22.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NewsBOT).
Startup Interlune chce začať ťažiť hélium 3 na Mesiaci najneskôr do roku 2030. Zakladateľmi spoločnosti sú bývalí špičkoví zamestnanci Blue Origin (súkromná spoločnosť pre vesmírny priemysel, ktorú v roku 2000 založil Jeff Bezos, zakladateľ Amazon.com) a astronaut, ktorý sa zúčastnil na misii Apollo 17.
Začínajúca spoločnosť Interlune sa môže stať prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá chce ťažiť prírodné zdroje z Mesiaca a predávať ich na Zemi. Spoločnosť Interlune sa spočiatku zameria na hélium-3 – izotop hélia, ktorý vzniká na Slnku v procese jadrovej fúzie a ktorého je na Mesiaci dostatok. V rozhovore pre Ars Technica Rob Meyerson, jeden zo zakladateľov spoločnosti Interlune a bývalý generálny riaditeľ Blue Origin, uviedol, že spoločnosť dúfa, že jej „kombajn“ poletí na jednej z nadchádzajúcich komerčných lunárnych misií podporovaných NASA. Meyerson uviedol, že plánom je mať pilotný závod na Mesiaci do roku 2028 a v prevádzke do roku 2030.
„Prvýkrát v histórii…“
Zdroj, na ktorý sa zameriava spoločnosť Interlune – hélium 3 – by sa mohol na Zemi využívať na aplikácie. Sú to kvantové výpočty, lekárske zobrazovanie a jedného dňa možno aj ako palivo pre fúzne reaktory. Hélium-3 je na Mesiac prenášané slnečným vetrom a predpokladá sa, že zostáva zachytené v pôde na povrchu, zatiaľ čo keď sa dostane na Zem, je blokované magnetosférou.
Spoločnosť Interlune chce ťažiť obrovské množstvo mesačnej pôdy (alebo regolitu), spracovať ju a získať plynné hélium 3, ktoré by potom poslala späť na Zem. Spolu so svojím patentovaným lunárnym kombajnom plánuje spoločnosť Interlune misiu robotického pristávacieho modulu. Ten by vyhodnotil koncentráciu hélia-3 na vybranom mieste na povrchu Strieborného glóbusu.
„Po prvýkrát v histórii je ťažba prírodných zdrojov z Mesiaca technologicky a ekonomicky uskutočniteľná,“
– Meyerson vo svojom vyhlásení.
Zakladateľský tím Interlune tvoria Rob Meyerson a bývalý hlavný architekt Blue Origin Gary Lai, astronaut Apolla 17 Harrison H. Schmitt, bývalá riaditeľka Rocket Lab Indra Hornsby a James Antifaev, ktorý pracoval na projekte výškového balóna Loon spoločnosti Alphabet.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Diesely sa naozaj dajú zachrániť. HVO100 na vlne v Európe, Slovensko už má
Talianska polícia zastavila 103-ročnú ženu. Dostala pokutu za neplatný vodičský preukaz
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.