off-road
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.