13.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@WishRecovery).
Mnohí vodiči tvrdia, že pomocou rôznych domácich prostriedkov sa dokážu nielen zbaviť opice, ale aj urýchliť svoje vytriezvenie. Hoci teoreticky nemožno urýchliť odbúravanie alkoholu v tele, niektorí ľudia tvrdia, že im pomáha napríklad cvičenie alebo teplé jedlo. Tu sú populárne mýty o triezvosti.
Cítim sa dobre, takže môžem šoférovať – nebezpečný mýtus o triezvosti
Je však dôležité mať na pamäti, že ak vás po večierku nebolí hlava alebo sa cítite celkovo dobre, neznamená to, že dychová skúška bude mať negatívny výsledok. Naopak, ak sa osoba po požití veľkého množstva alkoholu cíti dobre, pravdepodobne je stále opitá. Alkohol cirkulujúci v tele „otupuje“ a potláča pocit opice.
Tučný vytriezvie rýchlejšie
Rýchlosť odbúravania alkoholu v tele je individuálna a závisí od viacerých faktorov. Medzi ne patrí napr:
- zdravie
- diéta
- metabolizmus
- genetické podmienky
- užívané lieky
Keďže každé telo reaguje na alkohol inak, neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, ako rýchlo človek vytriezvie. Nie je možné s istotou predpovedať, ako dlho alkohol pretrvá v krvi a aký vplyv bude mať na náladu. Vo všeobecnosti ľudia s vyššou váhou dosahujú nižšie koncentrácie alkoholu ako tí, ktorí sú štíhli, a preto rýchlejšie vytriezvejú. Rozdiely v rýchlosti vytriezvenia však nie sú významné.
Mýtus o triezvosti – studená sprcha urýchľuje metabolizmus
Hoci studená sprcha môže byť osviežujúca a pomáha stimulovať telo, nemá žiadny vplyv na rýchlosť metabolizmu alkoholu v pečeni. To znamená, že po studenej sprche nemožno počítať so znížením hladiny alkoholu v krvi.
Chladná voda však môže pomôcť zmierniť niektoré účinky otravy alkoholom, ako je ospalosť a únava. Je to preto, lebo stimuluje krvný obeh a okysličuje telo. Je však dôležité poznamenať, že nemení koncentráciu alkoholu v krvi.
Spôsoby vytriezvenia – káva vás postaví na nohy
Káva sa odporúča ako skvelý liek proti opici. Pritom šálka tohto nápoja môže len maskovať príznaky intoxikácie alkoholom, ako je ospalosť a únava. To môže viesť k mylnému predpokladu, že sme už triezvi. V skutočnosti káva nemá žiadny vplyv na rýchlosť, akou pečeň metabolizuje alkohol, a preto triezvosť neurýchľuje. Hoci kofeín v káve môže dočasne zlepšiť koncentráciu a bdelosť, príležitostne dehydruje organizmus. V dôsledku toho zhoršuje príznaky opice.
Mýty o triezvosti – spásne energetické nápoje
Je potrebné dôrazne zdôrazniť, že kombinácia energetických nápojov s alkoholom je zdraviu nebezpečná. Hoci sa takáto zmes často používa ako spôsob, ako sa „zachrániť“ po večierku, účinky môžu byť vážne. Kofeín a iné stimulanty obsiahnuté v energetických nápojoch môžu maskovať príznaky intoxikácie, ale neznižujú hladinu alkoholu.
Mýtus triezvosti – fyzická námaha vs. percentá
Hoci fyzické cvičenie, najmä na čerstvom vzduchu, vám môže zlepšiť náladu a dodať energiu, nemá žiadny vplyv na rýchlosť metabolizmu alkoholu v pečeni. Prečo? Metabolizmus alkoholu je proces, ktorý prebieha v pečeni. Tento orgán dokáže metabolizovať len určité množstvo alkoholu za hodinu. Cvičenie nezvyšuje schopnosť pečene metabolizovať alkohol.
Zrnko pravdy – mastné jedlo a alkohol
Je pravda, že mastné a kalorické jedlo môže spomaliť vstrebávanie alkoholu do krvi. To znamená, že alkohol sa môže dlhšie „tráviť“. Ak sa však jedlo zje až po konzumácii alkoholu, bude mať na vstrebávanie len malý vplyv. V tomto prípade sa alkohol už stihol vstrebať do krvi a jedlo nebude mať významný vplyv na jeho koncentráciu. Je dôležité si uvedomiť, že konzumácia mastného jedla neurýchľuje proces vytriezvenia.
Mýtus triezvosti – glukóza a iné špecifiká opice
Je známe, že glukóza zmierňuje účinky intoxikácie alkoholom a urýchľuje vylučovanie etanolu z tela. Je jednou z hlavných zložiek populárnych liekov proti opici. Hoci môže zmierniť niektoré príznaky, ako sú bolesť hlavy, nevoľnosť a únava, nemá žiadny vplyv na rýchlosť metabolizmu alkoholu. Pečeň odbúrava alkohol rýchlosťou približne 10 gramov za hodinu bez ohľadu na príjem glukózy.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Mýty o skúške na alkohol vykonanej policajtom
Koľko môžete vypiť, aby ste ráno mohli šoférovať? Menej, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.