5.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@dailymail).
Hoci krádeže áut sú na vzostupe takmer na celom svete, zdá sa, že niektoré modely priťahujú menší záujem amatérov o cudzí majetok. Čísla, ktoré poskytlo americké združenie poisťovateľov, jasne ukazujú, že zlodeji sa snažia vyhýbať elektromobilom. Prečo je to tak?
V roku 2023 dosiahol počet krádeží áut v Spojených štátoch skutočne rekordnú úroveň. Zo správy, ktorú zverejnilo americké združenie poisťovní, vyplýva, že v období od januára do júla 2023 bolo každý mesiac nahlásených viac ako 80 000 odcudzených vozidiel. To znamená, že len za šesť mesiacov bolo v USA ukradnutých viac ako 500 000 áut. S podobným problémom sa už dlhší čas stretáva aj Kanada. Premiér krajiny nedávno zvolal mimoriadne zasadnutie s cieľom zaviesť nové právne predpisy. Podľa úradov je to jediný spôsob, ako účinne bojovať proti metle krádeží áut, ktorá sa za niekoľko rokov zvýšila o viac ako 50 %.
Zvýšenie počtu krádeží na americkom trhu. Dôvodom je technológia?
Odborníci poukazujú na to, že k prudkému nárastu počtu krádeží vozidiel prispeli okrem iného aj nové technológie. Hovoríme najmä o riešeniach, ako sú bezkľúčové vstupné systémy, ktoré páchateľom výrazne uľahčujú dostať sa do auta a naštartovať ho. Analytici tiež poukazujú na to, že sa zmenila samotná motivácia na krádeže áut. Pred niekoľkými desaťročiami sa autá kradli najmä „na súčiastky“. Dnes sa väčšinou predávajú na iných trhoch.
Je však zaujímavé, že všetky západné správy o ukradnutých autách poukazujú na trend medzi zlodejmi. Ukazuje sa, že sa radšej vyhýbajú elektromobilom. Svedčí o tom skutočnosť, že jeden z najpopulárnejších modelov poháňaných batériami v USA – Tesla Model 3 – je zároveň jedným z najmenej kradnutých áut v celej Severnej Amerike. Prečo?
Zlodeji nemajú radi elektromobily. Existuje niekoľko dôvodov
Aj v tomto prípade majú odborníci na trh svoje teórie. Jedna z nich predpokladá, že ide o rozsiahle sieťové funkcie v takýchto vozidlách. V súčasnosti majú takmer všetky nové automobily špeciálnu aplikáciu na diaľkové ovládanie. V prípade elektrických vozidiel, ktoré majú ambíciu byť inovatívne a „inteligentné“, sú však riešenia oveľa pokročilejšie.
Príkladom je už spomínaná Tesla, ktorá vymyslela celý koncept digitálneho ovládania automobilov. Vďaka mobilným funkciám, ako je napríklad režim Sentry, môže majiteľ amerického elektromobilu sledovať jeho stav takmer odkiaľkoľvek. Okrem toho samotné vozidlo využíva súbor kamier na monitorovanie celého svojho okolia. Akonáhle sa k vozidlu niekto priblíži, majiteľ je okamžite upozornený. Okrem toho sú elektromobily dostupné na americkom trhu vo väčšine prípadov vybavené ďalšími bezpečnostnými prvkami, ktoré napríklad sťažujú naštartovanie vozidla počas jeho nabíjania.
Správa Americkej asociácie poisťovníctva však upozorňuje na dôležitý detail. Zlodeji majú menší záujem o elektromobily, pretože aj „trh“, na ktorom sa pohybujú, o ne prejavuje menší záujem. Ak je v súčasnosti ukradnutý elektromobil, vo väčšine prípadov sú hlavným cieľom elektrické batérie, ktoré sú v ňom nainštalované. Ich hodnota na čiernom trhu môže dosahovať až niekoľko tisíc dolárov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Režim „Preteky k nabíjačke“ odteraz v každej Tesle. Už je to tu
Namiesto na cestu sa pozerajú dole. Odborníci: bude to len horšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.