16.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/ValerioCNN).
Severná Kórea opäť púta pozornosť svetovej verejnosti. Satelitné zábery odhalili stavbu najväčšieho a technologicky najpokročilejšieho vojnového plavidla v histórii tejto izolovanej krajiny. Čo všetko o projekte vieme a aké ambície sa skrývajú za týmto gigantickým projektom?

Foto: x.com/ValerioCNN
Buduje sa námorný gigant – dvojnásobne väčší, než bývali štandardy
Satelitné zábery od Maxar Technologies a Planet Labs poskytli unikátny pohľad na stavenisko v severokórejskej lodenici Nampo. Práve tam má vzniknúť fregata raketového typu, ktorá prelomí všetky doterajšie limity krajiny. S dĺžkou približne 140 metrov sa stane najväčším vojnovým plavidlom, aké kedy Severná Kórea vybudovala. Pre porovnanie, moderné americké torpédoborce triedy Arleigh Burke dosahujú dĺžku 155 metrov, čo znamená, že severokórejské ambície sa začínajú porovnávať so svetovými štandardmi.
Zbraň, ktorá môže meniť pravidlá hry?
Fregata, ktorá vzniká v Nampo, má byť vybavená vertikálnymi odpaľovacími systémami rakiet. Tie umožnia zasiahnuť nielen morské, ale aj pozemné ciele. Odborníci zo Centra strategických a medzinárodných štúdií (CSIS) predpokladajú, že plavidlo môže obsahovať radar či moderné raketové systémy, ktoré zlepšujú presnosť a rýchlosť reakcie. Ak sa tieto predpoklady potvrdia, Severná Kórea by vstúpila do klubu krajín s vysoko vyspelými námornými technológiami.
Technologické výzvy, ktoré preveria schopnosti KĽDR
Zatiaľ čo stavba lode je veľkolepým projektom, odborníci upozorňujú, že zapojenie moderných technológií predstavuje obrovskú výzvu. Podľa bývalého kapitána amerického námorníctva Carla Schustera nejde len o výrobu trupu a motorov – najnáročnejšou časťou bude integrácia senzorov, systémov elektroniky, komunikácie a zbraní do plne funkčného bojového plavidla. „Je to ako skladať puzzle, kde každý diel musí dokonale zapadnúť,“ upozorňuje Schuster.
Má Severná Kórea na to, aby udržala obrovský kolos?
Odhodlanie Severnej Kórey modernizovať svoje námorné sily je nesporné, no otázkou zostáva, či má dostatočné zdroje na udržanie takejto jednotky v prevádzke. Prevádzkové náklady, vrátane paliva, posádky a údržby, môžu byť pre túto izolovanú krajinu obrovskou záťažou. Kim Duk-ki, bývalý admirál Južnej Kórey, zdôrazňuje, že jeden veľký vojnový kolos zďaleka nestačí na efektívne bojové operácie. „Bez širšej infraštruktúry a podpory bude tento projekt viac symbolický než bojovo efektívny,“ dodáva.
Vývoj, ktorý sleduje celý svet
Severná Kórea už v minulosti ukázala, že sa nenechá odradiť technologickými prekážkami. V roku 2023 Kim Čong-un predstavil nový nukleárny ponorkový projekt a začal práce na ďalších fregatách a torpédoborcoch. Tieto kroky jasne naznačujú, že táto krajina sa snaží posilniť svoje vojenské kapacity v reakcii na čoraz väčší tlak zo strany Južnej Kórey a USA.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Čínske auto namiesto Mercedesu alebo Porsche? Čína má plán. Toto je luxusná Denza
Tajomstvá ojazdených áut: Lacné vozidlá a trik s kilometrami
Chcete lacné čínske autá? EU má iný plán – regulácia namiesto voľného trhu!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.