18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/joyfull).
Holandsko, kedysi líder v modernizácii autoparku, dnes bojuje s následkami radikálnych zmien na trhu. „Povinné“ elektromobily, drahé spaľovacie autá a starnúci autopark – toto sú dôsledky „zeleného pokroku“, ktorý ukazuje, čo čaká celú Európsku úniu, ak neprestane tlačiť na nepremyslené ekologické opatrenia.

Foto: shutterstock.com/joyfull
Elektromobily ako povinnosť, nie voľba
Holandsko bolo donedávna jednou z najbohatších krajín sveta, kde si ľudia mohli dovoliť širokú ponuku nových áut. No stačilo niekoľko rokov legislatívneho tlaku na elektromobily a trh sa prepadol na polovicu. Pred necelou dekádou sa tu predávalo viac ako 600-tisíc nových áut ročne, dnes je toto číslo zhruba 350-tisíc. I keď podiel elektromobilov stúpa – aktuálne tvorí až 30 % predaných nových vozidiel – veľká časť Holanďanov si nové auto jednoducho nemôže dovoliť.
Ušetrili planétu, ale nie peňaženky
Legislatívne zdražovanie spaľovacích vozidiel a dotácie na elektromobily síce zvýšili predaje elektrických áut, no za akú cenu? Viac ako 250-tisíc ľudí ročne sa rozhodlo nekupovať nijaké nové auto. Mnohí presedlali na staré ojazdené vozidlá alebo si svoje autá začali ponechávať oveľa dlhšie. Práve preto sa Holandsko, niekdajší líder v modernizácii autoparku, stalo krajinou s najstaršími autami v západnej Európe.
Starnúci autopark ako varovný signál
Podľa údajov organizácie Auto Recycling Nederland (ARN) sa vek áut poslaných do šrotu neustále zvyšuje. Kým v roku 2003 boli priemerné autá šrotované po 15 rokoch, dnes majú až 20 rokov. Tento trend ukazuje, že ľudia odkladajú kúpu nových áut, pretože sú drahé a zďaleka neponúkajú to, čo by zákazníci chceli. Staršie autá sú však nielen menej ekologické, ale aj menej bezpečné.

Foto: shutterstock.com/Alexander Varbenov
Holandsko ako varovný príklad pre Európu
Holandský príklad je jasným dôkazom toho, že ak sa vlády pokúšajú nanútiť zmenu trhu umelými zásahmi, výsledok je opačný. Zdravý a prosperujúci automobilový trh sa zmenil na stagnujúci a problémový systém. Podobný osud však hrozí aj ďalším krajinám EÚ, ak si nevšimnú varovné signály starnúceho autoparku a poklesu predaja nových vozidiel.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Geniálny marketing alebo podvod? Tesla čelí hromadnej žalobe v USA.
Osem chýb, ktorými ničíte svoje auto, a ani o tom nemusíte vedieť
Automobilka v problémoch? Jej zákazníci starnú a ich peňaženky sú tenšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.