31.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Kerleem).
Takzvaná zelená vlna je pre vodičov veľmi obľúbeným fenoménom. V skratke ide o to, aby ste prešli cez jeden semafor za druhým bez zastavenia. V Nemecku dokonca existujú interaktívne značky, ktoré to uľahčujú.
Zelená vlna v meste je fenomén, ktorý má všetky výhody – sprehľadňuje dopravu, znižuje stres vodičov a znižuje emisie a hluk. Problémom je, že svetelná signalizácia nie je vždy správne koordinovaná a navyše vodiči nevedia, ako rýchlo musia ísť, aby dodržali časový limit a prešli ďalšiu križovatku na zelenú. Preto sa v uliciach nemeckých miest, ako sú Drážďany a Heidelberg, objavili elektronické informačné tabule so symbolom vlny a konkrétnou rýchlosťou. Pomáhajú vodičom získať predstavu o tom, ako majú jazdiť, aby využili zelenú vlnu.
Zelená vlna – ako funguje?
Po prvé, tieto typy znakov sú len návrhom, nie absolútnym príkazom. Navyše značky s navrhovanou rýchlosťou zobrazujú hodnoty len vtedy, keď to doprava umožňuje (nie je príliš hustá) a sú vhodné podmienky. Zvyčajne sú značky „napojené“ na systém riadenia svetelnej signalizácie, takže úpravy zobrazovaných hodnôt sa môžu vykonávať v reálnom čase. V predchádzajúcich verziách boli značky tradičné (nie elektronické), takže pri zmene podmienok mohli skôr zmiasť, ako pomôcť.
Pri pohľade na dianie v uliciach slovenských miest, kde sa fenomén zelenej vlny často vyskytuje v stopových množstvách, by používanie takýchto interaktívnych tabúľ mohlo potešiť vodičov a predovšetkým zabezpečiť plynulosť a bezpečnosť premávky.
Zelená vlna aj pre cyklistov
Zaujímavé je, že cyklistov môžu informovať aj značky informujúce o zelenej vlne a rýchlosti vhodnej na to, aby sa na nej udržali. Príklady miest, v ktorých bola zelená vlna pre cyklistov úspešne zavedená, sú napr:
- Kodaň: Na dopravnej tepne Nørrebrogade toto riešenie zlepšuje plynulosť dopravy pre 30 000 cyklistov denne a umožňuje im udržiavať konštantnú rýchlosť 19,3 km/h na vzdialenosti 2,5 km.
- Amsterdam: Cyklisti môžu jazdiť bez zastavenia rýchlosťou 15 až 18 km/h.
- San Francisco: Semafory na ulici Valencia boli v roku 2009 zmenené tak, aby cyklistom poskytovali zelenú vlnu v oboch smeroch.
Okrem tradičnej zelenej vlny sa používajú aj iné riešenia:
Zobrazenie informácií o rýchlosti: Vo Viedni na cyklotrase na Lassellestrasse môžu cyklisti na displeji vidieť svoju aktuálnu rýchlosť a rýchlosť, ktorú musia dodržiavať, aby na ďalšej križovatke „chytili“ zelenú. Cyklisti tak nemusia čakať na červenú, ak na križovatke nie sú žiadne iné vozidlá.
Ostáva len popriať všetkým vodičom a cyklistom na Slovensku, aby sa tento typ značenia objavil aj v našich uliciach a aby systémy riadiace semafory dokázali v reálnom čase reagovať na zmeny hustoty premávky a podľa toho upravovať frekvenciu zmien svetiel.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Pravidlo pravého uhla. Prečo vodiči tak často platia pokutu až 300 eur?
Kedy môže ísť žiak do školy na bicykli sám?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.