13.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@asteyhighways).
Jazda v tuneli má určité obmedzenia, ktoré by sme si mali uvedomiť. To isté platí aj pre státie v tuneli. Dodržiavanie jedného pravidla môže zachrániť životy ostatných aj naše zdravie.
S dopravnými predpismi sa stretávame denne. Väčšinu z nich máme veľmi dobre zakorenenú aj v hlavách. Ani tí najskúsenejší vodiči však nepoznajú všetky pravidlá cestnej premávky.
Existujú aj ustanovenia, ktoré sa nemusia nutne uplatňovať na dennej báze, ale ktorých znalosť môže byť veľmi užitočná v prípade nepredvídanej situácie.Môžeme to povedať napríklad o mnohých pravidlách pre jazdu v tuneli.
Cestné tunely sú vzhľadom na svoju prirodzenú uzavretú štruktúru zaťažené ďalšími predpismi, ktoré upravujú bezpečnosť prejazdu. To všetko preto, že v čase možnej dopravnej nehody je oveľa ťažšie zachrániť sa.
Aj za štandardných podmienok podlieha prejazd tunelmi viacerým obmedzeniam. Zastavovať a otáčať sa je zakázané. Požadovaná vzdialenosť medzi vozidlami by mala byť pri rýchlosti 80 km/h 70 metrov. Dôvodom je, že od vašej rýchlosti závisí brzdná dráha. Sú potrebné aj príslušné signály a značenie. Rýchlostné obmedzenia sú štandardné.
Existuje však jedno veľmi dôležité ustanovenie, ktoré dokáže nielen zabezpečiť bezpečnosť cesty, ale aj chrániť vodičov a cestujúcich pred zdravotnými problémami. Hovorím o dopravných zápchach alebo kongesciách (synonymum: dopravná zápcha), ktoré sa môžu vyskytnúť aj v tuneloch. Čo by sme mali v takejto situácii robiť?
Dopravná zápcha v tuneli? Zapamätajte si jedno kľúčové pravidlo
Okrem potrebnej opatrnosti a pokoja, čo v uzavretom priestore nemusí byť pre každého jednoduché, je potrebné dodržiavať vzdialenosť medzi vozidlami najmenej 5 m.
Existujú dobré dôvody, prečo je takýto odstup veľmi dôležitý.Je zrejmé, že takáto rezerva nám umožňuje voľne manévrovať s vozidlom, čo je mimoriadne dôležité pri núdzových operáciách v obmedzenom priestore. Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť bezpečný prejazd záchranných zložiek.
Je potrebné spomenúť ešte jednu vec. V tuneli sa totiž ľahko hromadia škodliviny z výfukových potrubí automobilov. Ak by sme stáli hneď za iným autom, boli by sme vystavení výfukovým plynom, ktoré by mohli vážne poškodiť naše zdravie. A ak stojíte dlho, vystavenie takýmto látkam môže byť dokonca životu nebezpečné.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Hasiaci prístroj do auta: všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere hasiaceho prístroja
Od dnešného dňa môžete v Rakúsku prísť o auto za prekročenie rýchlosti. Platí aj pre Slovákov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.