29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Stoqliq).
Politici a nadšenci elektromobility nám roky tvrdili, že ľudia na elektrické autá prejdú sami a s radosťou. Skutočnosť však hovorí jasne – bez dotácií, príkazov a hromady reštrikcií by bol ich „úspech“ len bublinou. Belgicko a Holandsko sú toho živým dôkazom.

Foto: shutterstock.com/Stoqliq
Prečo ľudia stále odmietajú elektromobily?
Elektromobily sa už roky prezentujú ako jediná cesta budúcnosti. Politici, automobilky či zástancovia zelených technológií nás neúnavne presviedčali, že prechod na elektrinu bude prirodzený a bezbolestný. Realita však ukazuje, že bez zákonov, dotácií a hrozieb by o elektrické autá záujem neprejavil takmer nikto. Belgicko a Holandsko sú najnovším dôkazom toho, že cukor a bič nestačia – aktuálne funguje už len bič.
Belgicko: dotácie nestačia ani na 3 percentá súkromných kupcov
V Belgicku elektromobily aktuálne tvoria približne tretinu trhu. Na prvý pohľad vyzerá toto číslo ako úspech, no pohľad do detailov odhaľuje iný obraz. Väčšinu predajov tvoria firemné nákupy, čo znamená, že súkromní zákazníci o elektromobily takmer nejavia záujem.
Napríklad vo Flandroch zaviedli masívnu dotáciu vo výške 5 000 eur na nákup elektromobilu. Aj tak sa však elektromobily dostali len na 2,8-percentný podiel na súkromnom trhu. To znamená, že z vyše 135-tisíc predaných áut si elektrické auto kúpilo len niečo viac ako 3 800 ľudí. Aj najväčšie finančné stimuly majú teda len minimálny vplyv na správanie bežných vodičov.
Holandsko: firemné autá ako bojisko zelených politík
Podobná situácia je aj v Holandsku, kde podiel elektromobilov medzi súkromnými kupcami dokonca klesá. Firmy sú hlavným motorom predaja, no nie z vlastnej vôle. Politici ich nútia kupovať elektrické autá cez rôzne dane a pokuty, ktoré trestajú používanie benzínových a naftových vozidiel.
Od roku 2027 plánujú holandské úrady zaviesť nový systém, ktorý bude pokutovať firmy, ak umožnia svojim zamestnancom používať spaľovacie autá ako služobné vozidlá. Táto taktika jasne ukazuje, aké ťažké je presvedčiť ľudí, aby na elektromobily prešli dobrovoľne.

Foto: youtube.com/@electricviking
Elektromobily: budúcnosť, ktorú nikto nechce?
Politici a zástancovia elektromobility môžu predstierať, že rastúce predaje sú znakom úspechu. Skutočnosť však odhaľuje, že väčšina tohto „úspechu“ je umelo vytvorená cez dotácie, zákazy a reštrikcie. Ľudia si elektromobily nekupujú preto, že by ich chceli, ale preto, že nemajú na výber.
Ako dlho môžu vlády tlačiť svojich občanov do riešení, ktoré im nevyhovujú? Ak sa táto politika nezmení, môže to viesť k ešte väčšej frustrácii a odporu voči elektromobilite.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Továreň, ktorá prežila vojny aj krízy, končí: zamestnanci na dlažbe kvôli vysokým nákladom v EÚ
Japonský konglomerát môže začiatok roka 2025 považovať za úspešný. Opätovný rast predaja
Kým Európa končí s klasickými motormi, Čína predstavuje unikátny osemvalec!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.