19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/apiguide).
Obchodná vojna medzi USA a Čínou naberá na obrátkach. Čínsky ťah, ktorým v prístavoch zadržiava export vzácnych kovov a neodymových magnetov, spôsobil v automobilovom priemysle chaos. Svetoví výrobcovia elektromobilov čelia kríze, ktorá môže zásadne ovplyvniť budúcnosť ich produkcie. Aké budú následky a čo vlastne stojí za touto situáciou?

Foto: shutterstock.com/apiguide
Prečo Čína zadržiava vzácne kovy?
Obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom sa dostáva do novej fázy. Po tom, čo USA zaviedli vysoké clá na čínske produkty, sa Čína rozhodla odpovedať najostrejším spôsobom – obmedzením exportu vzácnych kovov a neodymových magnetov. Tieto suroviny sú kľúčové najmä pre elektrické vozidlá, ale aj pre iné odvetvia, ako sú zbrojárstvo či elektronika.
Čína aktuálne zadržala lode naložené týmito surovinami vo svojich prístavoch a zaviedla pravidlo, že každá spoločnosť, ktorá by ich chcela získať, musí podať žiadosť na schválenie. Proces posudzovania tejto žiadosti pritom trvá až 45 dní. Zatiaľ čo cieľom bolo poškodiť americké firmy, tento krok rázne zasiahne aj ostatné krajiny.
Neodymové magnety: Malý kus kovu, veľký problém
Možno si poviete, že magnety nie sú ničím výnimočné a existujú aj iné alternatívy. Avšak neodymové magnety sú nenahraditeľné. Vďaka svojej vysokej hustote magnetického poľa výrazne zlepšujú výkon elektromotorov, predlžujú dojazd vozidiel a znižujú spotrebu energie. Elektromagnety, ktoré by mohli slúžiť ako náhrada, majú podstatne horšie parametre. Okrem toho sa neodymové magnety nachádzajú aj v mnohých iných mechanizmoch, ako sú systémy otvárania okien, audiosystémy či rôzne senzory.
Aké budú následky pre trh elektromobilov?
Výrobcovia elektromobilov po celom svete si teraz kladú zásadnú otázku: ako nahradiť tieto nepostrádateľné komponenty? Ak sa situácia nezmení, produkcia elektromobilov sa môže rapídne spomaliť. To by mohlo viesť nielen k zvýšeniu cien vozidiel, ale aj k zníženiu dostupnosti ekologických alternatív pre širokú verejnosť.
Odborníci varujú, že ak nedôjde k rýchlemu riešeniu, neodymové magnety sa stanú výsadou čínskej produkcie. Táto situácia by Číne zabezpečila strategickú výhodu nielen v automobilovom priemysle, ale aj v iných technologických odvetviach.

Foto: shutterstock.com/RHJPhtotos
Čo môžu urobiť výrobcovia?
Pre výrobcov elektromobilov je táto situácia akousi „šachovou partiou“, v ktorej musia hľadať nové cesty. Niektoré firmy sa už snažia vyvinúť ekologickejšie alternatívy k neodymovým magnetom, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na recykláciu použitého materiálu. Ani jedno z týchto riešení však nie je okamžité a vyžaduje si čas a investície.
Budúcnosť elektromobilov: Čína drží svet v šachu
Čínske rozhodnutie zadržiavať vzácne suroviny ukazuje, ako závislé sú ostatné krajiny na ázijskom gigantovi. Situácia je jasným dôkazom toho, že kto ovláda zdroje, kontroluje aj technologický pokrok. Výrobcovia elektromobilov teraz musia prísť s inovatívnymi riešeniami, ak nechcú, aby sa ekologická revolúcia zastavila na mŕtvom bode.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
V Holandsku obmedzia domáce nabíjanie elektromobilov: Väčšine ľudí to vraj stačí
Nový motor, väčší výkon a stále bez elektriny!
Letiská, ktoré lámu rekordy: Ktoré sú najrušnejšie na svete?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.