2.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@volkswagenaustralia).
Austrálska divízia spoločnosti Volkswagen sa podelila o svoj nový vynález. Hoci sa zatiaľ zameriava len na odháňanie klokanov, v budúcnosti ho možno bude možné prispôsobiť aj iným druhom zvierat.
Pri jazde po cestách, ktoré vedú cez les, môže byť jedným z najväčších problémov náhle vniknutie jeleňa alebo losa na vozovku. Austrálčania majú podobný problém, ale s klokanmi. Len v roku 2023 došlo až k 20 751 dopravným nehodám, ktorých účastníkom bol jeden zo symbolov protinožcov.
Okrem zrejmej smrti týchto zvierat pri strete s rýchlo idúcim autom predstavujú takéto kolízie aj smrteľné riziko pre vodičov a cestujúcich. Z tohto dôvodu Volkswagen posledné tri roky vyvíjal technológiu, ktorá neinvazívnym spôsobom odháňa klokany z frekventovaných ciest.
Opisovaný vynález je RooBadge, alebo „Roo“ z austrálskej hovorovej skratky pre klokana a „badge“, samozrejme, z názvu známky. Na vytvorenie funkčného zariadenia sa Volkswagen spojil s odborníkmi z Melbournskej univerzity a organizácie Wires, ktorá sa zameriava na ochranu voľne žijúcich zvierat. Dosiahnuté výsledky vyzerajú naozaj sľubne.
Unikátny odznak je vlastne zvukové zariadenie, ktoré dokáže vydávať vysokofrekvenčné zvuky, ktoré klokany počujú. Kombinácia prirodzených zvukov a umelých zvukov má za cieľ odradiť klokany od cestného prostredia, aby nevbehli pod kolesá áut. Patria sem zvuky, ktoré vydávajú dingo, vtáky alebo samotné klokany, aby sa navzájom varovali. A pomocou spomínanej organizácie Wires je možné zapnúť systémy v oblastiach, kde sa vyskytujú konkrétne druhy klokanov.
Hoci systém znie zložito, testy priniesli veľmi dobré výsledky. RooBadge sa testoval v stacionárnej podobe aj v pohybe. Zistilo sa tiež, že vydávané zvuky nemajú zlý vplyv na zvieratá – zariadenie schválil Austrálsky úrad pre etiku výskumu.
Predstavujeme RooBadge
Zariadenie, ktoré sa montuje namiesto štandardnej známky výrobcu, zatiaľ funguje len pre obrovské klokany. Pracuje sa však už na prispôsobení RooBadge pre iné druhy. Ďalším krokom je vydanie rámov na evidenčné čísla, ktoré budú ponúkať presne rovnakú funkcionalitu. Tým by sa táto technológia stala univerzálne dostupnou bez ohľadu na značku a model.
Najdôležitejšie však je, aspoň z pohľadu Európanov, že Volkswagen nemá v úmysle uzavrieť sa pred Austráliou a klokanmi. Nemci už rokujú s partnermi na starom kontinente alebo v Severnej Amerike o zavedení RooBadge prispôsobeného aj pre iné druhy. Určite by sa mnohým ľuďom zapáčilo zariadenie, ktoré by z ciest vyhnalo napríklad srny, jelene, losy, diviaky alebo dokonca zajace.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Prekvapivé rozhodnutie spoločnosti Volkswagen. Niektoré vozidlá bude predávať pod novou značkou
Volkswagen ID.Buzz GTX je najrýchlejšia verzia elektrického minivanu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.