3.2.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Hector Pertuz).
Vodič zbadá motocyklistu prichádzajúceho z opačného smeru. Ten si udrie do čela. Znamená to, že vodič osobného auta urobil niečo zlé? Presne tak. Toto gesto nie je urážlivé, ale je to varovanie. Čo konkrétne? Tu je preklad v súlade s motoristickým slangom.
Klopanie si na čelo nepochybne nie je pekné gesto. Aby som na tomto mieste necitoval nepríjemné definície, použijem tú, na ktorú odkazuje veľký slovník slovenského jazyka. Nuž, uvádza sa v ňom, že toto gesto znamená, že „niekto dáva niekomu alebo sebe na vedomie, že jeho alebo niekoho iného správanie je nerozumné“. Myslia to tak aj motorkári?
Čo znamená, keď sa motocyklista udrie do čela?
Jazyk gest, ktorý poznajú jazdci na jednej stope, našťastie nie je v žiadnom prípade agresívny ani obťažujúci. Klopaním si na čelo chcú teda naznačiť niečo iné. Niečo oveľa prosociálnejšie. Toto gesto totiž najčastejšie naznačuje, že motocyklista práve videl policajnú hliadku. Hliadku, ktorá môže vykonávať napríklad cestnú kontrolu rýchlosti. Upozorňuje preto vodičov na možnosť udelenia pokuty. Najmä preto, že toto gesto sa podobá len na poklepanie na čelo. Je to skôr ako položiť si ruku na prilbu.
Prečo motocyklisti nevarovali políciu dlhými svetlami?
Základná otázka v tejto chvíli znie. Prečo motocyklisti nepoužívajú na varovanie polície známy manéver blikania svetlami? Dôvodov môže byť viacero. A vôbec to nie je napríklad to, že motocykel nemá diaľkové svetlá, pretože ich má. Fyzika zapínania a vypínania takýchto svetlometov na jednokolke je predsa len iná. Tu nie je páčka, ale tlačidlo. Signál sa preto nedá vyslať tak plynulo. Je oveľa jednoduchšie položiť ruku na prilbu.
Okrem toho motocyklista nebude obvinený iným policajtom, že napríklad upozorňuje na kontrolu. Signál predsa nie je taký nápadný ako dvojité bliknutie dlhými svetlami. Koniec koncov, motocyklista môže vždy povedať, že si len utieral nečistoty z prilby. Policajti nebudú môcť dokázať, či hovoril pravdu.
Ruka na nádrži. Ďalší dôležitý signál
Poklepanie sa však niekedy používa aj ako ďalší signál. Ak motocyklista poklepáva rukou po palivovej nádrži a pohybuje sa v skupine najmenej dvoch motoriek, tento signál znamená, že musí zastaviť na najbližšej čerpacej stanici, aby doplnil palivo. Cieľom tohto signálu je zabezpečiť, aby ostatní členovia skupiny neboli týmto manévrom prekvapení. V dôsledku toho zastavia spolu s motocyklistom na čerpacej stanici alebo môžu začať pokračovať v jazde, ale napríklad nižšou rýchlosťou. Aby mal tankujúci možnosť ich dobehnúť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám
Na diaľnici pôjdete len 90 km/h. Málokto si toto pravidlo pamätá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.