25.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@DJI).
Šesť minút letu namiesto siedmich hodín nebezpečnej túry. Nepálsky startup Airlift Technology plánuje už tento rok zaviesť revolučné dronové doručovanie vybavenia z Bázového tábora na Everest až do prvého výškového tábora. Táto nenápadná technologická zmena sľubuje bezpečnejší a efektívnejší himalajské horolezectvo.

Foto: youtube.com/@DJI
Revolúcia pod najvyšším vrchom sveta
V tieni Mount Everestu sa začína písať nová kapitola horolezectva. Nepálsky startup Airlift Technology, špecialista na dronové technológie, spustil projekt, ktorý má potenciál zachrániť životy a uľahčiť prácu šerpov. Drony dokážu prekonať vzdialenosť troch kilometrov medzi Bázovým táborom (5364 m) a prvým výškovým táborom (6065 m) len za šesť minút. Šerpovia by túto trasu absolvovali pešo až sedem hodín, často v nebezpečných podmienkach.
Ako uviedol skúsený nepálsky šerpovia Dawa Janzu: „Bez dronov by sme to nestihli. Zlá viditeľnosť, nepredvídateľné počasie a suché ľadovce sú rizikom. Drony nám ušetrili čas a znížili riziko o polovicu.“
Čo doručujú drony na Everest?
Airlift Technology plánuje v sezóne 2025 výrazne rozšíriť využitie dronov. Okrem odstraňovania odpadkov, čo testovali už v roku 2024, chcú doručovať kľúčové vybavenie ako rebríky, laná, kyslíkové fľaše či lieky. Počas testov dvoch dronov DJI darovaných Čínou dokázali z Everestu odstrániť až 500 kg odpadu.
Drony fungujú na princípe GPS koordinátov, ktoré poskytujú šerpovia. Milan Pandey, jeden z operátorov Airliftu, hovorí: „Drony presne vedia, kam zložiť náklad. Je to doslova technologická mágia.“
Drony ako spojenci šerpov
Šerpovia už desaťročia slúžia ako nepostrádateľní sprievodcovia pre horolezcov, no táto práca je mimoriadne nebezpečná. Mnohí z nich prišli o život pri príprave trás na Everest. Airlift Technology preto verí, že drony môžu byť kľúčom k bezpečnejšej budúcnosti. Kombináciou znalostí šerpov a moderných technológií sa horolezectvo stáva nielen efektívnejším, ale aj zodpovednejším.
Lisa Thompson, skúsená horolezkyňa a držiteľka Koruny Zeme, tiež pripomína, že drony nemenia ducha hory: „Everest zostáva tou istou majestátnou horou. Drony len robia expedície zodpovednejšími.“
Výzvy a cena technologickej revolúcie
Dronové doručovanie nie je bez výziev. Airlift momentálne vlastní dva špeciálne drony, pričom každý z nich stojí približne 70-tisíc dolárov. Náročné podmienky na Evereste vyžadujú časté dobíjanie akumulátorov pomocou palivových generátorov, čo výrazne navyšuje náklady.
Šéf Airliftu Raj Bikram však tvrdí, že to stojí za to: „Horolezectvo je dnes luxusná zábava pre bohatých. Naše drony však môžu zachraňovať životy a šetriť čas.“
Okrem toho drony reagujú na demografické zmeny. Mladší šerpovia totiž čoraz častejšie opúšťajú túto profesiu kvôli nízkym výplatám a vysokému riziku. Moderné technológie by mohli prácu šerpov zatraktívniť a podporiť ich tradíciu.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Elektrické autá s dojazdom 520 km za 5 minút? CATL ukázala svetu svoju budúcnosť!
Kamenný les siahajúci k nebesám: Príbeh Sagrady Familie
Dovolenka za babku: Tri skryté európske perly, kde si užijete leto bez davov a prázdnej peňaženky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.