11.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@asteyhighways)
Tunelov je čoraz viac, ale mnohí vodiči stále zabúdajú, že v podzemí platia osobitné pravidlá cestnej premávky. Oplatí sa ich mať na pamäti, a to aj kvôli pokutám, ktoré môžu byť uložené.
Tunel je dopravná stavba, ktorá vedie pod zemou cez vyvýšeninu, pod morom, riečnym tokom alebo mestom. Treba si však uvedomiť, že na tunely sa vzťahujú osobitné dopravné predpisy. Problémom je, že vodiči ich nie vždy majú na pamäti.
Tunel – musí byť označený
Pri vjazde do tunela informuje značka IP21a „Tunel“.
Tunel – zákazy ako na diaľnici
Je potrebné si uvedomiť, že v tuneli, rovnako ako napríklad na diaľnici, je zakázané zastaviť vozidlo. Nemôžete teda napríklad zastaviť na kraji cesty, aby ste si tam napríklad prečítali správu na telefóne. Zakázané je aj cúvanie a otáčanie. V tuneli, na rozdiel od rýchlostných ciest, by ste mali skôr očakávať obmedzenie rýchlosti alebo zákaz predbiehania. V tuneloch sa navyše zvyčajne nachádza množstvo kamier a dokonca aj úsekové meranie rýchlosti. To všetko má vodičov prinútiť jazdiť bezpečne. Treba mať na pamäti, že prípadná nehoda a požiar vozidla v podzemnej stavbe by mohli mať katastrofálne následky vzhľadom na obmedzený prístup vzduchu a oveľa ťažšiu možnosť úniku.
Pozor: pred tunelmi sa často nachádzajú semafory, ktoré môžu zakazovať vjazd do tunela alebo používanie jednotlivých jazdných pruhov.
Tunel – špecifické pravidlá
Mimo zastavaných oblastí v tuneloch musí vodič dodržiavať vzdialenosť najmenej 50 m od vozidla idúceho pred ním – ak vedie vozidlo s najväčšou prípustnou hmotnosťou nepresahujúcou 3,5 t alebo autobus. Táto vzdialenosť sa musí zvýšiť na minimálne 80 m, ak vedie nákladné vozidlo alebo pripojí príves k osobnému vozidlu. Odborník odporúča, že medzi vozidlami by mala byť vzdialenosť pri rýchlosti 80 km/h 70 metrov.
Správca cesty môže prostredníctvom dopravného značenia znížiť alebo zvýšiť povolenú vzdialenosť v závislosti od obmedzenia rýchlosti platného v tuneli.
Vzdialenosť by sa mala dodržiavať aj pri zastavovaní, napríklad v dopravnej zápche. V tomto prípade dopravné predpisy vyžadujú, aby vodič dodržiaval odstup minimálne 5 m od vozidla pred sebou.
Zaujímavé je, že počas dňa v tuneli povoľujeme len denné svetlá. Povinnosť zapnúť stretávacie svetlá vzniká až po súmraku, alebo v prípade zníženej viditeľnosti (hmla alebo dym), čo je však nepravdepodobné. Problémom je, že dodržiavanie predpisov znamená, že zadná časť vozidla nebude osvetlená. V záujme vlastnej bezpečnosti zapnite stretávacie svetlá pri vjazde do tunela.
Pokuty za priestupky v tuneli
Nedodržanie predpísanej vzdialenosti za predchádzajúcim vozidlom v tuneli mimo zastavanej oblasti sa trestá pokutou od 60 eur. Na druhej strane, v prípade kolóny môže policajt za zastavenie príliš blízko za iným vozidlom uložiť pokutu od 30 eur. Za porušenie zákazu zastavenia, otáčania alebo cúvania dostanete od 60 eur.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Sú bezpečnostné pásy povinné? Nie pre všetkých. Existuje veľa výnimiek
Českí vedci predstavili systém na diaľkové zastavenie auta
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.