Novinky, Zaujímavosti,

Tento zvyk má mnoho vodičov. Pre prevodovku je to osudné

4.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Motortion Films). Mnohí vodiči majú rôzne návyky. Poniektoré sú nepodstatné, iné môžu ovplyvniť bezpečnosť cestnej premávky a ďalšie môžu mať vplyv na technický stav vozidla....

4.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Motortion Films).

Mnohí vodiči majú rôzne návyky. Poniektoré sú nepodstatné, iné môžu ovplyvniť bezpečnosť cestnej premávky a ďalšie môžu mať vplyv na technický stav vozidla. Niektoré zvyky môžu napríklad viesť k hroziacej poruche prevodovky.

Niektoré zvyky môžu napríklad viesť k hroziacej poruche prevodovky.
Foto: shutterstock.com/Motortion Films

Mnohí vodiči radi držia ruku na páke prevodovky. Mechanici pritom vedia, že takéto správanie si koleduje o problémy. Prečo?

Opretie ruky spôsobí, že vidlica voliča zatlačí na radiacu páku zaradeného prevodového stupňa. To spôsobuje zrýchlené opotrebovanie vidlice voliča aj samotného radiaceho mechanizmu. Okrem toho sa vibrácie vychádzajúce z prevodovky prenášajú na tzv. vonkajší mechanizmus voliča prevodových stupňov, ktorý sa uvoľňuje.

Ako udržať prevodovku v čo najhladšom chode čo najdlhšie?

Mechanici vám na rovinu povedia, že triviálnou metódou predĺženia životnosti prevodovky je jemná zmena prevodových pomerov. So skracujúcim sa časom synchronizácie prevodového stupňa sa štvornásobne zvyšuje potrebná synchronizačná sila. Normálnym tempom radenia prevodových stupňov a vyhýbaním sa náhlym zmenám možno mnohonásobne predĺžiť životnosť synchronizátorov, a tým aj celej prevodovky. Mechanici uvádzajú, že normálna zmena prevodového stupňa by nemala trvať menej ako pol sekundy.

Okrem uvedených návykov mechanici vodičom odporúčajú, aby si zapamätali aj niekoľko ďalších vecí.

Normálnym tempom radenia prevodových stupňov mnohonásobne predĺžiť životnosť prevodovky.
Foto: pexels.com/Holger Rockenmayer

Ako zaobchádzať s prevodovkou? Tieto kroky sú nevyhnutné

  • Spätný chod zaraďte len vtedy, keď stojíte. Zaradenie spiatočky, keď sa vozidlo pohybuje dopredu (dokonca aj pomaly), nie je dobré pre manuálnu prevodovku, ale pre automatickú prevodovku je to likvidačné. Rozhodne to nerobte. Pred zmenou smeru jazdy vozidlo úplne zastavte.
  • Nenechávajte nohu na spojkovom pedáli. Mechanizmus poruchy je tu podobný ako pri držaní ruky na radiacej páke. V prípade spojky to spôsobuje, že prítlačné ložisko tlačí na tanierovú pružinu a pracuje nepretržite. Pri centrálnej spojke môže samotné ložisko stáť niekoľko stoviek eur. Spojkový pedál je určený len na „krátkodobé použitie“.
  • Jemne uvoľnite spojkový pedál. Toto je dôležité najmä pri modeloch s dvojhmotovým zotrvačníkom. Jeho životnosť sa výrazne skracuje, ak vodič zrýchli uvoľnenie pedálu na konci pohybu nohy. Mnohí vodiči túto chybu robia nevedomky. Medzitým dochádza k vzájomnému nárazu oboch hmôt kolies a preťaženiu vnútorných pružín. V automobiloch s dvojhmotovým kolesom uvoľňujte spojkový pedál o niečo pomalšie.

Ako vidíte, niekedy stačí len malá úprava návykov, aby sa predĺžila životnosť niektorých komponentov. Nezabudnite, že vyššie uvedené rady mechanika môžete uplatniť okamžite. Dokonca sa to veľmi odporúča, pretože prípadná porucha prevodovky bude zvyčajne veľmi nákladná.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

9 litrov oleja v motore. Mechanik ukázal, čo sa stalo potom

Vodiči nevedia. V počítači je zaujímavá funkcia


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Tragédia na diaľnici: Xiaomi SU7 pod paľbou otázok po smrteľnej havárii

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SouthChinaMorningPost). Tragický incident, v ktorom hlavnou úlohu zohral automobil Xiaomi SU7 s autonómnym riadiacim systémom, otriasol verejnosťou. Smrť troch ľudí…

Budúcnosť Volkswagenu: Technológia na úkor kvality?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/MDart10). Volkswagen, kedysi neohrozený líder automobilového priemyslu, čelí čoraz väčším výzvam. Strácajúca kvalita vozidiel, problémy so softvérom a tlak konkurencie…

Nemecká precíznosť vs. americké clá: Kto vyhrá tento boj?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cristi Croitoru). Nemecký automobilový gigant Mercedes-Benz sa ocitol v pretekoch s časom. Pred zavedením nových ciel na dovoz automobilov do…

Ako sa zmenili ceny áut za 5 rokov: Prečo dnes platíme viac?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/SvitlanaRo). Za posledných päť rokov sa trh s automobilmi drasticky zmenil. Kríza s energiami, inflácia a nové povinné bezpečnostné systémy…

Ako sa vyhnúť pokute za prejazd na červenú? Situácie, v ktorých je polícia bezmocná

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ako photography). Prejazd na červenú môže šoféra stáť nielen pokutu, ale aj dočasné odobratie vodičského preukazu. Existujú však situácie, kedy…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov