Tipy, Zaujímavosti,

Čo robiť, ak neviete, kto poškodil vaše auto?

3.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KGWNews8). Niekto narazil do zaparkovaného vozidla a zmizol. Nájsť páchateľa nebude ľahké, ale prípad nie je beznádejný. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli...

3.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KGWNews8).

Niekto narazil do zaparkovaného vozidla a zmizol. Nájsť páchateľa nebude ľahké, ale prípad nie je beznádejný. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli plateniu škody z vlastného vrecka.

Niekto narazil do zaparkovaného vozidla a zmizol.
Foto: youtube.com/@KGWNews8

Žiaľ, mnohí vodiči po zrážke na parkovisku z miesta nehody utečú, namiesto toho, aby počkali, kým sa majiteľ poškodeného vozidla vráti alebo zanechá svoje údaje. Vedie ich k tomu snaha vyhnúť sa pokute a prísť o zľavu z poistenia zodpovednosti za škodu. Čo by ste teda mali robiť, ak niekto poškodil vaše vozidlo, ale vinník neexistuje?

Žiadny páchateľ – čo robiť?

V tomto prípade je vzor trochu iný ako pri tradičnom incidente na ceste.

  • Fotodokumentácia
    Vozidlo dôkladne odfotografujte zo všetkých strán a zachyťte všetky viditeľné poškodenia. Vyfotografujte aj oblasť, kde došlo k nehode, a všimnite si umiestnenie vozidiel alebo predmetov z iného vozidla ležiacich na vozovke.
  • Vyhľadajte bezpečnostné kamery
    Zistite, či sa v blízkosti miesta nehody nachádzajú nejaké bezpečnostné kamery. Požiadajte majiteľov obchodov, reštaurácií alebo iných budov o prístup k záznamom. Aj keď sa vám nepodarí získať záznam, poznačte si adresy budov s kamerami – môžu vám pomôcť pri ďalších krokoch.
  • Vyhľadajte svedkov
    Opýtajte sa náhodných svedkov, či incident videli. Zhromaždite údaje o svedkoch: meno, priezvisko, telefónne číslo. Aj keď si svedok nepamätá evidenčné čísla, užitočné môžu byť akékoľvek informácie (napr. farba, značka vozidla).
  • Prípad nahláste polícii
    Incident čo najskôr nahláste na najbližšej policajnej stanici. Uveďte všetky dostupné informácie vrátane podrobného opisu incidentu, údajov o svedkoch alebo adries kamier. Čím viac podrobností poskytnete, tým je väčšia šanca na identifikáciu páchateľa.
  • Nahláste to svojej poisťovni
    Ak sa vám podarí identifikovať páchateľa, nahláste škodu jeho poisťovni. Ak nemáte údaje o páchateľovi, môžete škodu nahlásiť v rámci vlastnej poistnej zmluvy (ak ju máte). K hláseniu nezabudnite pripojiť fotodokumentáciu, údaje o svedkoch a informácie od polície.
Nájsť páchateľa nebude ľahké, ale prípad nie je beznádejný.

Regresia nie je problémom obete

Ak sa podarí zistiť páchateľa, poisťovňa môže uplatniť regresný nárok voči vinníkovi. Ide o vymáhanie vyplateného odškodnenia od páchateľa, ako aj nákladov spojených s likvidáciou poistnej udalosti. Z pohľadu poškodeného sa však uplatnením regresu nemení samotný postup likvidácie škody, keďže náhrada škody sa vypláca rovnakým spôsobom ako v každom inom prípade. Problémom je tu skôr otázka úteku páchateľa a vyhýbanie sa zodpovednosti za svoje konanie.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Česká republika: Policajný dron „loví“ pomalých vodičov (VIDEO)

Vyhradené pruhy pre verejnú dopravu – nielen pre autobusy


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Tragédia na diaľnici: Xiaomi SU7 pod paľbou otázok po smrteľnej havárii

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SouthChinaMorningPost). Tragický incident, v ktorom hlavnou úlohu zohral automobil Xiaomi SU7 s autonómnym riadiacim systémom, otriasol verejnosťou. Smrť troch ľudí…

Budúcnosť Volkswagenu: Technológia na úkor kvality?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/MDart10). Volkswagen, kedysi neohrozený líder automobilového priemyslu, čelí čoraz väčším výzvam. Strácajúca kvalita vozidiel, problémy so softvérom a tlak konkurencie…

Nemecká precíznosť vs. americké clá: Kto vyhrá tento boj?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cristi Croitoru). Nemecký automobilový gigant Mercedes-Benz sa ocitol v pretekoch s časom. Pred zavedením nových ciel na dovoz automobilov do…

Ako sa zmenili ceny áut za 5 rokov: Prečo dnes platíme viac?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/SvitlanaRo). Za posledných päť rokov sa trh s automobilmi drasticky zmenil. Kríza s energiami, inflácia a nové povinné bezpečnostné systémy…

Ako sa vyhnúť pokute za prejazd na červenú? Situácie, v ktorých je polícia bezmocná

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ako photography). Prejazd na červenú môže šoféra stáť nielen pokutu, ale aj dočasné odobratie vodičského preukazu. Existujú však situácie, kedy…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov