19.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Ivan Marc).
Od piatku môžu Londýnčania, ktorí vlastnia autá nespĺňajúce emisné normy vyžadované zónou čistej dopravy (ULEZ), namiesto zošrotovania darovať tieto autá Ukrajine. A nejde len o autá, ktoré už nie sú vhodné na používanie. Normy ULEZ nespĺňajú vozidlá vyrobené pred rokom 2015 s naftovými motormi (staré už deväť rokov) a autá s benzínovými motormi vyrobené pred rokom 2006.
Londýn má zónu s nízkymi emisiami, známu ako ULEZ. Pôvodne sa vzťahovala na vnútorné mesto, ale v lete 2023 bola zóna rozšírená na takmer celé mesto. Starosta Londýna Sadiq Khanco zónu rozšíril bez ohľadu na násilné protesty obyvateľov.
ULEZ v Londýne. Môžete „otráviť“, ale zaplatiť
ULEZ funguje 24 hodín denne počas 364 dní v roku. Existuje len jeden deň v roku, keď zóna nefunguje – je to prvý deň Vianoc.
Do zóny je povolený vjazd dieselovým vozidlám spĺňajúcim normu Euro 6 a benzínovým vozidlám spĺňajúcim normu Euro 4. Do zóny môžu vchádzať aj ostatní vodiči, ale musia za to zaplatiť 12,5 libry za deň.
Vodiči starších vozidiel majú ďalšiu možnosť. Môžu dať svoje autá zošrotovať a potom dostanú odškodné vo výške 2 000 libier. Napríklad nový Volkswagen Golf stojí v Spojenom kráľovstve v závislosti od motora a výbavy približne 35 100 Eur
9-ročné autá nemusia byť zošrotované
Autá, ktoré sa majú zošrotovať, sú mladé, len deväťročné autá s naftovým motorom, ktoré môžu byť na cestách ešte mnoho rokov. Preto v septembri starosta Kyjeva Vitalij Kličko požiadal Chana, aby daroval autá, ktoré by sa namiesto zošrotovania mohli využívať na Ukrajine „na rôzne záchranné a dopravné úlohy“.
Zdalo sa, že ide o jednoduchý prípad, ale Sadiq Khan odmietol, skrývajúc sa za „právnu požiadavku“, že systém šrotovného by mal byť pre Londýnčanov prínosom z „ekonomického, sociálneho a environmentálneho hľadiska“.
Autá z Londýna môžu teraz jazdiť na Ukrajinu
Starosta sa spamätal až po ostrej kritike zo strany médií a bývalého premiéra Borisa Johnsona. V dôsledku toho môžu autá stiahnuté z Londýna skončiť na Ukrajine. Nové nariadenia vstúpili do platnosti 15. marca.
V rámci programu môžu majitelia áut, ktoré nespĺňajú emisné normy, uviesť, že chcú auto darovať Ukrajine. Potom dostanú rovnakú kompenzáciu vo výške 2 341,65 €, ako keby auto zošrotovali.
Namiesto zošrotovania sa auto dostane do charitatívnej organizácie British-Ukrainian Aid, ktorá sa postará o papierovanie a prepravu auta na Ukrajinu.
Podľa odhadov spoločnosti 2023 bolo v auguste v Londýne 700 000 áut, ktoré stratili právo na bezplatnú jazdu. Určite nie všetky z nich pôjdu na východ. Ukrajinci chcú najmä autá s pohonom všetkých štyroch kolies: terénne vozidlá, SUV a pickupy.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Spoločnosť Tesla prekračuje normy znečistenia. Nemecko oznámilo výsledky
Spoločnosť Decathlon testuje čínsky model Tesla Semi. Vozidlo môže prísť aj na Slovensko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.